B. Štefanič, Družina: Ime česa je AB?
Spletni Časnik

Petek, 12. September 2014 ob 15:50

Sporna izbira slovenskega člana Evropske komisije

Ali je med vsemi problemi, s katerimi se ta čas ukvarja slovenska družba, res smiselno, da se tudi Družina posebej ukvarja z Alenko Bratušek in njenimi ambicijami, da bi si z odskočne deske predsednice vlade za nekaj let lepo postlala v vrhunsko­ plačani službi članice Evropske komisije? Najbrž je to pomislek, ki se vsiljuje marsikateremu bralcu naslova tega prispevka. Tudi sami se zavedamo »oguljenosti« naslovnega­ vprašanja, a kljub temu smo ga izbrali, ker nam iskanje odgovora na prav to vprašanje nastavlja kritično ogledalo, v katerem hočeš nočeš uzremo svojevrstno sliko Doriana Graya političnega »razreda«, ki prevladuje na Slovenskem: v zunanji podobi poln samozave(rovano)sti in prepričanosti o lastni pameti, lepoti, sposobnosti in sploh superiornosti, navznoter pa grozljivo prazen in nesposoben pogledati dlje od puhlega egostičnega interesa. Pri tem razmisleku torej ne gre več (le) za osebo od­hajajoče premierke, temveč za to, kar s svojim ravnanjem simbolizira.

Neznosna lahkost prilagodljivosti

Ena izmed značilnosti politične »elite«, ki jo pooseblja Bratuškova, je popolna poljubnost stališč, ki se lahko v iskanju lastnih koristi obračajo še bistveno hitreje, kot pihajo politični vetrovi. Za ponazoritev uporabimo kar njen odnos do ustanove, pri kateri si prizadeva dobiti službo.

Spomnimo, da je kot največji us­peh sebe in svoje padle vlade kot mantro predstavljala »ubranitev« suverenosti pred razvpito trojko, ki je zaradi katastrofalnih javnofinančnih razmer že trkala na slovenska vrata. V podtonu teh izjav je bilo jas­no zaznati razumevanje trojke kot zlohotnega tujega okupatorja, katerega izključni namen je roparsko­ olastniniti klecajoče gospodarstvo (zlasti tisto v državni lasti) in evta­nazirati socialno državo. In zdaj nagradno vprašanje: Kdo sestavlja to »strašilo«? Predstavniki Mednarod­nega denarnega sklada, Evropske centralne banke in – seveda – Evropske komisije, torej tiste ustanove, v kateri želi Bratuškova za dober denar uveljaviti domnevno brezmejno razkošje svojega političnega in strokovnega talenta; tistega talenta, ki se je, ko je bila v državnem zboru še v opoziciji, napajal pri neosocialističnih virih in se nato le prilagajal zunanjim »neoliberalnim pritiskom«. Čeprav je kot predsednica vlade po evropskem nareku morala izvajati nekatere ukrepe, ki jim je kot opozicijska poslanka odločno in jasno nasprotovala, je v svojem bistvu najbrž ostala tam, kjer je bilo njeno srce – pri bandieri rossi.

Že slišimo bralski očitek: Zakaj vendar podcenjujete Bratuškovo? Kaj pa če se s samokandidaturo za evropsko komisarko le lucidno odpravlja na znameniti neomarksistični dolgi pohod skozi institucije in torej želi Evropsko komisijo, ki jo razume kot bistvenega sokrivca za krizne razmere na stari celini, spodkopati od znotraj? Ali ni torej njeno (šaljivci pravijo: erotizirano) spogledovanje s predsednikom komisije Jean-Claudom Junckerjem le oblika gverilske vojne slovenskega novega političnega razreda, ki izhaja iz trdolevičarskih tradicij, proti okorelim ustanovam povezave, v katerih vendarle še – vsaj tu in tam – zaznamo »nazadnjaškega« duha krščansko navdahnjenih ustanovnih očetov združene Evrope?

No, pa šalo na stran; vrnimo se raje k resnejšim vprašanjem. Eno izmed njih znova cilja na splošnejšo­ identiteto politikov, ki jih na povr­šje kot po tekočem traku naplav­ljajo slovenske krizne razmere: namreč vprašanje resničnih namenov instant politično-strankarskih projektov, ki uspevajo z nalepkami osebnih imen. Alenka Bratušek je na nedavnih volitvah nastopila s stranko, ki nosi njeno ime in je zelo verjetno le zato (delno pa tudi zaradi cenene proticerkvene retorike) pritegnila ravno toliko volivcev, da je prestopila parlamentarni prag. Kaj naj si mislimo o voditeljici poosebljene stranke, ki je očitno že pred domačimi volitvami skušala omrežiti krojače prihodnje Evropske komisije, da bi ji trasirali pot do te ustanove? Če bi namreč Bratuškova s stranko, ki nosi njeno ime, mislila vsaj malo resno, bi ji morala ostati zvesta v dobrem in slabem do bridkega konca. Tako pa se (ne)hote vsiljuje primerjava z glodavci, ki navadno prvi zapuščajo potapljajočo se ladjo. Morda je v njeno opraviči­lo mogoče šteti to, da v tej drži ni edina. V Bruslju že ima dober zgled za tako ravnanje – Igorja Šoltesa, ki mu je, verjamemo, prav lepo, ker je po kratkem izletu v slovensko politiko za pet let preskrbljen v klopeh Evropskega parlamenta. Iz ozadja obeh primerov se nam kaže isti vzorec: poosebljena stranka je razumljena le kot vzletna ploščad za lasten karierni in finančni polet.

Več lahko preberete v Družini.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

Sorodni Prispevki:

B. Štefanič, Družina: Ime česa je AB? - Časnik

Sorodni prispevki: L. Peterle, FB: Nasprotujem političnemu revanšizmu Danes pa se mi zdi potrebno, da namesto dnevniškega zapisa zapišem nekaj misli o neresnosti. Na to me je pravkar nagovorila predsednica vlade, ki me... M. Pavliha, Regionalobala: Kako (ni)sem kandidiral za evropskega komisarja in pogorel Čeravno […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22628 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22577 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22697 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21801 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21713 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21686 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

B. Štefanič, Družina: Ime česa je AB?