Ko povem staršem majhnih otrok, da ima pravico do dela s krajšim delovnim časom mama ali oče, me veliko staršev vpraša: Ali lahko tudi očetje delajo s krašim delovnim časom zaradi starševstva? Da, tudi očetje imajo to pravico, prav tako kot matere otrok.
Kdo ima pravico do dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva?
– Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti.
– Eden od staršev, ki neguje in varuje zmerno ali težje gibalno oviranega otroka ali otroka z zmerno ali težjo motnjo v duševnem razvoju, ima pravico do dela s krajšim delovnim časom tudi po tretjem letu starosti otroka, vendar ne dlje kot do 18. leta starosti otroka.
– Eden od staršev, ki neguje in varuje najmanj dva otroka, ima pravico do dela s krajšim delovnim časom do končanega prvega razreda osnovne šole najmlajšega otroka. Eno leto izrabe pravice do dela s krajšim delovnim časom od polnega je neprenosljivo za vsakega od staršev. Primer: Če je ob vložitvi vloge do izteka celotne pravice do krajšega delovnega časa (do konca prvega razreda OŠ mlajšega otroka) več kot dve leti, mora eno leto izrabiti oče in eno leto mama, za izrabo preostanka pa se dogovorita.
Te pravice veljajo tudi za starše, ki si na podlagi svoje dejavnosti plačujejo prispevke za socialno varnost za najmanj 20 ur tedensko.
Kdo nima pravice do dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva?
Eden od staršev nima pravice do dela s krajšim delovnim časom, če je otrok zaradi zdravljenja, usposabljanja, vzgoje in šolanja v zavodu ali zdravstveni ustanov, v kateri ima celodnevno brezplačno oskrbo. Razen če je obdobje krajše od 30 dni v letu. Prav tako eden od staršev nima pravice do dela s krajšim delovnim časom, če je otrok v rejništvu, razen če je obdobje krajše od 30 dni v letu.
Kolko ur mora obsegati krajši delovni čas?
Krajši delovni čas mora obsegati najmanj polovično tedensko delovno obveznost, kar je 20 ur tedensko. To je 4 ure dnevno, če dela starš 5 dni v tednu.
Delodajalec zagotovi staršu s krajšim delovnim časom pravico do plače, glede na dejansko delovno obveznost; Republika Slovenija pa mu zagotovi plačilo prispevkov za preostali del do polnega delovnega časa. Npr. Če dela redno 4 ure dnevno, 5 dni v tednu, mu RS zagotovi plačilo prispevkov za socialano varnost od sorazmernega dela mininalne plače za preostale 4 ure dela.
Obveznosti mame ali očeta, ki ima pravico do dela s krajšim delovnim časom
Starš je dolžan obvestiti delodajalca o začetku dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva 30 dni pred nastopom dela s krašim delovnim časom. Pravica do plačila sorazmernega dela prispevkov za socialno varnost do polne delovne obveznosti se uveljavlja najkasneje 30 dni po pridobitvi pravice do dela s krajšim delovnim časom, in sicer pri pristojnem centru za socialno delo (CSD). Če pravice ne uveljavlja v tem roku, se pravica prizna od dneva vložitve vloge na CSD.
Za vložitev vloge na centru za socialno delo potrebujemo:
– vlogo za uveljevljanje pravice do plačila prispevkov za socilano varnost zaradi dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva,
– pogodbo o zaposlitvi, iz katere je razviden krajši delovni čas zaradi starševstva,
– če imamo svojo dejavnost, moramo oddati izjavo, da delamo s krajšim delovnim časom zaradi starševstva,
– zdravstveno dokumentacijo – če eden od staršev neguje in varuje zmerno ali težje gibalno oviranega otroka ali otroka z zmerno ali težjo motnjo v duševnem razvoju.
beri naprej >>>>
Komentarji (1)
Nov 15, 2014
0
Predpostavimo, da sem delodajalec! Zaradi nemotenega delovnega procesa bom moral zaposliti dva delavca s krajšim delovnim časom. To pomeni, dodatne stroške, naprimer povračilo stroškov za prihod na delo X2! Zaposlim torej enega za določen čas, če bi imel zahteve, ki bi povzročale motnje in nepotrebne stroške, bo odpuščen! Med 120.000 brez poselnih, bom našel ustreznega, ki bo ustrezal :-( Ta hip je tako, vse drugo je tlačenje megle v kozolec!