Homilija na 18. navadno nedeljo
Kamor koli se človek dandanes ozre, mu bo v oči najverjetneje zelo hitro padla ena stvar: oglasi. Televizor, računalnik, panoji ob cestah, poštni nabiralnik… Povsod je polno oglasov, ki nam z dobršno mero vsiljivosti ponujajo takšne in drugačne stvari, brez katerih naše življenje domnevno ne bo polno sreče in izpolnjenosti. Pravzaprav smo se na vse to že navadili in znamo dokaj dobro vse oglase tudi ignorirati, pa vendarle ne vedno. In ko človek pogleda na današnjo božjo besedo, se mu na hitro tudi le-ta lahko pokaže kot le še ena reklama.
»Pridite, kupite in jejte brez denarja in brez plačila!« Sliši se kot dobro premišljena marketinška poteza, ne pa beseda preroka, po kateri je Bog nagovoril svoje ljudstvo pred več kot 2500 leti, ko se ljudem še sanjalo ni o potrošniški družbi. So pa že zelo dobro poznali trgovanje in vsem je bilo zelo jasno, da brez plačila pač ne moreš trgovati. Brez nič ni nič, bi rekli preprosto.
Ta Izaijeva »reklama« na prvi pogled ponuja tisto, kar kot biološka bitja najbolj potrebujemo za preživetje: hrano in pijačo. Osnovne dobrine torej, za katere se z vsakdanjim delom trudimo, da jih pridobimo in s tem tudi preživimo; ne pa nekaj, kar bi predstavljalo luksuz oziroma neko dodano vrednost. V končni fazi nas telo zelo hitro opozori na pomanjkanje teh dobrin. A ko se pobliže zazremo v božjo besedo, lahko vidimo, da pri ponujeni vsebini ne gre zgolj za fizične dobrine. Bog se vsekakor zaveda, da le-te zelo potrebujemo za preživetje, hkrati pa nam skuša odpreti oči, da bi videli, da fizična hrana ni vse, kar potrebujemo. Ne govori o preživetju telesa, ampak o preživetju duše. Duševna lakota pa se ne pojavi v nekaj urah kot telesna; včasih lahko človek brez prave duševne hrane preživi več let ali celo vse življenje, pa niti ne opazi, da je lačen. Kar pa seveda ne pomeni, da res ni. Ker nismo zgolj telesna, temveč tudi duševna in duhovna bitja, se moramo tudi tovrstno nasititi; seveda pa kot pri telesni hrani tudi tukaj obstaja cel kup nezdravih, instant rešitev. Če želimo svoje življenje napolniti s smislom, torej ne bo dovolj, če bomo posegli zgolj po tem, kar nam danes svet ponuja z vsem preobiljem, a žal s še večjo praznino.
beri dalje ...