Kristjan v javnosti: med stigmo in rezervami
Spletni Časnik

Četrtek, 19. Marec 2015 ob 08:31

Odpri galerijo

Krščanski forum SDS Ljubljana je v prostorih Svetovnega slovenskega kongresa Kristjan v javnosti, na katerem so sodelovali dr. Ivan Štuhec, dr. Brane Senegačnik, mag. Jurij Pavel Emeršič in Aleš Primc. Vsak od gostov je predstavil uvodno razmišljanje, prvi Ivan Štuhec, ki je poudaril, da Jezus ni bil politik, sicer bi se politično organiziral. Je pa s svojim poslanstvom in s smrtjo – pod roko absolutistične oblasti – pokazal, da je vsaka oblast relativna (cesar ni bog), samo Bog je absoluten. Predstavil je pogled zaslužnega papeža Benedikta XVI., ki pravi, da je politika kraljestvo razuma. Kristjane poziva, da se na argumentiran način vključujejo v javno urejanje stvari, torej v politično življenje. Pri tem je po mnenju Štuheca pomembno, da kristjani operirajo z argumenti in so previdni pri uporabi religiozne govorice. Izpostavil je še, da se je iz slovenske politike naredilo vse kaj drugega kot kraljestvo razuma, da v njej ne gre za demokratično iskanje soglasja, marveč ostaja totalitarna praksa, da prevlada moč tistega, ki ima dejansko oblast. To se še posebej kaže v primeru družinskega zakona, ki sega na področje etike in se tako tiče vseh. Po mnenju Štuheca so kristjani poklicani, da z močjo argumenta nasprotujejo absolutistični naravi oblasti.

Aleš Primc je prav tako nadaljeval pri misli Benedikta XVI., ki je opozarjal, da politika kot kraljestvo razuma teži k absolutizaciji in da potrebuje korektiv vere, ki »razumu striže peruti«. Kristjani so sicer lojalni oblasti (ne mečejo granitnih kock), a je njihova vloga, da omejujejo ‘kraljestvo razuma’, tako da izkoristijo vse možnosti znotraj pravnega reda oz. se v skrajnem primeru uprejo z mučeništvom, ko jim oblast onemogoča živeti svojo vero. Primc vidi še ogromno rezerv v javnem nastopanju kristjanov in v izkoriščanju možnosti, ki jim jih daje pravni red. Ta rezerva mu daje še veliko upanja, saj meni, da so kristjani še veliko dosegli, glede na to, kako mlačni so oz. kako malo si upajo.

Brane Senegačnik je vlogo kristjanov v javnosti predstavil skozi pojmovanje kulture, ki se je oblikovalo v slovenskem prostoru. Prejšnji režim je po prepričanju Senegačnika ohranil monopol v kulturi, ki se jo predstavlja kot neoporečno stališče, s katerega se napada parlamentarno demokracijo oz. politiko, ki naj bi bila vir družbenega zla. Kultura je pojmovana kot nekaj naprednega, se osvobaja krščanske tradicije, kar pa ni le slovenska ampak tudi evropska značilnost. Izpostavil je stigmatizacijo vere, ki je v socializmu segala od znanstvenega prezira do posmehljivosti rumenega tiska in mu še danes pušča določeno neugodje pri vstopanju v javni prostor. Postkomunistom je uspelo z ustvarjanjem kulise pluralizma ohraniti kulturno hegemonijo, za katero se skriva enotna politična moč. V okviru celotne Evropske unije, ki se sramuje svojih krščanskih korenin, in agresivnega ateizma vidi Senegačnik vidnosti kristjana v družbi kot branik celega človeka, njegove duhovne razsežnosti in človeškega dostojanstva.

Jurij Pavel Emeršič je kot zgodovinar izpostavil ustvarjanje psevdorealnosti, ki jo je z manipulacijami vzpostavljala partija od leta 1945, ko se je videlo, da ni sposobna tistega, kar je obljubljala. Emeršič je izpostavil nekaj manipulacij z zgodovino, v kateri so kristjani predstavljeni kot nazadnjaki, zatiralci npr. nad luterani (čeprav je šlo pri izgonu protestantov za politični dogovor v Ausburgu) ipd. Predstavil je primer Antona Mahniča, ki so ga komunisti izbrali kot primer osebe, ki je ustvarjal razdor. Maličenje zgodovinskega spomina po njegovem mnenju še traja, uspelo pa je zasejati tudi razdor med katoličani in znotraj klera, ki se je »posipal s pepelom za stvari, za katere jim ni bilo potrebno in na način, ki ni bil potreben«. Emeršič meni, da je dialog z revolucionarno stranjo brezploden, če nekdo ne priznava objektivne resnice. Marksistični po Heglu razume zgodovino kot božansko dialektiko, ki na poti uniči vse, kar je nekoristno. Emeršič je posvaril pred novim totalitarizmom, ki se napaja pri takšni miselnosti.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

Sorodni Prispevki:

Kristjan v javnosti: med stigmo in rezervami - Časnik

Sorodni prispevki: J. Janša: V Majniški deklaraciji 2014 besede pomenijo tisto, kar so (foto) V Ljubljani se je na Prešernovem trgu v podporo tretji Majniški deklaraciji 2014, zbralo več tisoč ljudi. Trg je bil poln, v zraku so vihrale... Vabilo: Predstavitev knjige Pučnik Zavod Antona […]

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17709 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17662 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17715 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

17069 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

17025 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

16971 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Kristjan v javnosti: med stigmo in rezervami