J. L. Černič, Slovenski čas: Med čermi varovanja človekovih pravic
Spletni Časnik

Sreda, 27. Avgust 2014 ob 21:11

Pogled v letno poročilo Varuha človekovih pravic Republike Slovenije za leto 2013

Spoštovanje in varovanje človekovih pravic je v slovenski družbi daleč od želenega. Tako stanje na področju varovanja državljanskih in političnih kot tudi ekonomskih in socialnih pravic se v zadnjih letih let ne izboljšuje, temveč ostaja na enaki oziroma nižji ravni. Slovenska država je sicer s podpisom in ratifikacijo številnih mednarodnih pogodb o spoštovanju človekovih pravic prevzela vrsto obveznosti, ki pa jih dosledno ne uresničuje. Retorično besedičenje o nujnosti in pomembnosti varovanja človekovih pravic se le redko odraža v njihovem učinkovitem uresničevanju. Ko bi morala retoriko zamenjati dejanja, jih ni nikjer zaslediti. Slednje se navsezadnje kaže tudi v naraščajočem številu sodb zoper Republiko Slovenijo pred Evropskim sodiščem za človekove pravice. Le vedno znova različna usta ponavljajo že tako zlajnane in obrabljene fraze o tem, kako je potrebno spoštovati človekove pravice in kako bodo prav ta usta prinesla dobre rezultate. A retorično papagajevstvo žal sodi le med nekatere probleme slovenske družbe.

Neenako, selektivno in neučinkovito obravnavanje kršitev

Že nekaj časa opozarjamo, da so poglavitni problemi pri uresničevanju človekovih pravic v slovenski družbi neenako, selektivno in neučinkovito obravnavanje kršitev človekovih pravic, neobravnavanje najhujših grozodejstev in s tem podzavestna pohabljenost slovenske družbe. Različne kršitve človekovih pravic se v slovenski družbi še vedno ocenjuje skozi svetovnonazorsko prizmo oziroma povečevalno steklo. Kar je za eno svetovnonazorsko skupino kršitev človekovih pravic, za drugo seveda ni, ker slednja tega ne more priznati brez tveganja za lastno preživetje. Zato je varovanje človekovih pravic v slovenski družbi (p)ostalo nekaj povsem subjektivnega, stvar, o kateri ima lahko prav vsakdo svoje mnenje. Ko pa lahko prav vsakdo ocenjuje kršitve, potem se dejanja kar naenkrat razvrednotijo.

Medvojna in povojna hudodelstva zoper človečnost kar naenkrat postanejo herojska dejanja, ki so se tako ali tako v povojnem času dogajala vsepovsod. Zato več kot sto tisoč zverinsko pobitih civilistov in vojnih ujetnikov ne more biti nič posebnega. Kakšna hudodelstva zoper človečnost ali kršitve? Mala malica. Nekatere interesne skupine v slovenski družbi zato skrbno in načrtno izrabljajo sistematične kršitve človekovih pravic za uresničevanje lastnih in bolj kot ne kratkoročnih partikularnih interesov.

Podobno spreobračanje razlag posameznim elitam doma in v tujini ni prav nič tuje, saj lahko podobne zgodbe opazujemo v realnem času v svetovnih medijih. Takšna interpretacija kršitev človekovih pravic ni le napačna, temveč tudi arbitrarna zoper esenco pojma človekovih pravic. Človekove pravice se ne ločijo po svetovnonazorski strani, so le ene, ki tako v duhovnih kot v fizičnih komponentah varujejo človekovo dostojanstvo kot individualno in obenem kolektivno dobrino. Njim se ne moremo odpovedati, ne kot posameznik ne kot celotna družba.

(Pre)obsežno poročilo

Ena od ustanov, ki naj bi v Sloveniji varovale človekove pravice, je tudi Varuh človekovih pravic Republike Slovenije. Čeprav so pristojnosti nosilca te funkcije omejene, lahko na tem mestu veliko naredi karizmatična osebnost posameznika.

Letno poročilo trenutne varuhinje človekovih pravic za leto 2013, gospe Vlaste Nussdorfer, opozarja na nekaj podobnih težav, kot smo jih omenili zgoraj. Gre za prvo v celoti njeno letno poročilo, saj je prevzela delo v začetku lanskega leta kot četrta varuhinja človekovih pravic v zgodovini slovenske države.

Poročilo je obsežno, saj se razteza na 386 straneh, pri čemer na tem mestu obravnavamo le njegove poglavitne izbrane poudarke. Vsebinski del poročila je razdeljen na sedemnajst podpoglavij, ki obravnavajo teme od ustavnih do otrokovih pravic. Dobršen del poročila obravnava uresničevanje različnih socialnih pravic, od stanovanjskih do pokojninskega, invalidskega in zdravstvenega zavarovanja in brezposelnosti. Varuhinja je opravila vrsto pogovorov in srečanj z žrtvami kršitev človekovih pravic. Slednje je prava pot in takšnih srečanj bi moralo biti še več, saj bo varuhinja le tako vzpostavljala in ohranjevala stik z žrtvami.

beri dalje ...

J. L. Černič, Slovenski čas: Med čermi varovanja človekovih pravic - Časnik

Sorodni prispevki: A. Maver, Dnevnik: Skušnjava Nobelovih nagrajencev Priznam, v sredo popoldne, ko so začele prihajati novice o krvavem obračunu v Kairu, sem se za nekaj trenutkov prepustil razkošju čudenja nad odzivi tako... M. Cerar, Ius-info: Mora biti študij prijeten? V sedanjem kriznem času, ko […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22628 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22577 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22697 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21801 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21713 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21686 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

J. L. Černič, Slovenski čas: Med čermi varovanja človekovih pravic