Eksperiment CERAR
Spletni Časnik

Nedelja, 24. Avgust 2014 ob 01:12

Odpri galerijo

Foto: Novi glas.

Foto: Novi glas.

Obnovimo spomin na politično dogajanje zadnjih nekaj let! Po predčasnih volitvah leta 2011 se je zdelo, da se bo zgodilo nepojmljivo, in bo Zoran Janković postal predsednik vlade, vendar se to (najverjetneje tudi zaradi zunanjih pritiskov) ni uresničilo; očitno je levica ocenila, da bi to res pomenilo iti predaleč. Janez Janša je nepričakovano sestavil svojo drugo vlado. Vstajniška histerija (s poulično revolucijo si je levica spet upala nevarno daleč) in KPK sta jo kmalu odnesla, in skoraj po naključju je premiersko mesto prevzela nekdanja visoka uradnica finančnega ministrstva, nekakšna »Janković-light« varianta. Razumljivo je, da pod vodstvom Alenke Bratušek država, ki je do tedaj že globoko zabredla, ni mogla napredovati; njena navidezna zmaga nad Jankovićem je bila v vsem tem le obrobna predstava. Ali pa morda res le vratolomni sprožilec novih predčasnih volitev, ki naj bi napravil pot novi preobrazbi levice, tokrat z Mirom Cerarjem, katerega aduti so sloviti priimek, domnevno krščanstvo in v preteklosti dokaj odmevni nastopi v prid pravni državi. Miro Cerar bledi odkar se poskuša kot politik.

Volivci so 13. julija zelo jasno izrazili željo po novem, a levem obrazu. (Kot že tolikokrat v zgodovini bolj ali manj demokratičnih držav, tudi v tem primeru izbire volivcev niso odražale tistega, kar bi država v tem trenutku potrebovala. Demokracija omogoča, da se volivci motijo.) V Miru Cerarju so dobili nov in tudi vse bolj levi obraz. Mira Cerarja ne moremo kriviti zaradi takšne sestave koalicije, kot se nam obeta – takšno so volivci hoteli. Da v njej očitno ne bo ZAB, je taktična napaka, saj bi ena redundatna stranka več lahko pomagala uravnovesiti tako zelo samozavestnega Karla Erjavca.

Nekoliko drugačna zgodba je bila z NSI. Tudi njena vloga bi bila, številčno gledano, redundantna. Bi pa Cerarju omogočila, da vlado pred Evropo razglasi za levo-sredinsko. NSI je modro presodila, da bi bila v tej vladi odveč oz. le robček v okrasnem žepu Cerarjevega suknjiča. (Navsezadnje naj bi ji na koncu Cerar ponudil le mesti kulturnega ministrstva in ministrstva za Slovence po svetu.) S tem, da se je o morebitnem vstopu v vlado vendarle pogajala je NSI pokazala resnost in kompetentnost, hkrati pa razkrila, da Cerar sploh nima vizije, in da bo program njegove vlade v najboljšem primeru le zlepljenka programov vladnih strank.

Skoraj komični so bili pozivi gospodarstvenikov, da naj NSI vstopi v vlado. Ali naj mala konzervativna stranka določa kurz pretežno levi vladi? Ali ne bi vendarle moral Cerar biti tisti, ki daje smer novi vladi? Pravzaprav ne: ljudje so se zbrali ob njegovem novem obrazu, ne ob njegovem programu izhoda iz finančno-ekonomskega brezna (ki mu še ni videti dna). Naši gospodarstveniki, ki radi razglašajo liberalne gospodarske ideje, so se tokrat morali zavzeti za NSI, a stavim, da je niso volili, ampak v veliki večini spet zvesto podprli levico: tisto levico, ki bi kvečjemu nadzorovano privatizacijo in zgolj popravke pokojninskega in zdravstvenega sistema.

SDS je vse to dogajanje spremljala s pasivnostjo, kakršne pri njej ne poznamo. Je ta pasivnost zavestna odločitev ali sad fizične odsotnosti strankinega predsednika? (Zaporna kazen za Janšo je bil tisti rubikon, s katerim je levica zares šla predaleč; od tod ne bo vrnitve brez cene, ki jo bomo v vsakem primeru plačali v obliki nadaljevanja politične nestabilnosti.) Še kako prav je, da SDS še naprej bije boj za Janševo izpustitev, a pri tem naj skrbi, da bo delovala dostojanstveno in politično; ne sme postati “single issue” stranka. NSI se ji mora pridružiti pri poudarjanju nujnosti korenite reforme pravosodnega sistema in tudi razrešitvi Janševega primera. Stranki se morata usesti in dogovoriti pakt o nenapadanju, o tem kako bosta koordinirali dejavnosti dveh preostalih slovenskih članic Evropske ljudske stranke, obeh v opoziciji. Dejstvo, da je desnica kot celota nazadovala, mora skrbeti tudi SDS. Živimo v danostih, ki jih sicer moramo poskušati spremeniti, a jih ne moremo ignorirati. Model SDS se nikakor ni izkazal za zmagovalnega, relativni uspeh še vedno male NSI pa tudi še ne dokazuje, da ima NSI formulo za povratek desnice. Obe jo bosta morali skupaj iznajti na novo.

beri dalje ...

Eksperiment CERAR - Časnik

Volivci so 13. julija zelo jasno izrazili željo po novem, a levem obrazu. (Kot že tolikokrat v zgodovini bolj ali manj demokratičnih držav, tudi v tem primeru izbire volivcev niso odražale tistega, kar bi država v tem trenutku potrebovala. Demokracija omogoča, da se volivci motijo.) V Miru Cerarju so dobili nov in tudi vse bolj levi obraz.

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22628 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22577 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22697 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21801 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21713 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21686 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Eksperiment CERAR