Če politična (in družbena) tektonska prelomnica na Slovenskem obstaja (in o tem žal ni dvoma), potem ta poteka v odnosu do preteklosti – in to ne pomeni samo odnosa do “potresnih” dogodkov medvojne revolucije, državljanske vojne in povojnih pobojev, temveč tudi v odnosu do povojnega totalitarnega sistema, povojne diktature, potem ko je že izzvenelo njeno najbolj brutalno obdobje. Ta prelomnica, ta ločitev na Slovenskem definira – in to je najbolj boleče in travmatično, to je največji zaviralec Slovenije – tudi razmišljanja o gospodarski in socialni politiki, razvoju, demografiji, pravosodju, zunanji politiki, demokratični kulturi itd.
Hkrati se vse od prvih demokratičnih volitev kaže, da je bazen ljudi na strani, ki je do povojnega sistema kritična, omejen bolj ali manj na nedeljnike (=volivce krščanskih demokratov), večino kmečkega prebivalstva in ozek krog kulturniške in politične elite; komaj kakšen gospodarstvenik je tam.
Celoten članek Nobene potrebe ni, da se NSI spotika ob Janšo, da bi bila videti sredinska lahko preberete na spletnen portalu Časnik.