»Beatli so bili fantazija. Njihova glasba je bila resnična, oni pa ne. Bili so projekcija, ki sploh ni obstajala. Presunljivo je, ko umre nekaj, kar sploh ni obstajalo.«
Decembra 2020 smo se spomnili, da je pred štiridesetimi leti pod streli napadalca umrl John Lennon, najbolj priljubljeni rokovski zvezdnik dvajsetega stoletja. Britanska novinarka Lesley-Ann Jones, ki raziskuje življenje slavnih glasbenikov, ne piše njihovih biografij, temveč študije o njih, je v spomin na ta dogodek izdala, ki je v slovenskem prevodu izšla pri založbi Učila pod naslovom Življenje, ljubezen in smrt.
Dolgoletne raziskave so bile zanimive, spoznala je ozadje življenja zvezdnikov, njihovo šibkost in krhkost. Kaj je od vsega tega pridobila zase? Ali je bilo po vsem tem njeno spoznanje globlje, bolj polno in smiselno? Odkrito pravi:
»Odgovorov, ki sem jih iskala, pravzaprav nisem našla. Življenje zaradi vsega tega, kar sedaj vem, ni bolj smiselno. Sem odrasla oseba, mati treh odraslih otrok, pa se še vedno sprašujem, za kaj pri vsem skupaj gre.«
Lesley-Ann Jones ugotavlja, da pevci popularne glasbe nimajo odgovor na probleme, o katerih pojejo
Lesley-Ann Jones je dobro poznala ne le zgodbo Johna Lennona, ampak od otroštva tudi Davida Bowieja (1947–2016). Pripoveduje, da je bila dolga leta obsedena z njim. Močno jo je privlačil. A bilo je še nekaj drugega. Ann Jones to drugo opisuje takole:
»Bowie in drugi pop zvezdniki so bili naš glas. Govorili so naš jezik: Vsi, oni, ki so glasbo ustvarjali, in mi, ki smo jo poslušali, smo občutili iste probleme. Moja napaka in zmota mnogih drugih mladih moje generacije, nemara pa tudi sedanje, je, da zvezdnikom popularne glasbe slepo zaupamo. Mislimo, da nas poslušajo, da v resnici zaznavajo, kako nam je, da znajo prebrati naša srca, da vedo, kaj nas vznemirja, predvsem pa da poznajo vse odgovore. V resnici oni nimajo odgovorov. O vsem tem pojejo, ker ne vedo.«
»Beatli so bili fantazija. Njihova glasba je bila resnična, oni pa ne. Bili so projekcija, ki sploh ni obstajala. Presunljivo je, ko umre nekaj, kar sploh ni obstajalo.«
John Lennon je bil disfunkcionalen, ker sta ga zapustila oba starša
Lesley-Ann Jones je podrobno secirala osebnost Johna Lennona, enega od štirih, ki so leta 1960 v Liverpoolu ustanovili verjetno najuspešnejšo glasbeno skupino vseh časov – The Beatles. Ann Jones je raziskovala Lennonovo glasbo, njegov odnos do žensk in njegovo nepričakovano smrt. Nanj je bil leta 1980 v ZDA narejen atentat. Uspelo se ji je pogovarjati s Lennonovo prvo ženo Cynthio, z Davidom Bowiejem, z njegovo zunajzakonsko partnerko May Pang. O Lennonu so ji pripovedovali psihologi, novinarji in prijatelji (več TUKAJ)