Resnica – zakaj je javnost, mediji in politika nočejo sprejeti?
Spletni Časnik

Ponedeljek, 11. Maj 2015 ob 11:50

Odpri galerijo

Na okrogli mizi “Resnica – zakaj je javnost, mediji in politika nočejo sprejeti?” v soorganizaciji pobude Resnica in sočutje, Socialne akademije in Časnika so sodelovali Peter Sušnik (Nova slovenska zaveza), Marko Fink (pobuda Resnica in sočutje) in Roman Globokar (Zavod svetega Stanislava).

Moderator Jože Bartolj je uvodoma razpravljavcem zastavil vprašanje o vzrokih zakaj politika in mediji niso bili sposobni bolj celovito pogledati na vojne in povojne dogodke. Peter Sušnik je prepričan, da predstavniki nekdanjih oblasti zadnjih petindvajset let manipulirajo z resnico, ta manipulacija pa ima izvor v neovrednotenju socializma. Posledično družbena sfera izpričuje enoumje, načrtno nepriznavanje, da smo z novo državo vstopili v nov miselni svet, ki zavrača vrednote NOB. Roman Globokar je mnenja, da se je potrebno soočiti z zgodovinskimi dejstvi in poudaril pomembnost, da mladi izkustveno doživijo, kam vodijo totalitarizem, nasilje, delitve znotraj naroda, s čimer jim zgodovina ne bo nekaj tujega. Za narod je zelo pomembno, da se zedinimo okrog ene zgodbe, in čeprav je zgodba tragična, je naša zgodba. Marko Fink pa je uvodoma izpostavil asimetrijo v družbi, tudi pri kvaliteti politikov, sicer ne bi bilo tako kot je. Prepričan je, da lahko vsak izmed nas nekaj naredi, zato se je tudi sam angažiral pri pobudi Resnica in sočutje. A je dodal še: »Če bomo vztrajali v jaških, bomo šli v brezna«.

Peter Sušnik je izpostavil pričakovanje, da vsak pri sebi razčistiti s svojo vestjo, kaj je naredil dobro in narobe. Od leta 1990 je bilo v to pričakovanje vključeno opravičilo in poprava krivic, pri čemer predstavniki nekdanje oblasti svojih ravnanj še danes niso pripravljeni obsoditi, marveč poskušajo prikriti, kar se še da prikriti. Mnogi opravičujejo pripadnost revolucionarni ideji, pri čemer Sušnik izpostavi, da je »na prste ene roke mogoče prešteti tiste, ki so priznali svoja dejanja«. Potrebno je priznati pravico do dobrega imena tistim, ki so jih pobili. Zgodovina pa je dolžna revidirati svojo stroko na podlagi novih spoznanj, saj je dolžnost zgodovine pričati za resnico.

Marko Fink je predstavil del osebne zgodbe, ki je vključevala boleče odraščanje v tujini. V Argentini so izseljenci jokali za svojci, ki jim krivda ni bila priznana in so tako umrli nedolžni. Spoznaval je tudi, kako je lahko sekundarna viktimizacija pri potomcih še močnejša kot pri sami žrtvi. Dokler ne izjokaš bolečine, te lahko rabelj še vedno drži za vrat. Poudaril je pomen razumevanja dogodkov v letu 1942, ko se je zgodilo nekaj, da smo se Slovenci tako polarizirali in ko je šel njegov oče kot mlad študent prava braniti Slovence pred Slovence. Že pred vojno so Slovenci poznali zločine komunizma, ki po vojni 45 let ni šel čez demokratično rešeto. Fink je mnenja, da bi bil lahko Tito velik, če bi svojo oblast preveril na demokratičnih volitvah, ampak tega ni storil, ker to ni bila prvotna ideja. Danes čuti, da mnoge sodržavljane prav nič ne briga, kaj se je zgodilo s Slovenci in da se je laž usedla in institucionalizirala.

9. maj razpravljavci razumejo kot dan, ko se je en totalitarizem zamenjal z drugim. Sušnik je prepričan, da se danes zagrizenost zmanipuliranega naroda financira tud iz proračuna po načelu: ‘Bodi naš in dobiš drobtine. Bodi njihov in ne dobiš nič’. Prepričan je, da gre za boj za oblast – bodisi na volitvah ali z revolucijo. Globokar je ob tem izpostavil skušnjavo, da bi jurišno spremenili stvari. Potrebno je sprejeti svojo zgodovino in narediti vse, da se totalitarizem ne bi ponovil.

Marko Fink je na vprašanje, kaj bi žrtvam vojnega in povojnega terorja največ pomenilo, odgovoril, da bi svojcem pobitih, tudi rojakom v Argentini, veliko pomenilo javno opravičilo, boji pa se, da tega ne bo doživel. Prekop in pokop pokojnih bi pomirilo stanje med ljudmi, vendar je med nami še vedno prisotna zmagovalna miselnost, več pravic za ‘zmagovalce’. Prepričan je, da še nismo rekli: »Tudi ti si Slovenec. Tudi ti si vreden življenja.« Izpostavil je nujno ureditev Teharji, kjer so posmrtni ostanki sramotno pomešani z odpadki. Roman Globokar je prav tako izpostavil pokop mrtvih, saj se sicer boji, da kot družba nimamo prihodnosti. Tudi Peter Sušnik je poudaril, da je za svojce najbolj pomembno, da ugotovijo, kje so njihovi svojci, da jih pokopljejo in se od njih poslovijo. Dokler ne bo 218 krst v Rovtah, da jih bo lahko skupnost sama pokopala, bo med nami nemir in križi nad brezni ne bodo pomagali, je prepričan Sušnik. Dodal je še, da bi bilo najbolj spravna drža, če nasprotna stran pokopu ne bi nasprotovala in bi le upala, da je država ne bo klicala na odgovornost.

Ob zaključku so razpravljavci predstavili svoje aktivnosti v spominskem letu in izpostavili pripravljenost za povezovanje iniciativ, ki v marsičem delujejo komplementarno.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

Resnica – zakaj je javnost, mediji in politika nočejo sprejeti? - Časnik

Sorodni prispevki: P. Sušnik za Družino: Začetek konca vojne? S predsednikom Nove Slovenske zaveze (p)o slovesnosti v Grahovem Dostojanstveno spominjanje domobranskih in civilnih žrtev partizanskega napada novembra 1943 je temeljni namen, ki ga je... Prejeli smo: J. Mussomeli, Totalitarizem in sprava Govor ob odkritju spominske […]

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22706 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22656 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22779 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21876 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21789 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21759 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Resnica – zakaj je javnost, mediji in politika nočejo sprejeti?