… ni jih malo
Kakšna je Ljubljana po osmih letih vladavine župana Zorana Jankovića
Dva županska mandata Zorana Jankovića sta minila v znamenju obljub številnih projektov. Res je strogo mestno središče precej lepše kot pred osmimi leti, a za Jankovićem žal ostaja tudi precej opuščenih gradbenih jam, kjer naj bi stali »njegovi« veliki projekti. Poleg jam, jasno, tudi dolgovi. Župan je pred vsakimi volitvami nastopil s seznamom projektov, ki naj bi jih uresničil. Tokrat jih (še) ni javno objavil.
»Z ureditvijo nabrežij in novimi brvmi ter z ekološkimi in energetskimi rešitvami bomo oživili Ljubljanico, da se bodo prvi kopalci na Špici lahko kopali leta 2012.« To piše v Jankovićevem predvolilnem programu »Za Ljubljano z nasmehom« iz leta 2006. Da bi se Ljubljančani množično kopali na sicer priljubljeni Špici, nismo opazili. Kak šaljivec bi to pripisal hladnemu poletju.
Mesto ni le središče
Župan, ki se torej še ni kopal v Ljubljanici, je v dveh mandatih mestno središče preobrazil v pravi magnet za turiste, meščanom se rad pohvali z več kot 1.500 končanimi projekti in za novi mandat, če mu ga bodo volivci zaupali, jih napoveduje še 300. »Središče mesta je res lepo urejeno in privlačno za turiste. A mesto ni le središče, zato meščani, ki v mestno blagajno prispevamo velik del svoje dohodnine, pričakujemo, da bo župan kaj naredil tudi za nas. Na vzhodnem delu mesta, kjer živim, so ceste grozno neurejene, kanalizacija je neurejena, a mesto se vede, kot nas ne bi bilo,« pravi ogorčena bralka.
Ni treba daleč in ne nujno na vzhod, da padeš v luknjo
Osem let potem, ko se je Janković prvič okitil z župansko verigo, v oči bodejo številne opuščene gradbene jame, namesto katerih bi sicer morale stati bleščeče stolpnice, športni in in trgovski centri, nova avtobusna in železniška postaja. Številni od teh projektov so propadli zaradi krize in težav investitorjev, torej niso bili mestni. A napovedoval jih je vedno župan in vedno je o njih rad govoril. Dokler se niso spremenili v opuščene gradbene jame.
Kaj vse je obljubljal župan?
Leta 2006, ko je Janković prvič kandidiral za župana Ljubljane, je zmagal s programom, ki je Ljubljančanom obljubljal 22 projektov. Med drugim Stožice (stadion in športna dvorana sta končana, trgovsko središče ne, projekt za sabo pušča več kot 100-milijonsko luknjo), Potniški center (neuresničeno), garažni hiši pod Kongresnim trgom (uresničeno) in pod tržnico (neuresničeno), obnova in preureditev Roga, Cukrarne (neuresničeno), novi mostovi in brvi (uresničeno).
Kaj pravi Janković
Pri večini gradbenih lukenj, ki zevajo v prestolnici, je glavni razlog za zastoj projektov s krizo povezano pomanjkanje denarja, razen pri Plečnikovem stadionu, župan je prepričan, da on ni pravi naslov za vprašanja, zakaj projekti stojijo. »Vprašajte tiste, ki so odgovorni in lahko kaj naredijo, da bi te luknje zaprli. Na prvem mestu je to slaba banka, na drugem mestu pa so stečajni upravitelji, ki niso dovolj agilni. Ne prodajajo dovolj hitro, res delujejo v okviru zakona, ki zadeve zavira, torej je krivda na strani države,« pravi Janković.
Zapisala: Jurij Šimac , Novica Mihajlović.
Več lahko preberete v Financah.
_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.