R. Novak, Finance: Izkrivljene podobe resničnosti
Spletni Časnik

Sobota, 2. Avgust 2014 ob 09:50

Prihranite mi pravljice o Vikingih, ki so ugnali kapitalizem, o deželi pogumnih in svobodnih, kjer kapitalizem ogroža svobodo, in o latinsko­ameriških revoluci­onarjih, ki so rešili delavski razred pred pohlepnimi tujci.

Medtem ko mandatar v svoji, zdaj že običajno vsebinsko prazni maniri sestavlja koalicijo, se v javno razpravo občasno vnašajo tudi podobe različnih strategij in modelov soočanja s krizo in gospodarskim razvojem nasploh. Nemalokrat gre za bajeslovne pripovedi, ki nimajo večje povezave z realnostjo, in ker pričakujem, da jih bomo v tem mandatu slišali dovolj, da bi bili še stari Grki zavistni, vas bom danes poskušal opremiti z nekaj dejstvi, da boste vsaj tri izmed bajk kot takšne tudi prepoznali.

Začnimo kar s tisto najbolj kičasto. Dvomim, da je kaj več kot za vzorec ljudi še v tej državi, ki še niso slišali zgodb o vrlih Skandinavcih, ki so se uprli kapitalizmu in zgradili bogate države obilja, z večinoma socialističnim modelom, po katerem bi se moral zgledovati ves svet. Težava s to zgodbo je, da sloni na 30 do 40 let stari iluziji o skandinavskih državah, ki je na preizkusu pogorela.

Poglejmo konkretno k Švedski, ki je najpogosteje omenjana, hkrati pa verjetno najbolj poučen primer. V družbenopolitičnih razpravah v Sloveniji je pri omembah Švedske enostavno opaziti prevladujočo rdečo nit. Zares rdečo. Ko pridejo naokoli pogajanja s sindikati, poslušamo o obsežnem javnem sektorju bogate in uspešne Švedske. Ko je na dnevnem redu razprava o tem, kako zmanjšati javne izdatke in znižati davke na vzdržno, do državljanov ter gospodarstva prijaznejšo raven, nasprotniki spet s prstom pokažejo proti Švedski, češ ti so uspešni z ravno nasprotnim. Pa so res?

Podoba Švedske, ki prevladuje v javni razpravi, je Švedska sedemdesetih in osemdesetih let. Ne vem, ali je razlog načrtno politikantsko zavajanje ali pa akterji res ne poznajo Švedske ne pred tem obdobjem ne po njem. Zadnje me ne bi preveč presenetilo, saj imamo v Sloveniji tudi nekaj težav z menjavo generacij. Ljudje na vodilnih položajih v politiki in v nadpolitičnih sindikatih (o katerih sem pisal v Dajte že sindikaliste na čevelj, mladi vam bomo hvaležni!, članek lahko najdete na povezavi Dajte že sindikaliste na čevelj, mladi vam bomo hvaležni! ) so večinoma ljudje, ki so se izobraževali in, pogosto se zdi, tudi intelektualno obtičali v času, ko je še večina sveta verjela v ta švedski čudež – tudi Švedje sami. A glej ga, zlomka, sedemdeseta in osemdeseta so obdobje, ko Švedska v primerjavi s preostankom razvitega sveta nazaduje, gospodarska aktivnost pa se postopoma, a odločno, upočasni. Še več, visoki davki, povečanje števila regulacij in nacionalizacija številnih sektorjev gospodarstva, ki jim jih je to obdobje prineslo, so bili za njihovo gospodarstvo tolikšna cokla, da boste na seznamu največjih švedskih podjetij z veliko težavo našli kakšno, ki je nastalo v teh dveh desetletjih. Švedski velikani, katerih izdelki so znani povsod po svetu – Volvo, Ericsson, Ikea, H & M … -, so vsi nastali pred letom 1950. V času, ko je imela Švedska celo nižje davke kot ZDA in izjemno vitek javni sektor.

Če to, da komentatorji spregledajo, kdaj in pod kakšnimi pogoji je Švedska zgradila temelje svojega gospodarstva, še nekako oprostim, pa mnogo težje razumem, kako so spregledali, da je poznejše spogledovanje s socializmom v začetku devetdesetih zelo očitno trčilo ob čeri. Protitržno šopirjenje se je končalo z recesijo in Švedje so kmalu začeli početi prav tisto, kar bi morali Slovenci početi danes. Ja, prav imajo naši bolj in manj zagrizeni socialisti, ki se želijo zgledovati po Švedski! Le pojma nimajo, kaj to pomeni. Bajeslovni nordijski borci proti kapitalizmu tako rekoč vse obdobje samostojne Slovenije uporabljajo strategije, ki so diametralno nasprotne temu, kar nam o njih povedo doma.

Več lahko preberete v Financah.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

R. Novak, Finance: Izkrivljene podobe resničnosti - Časnik

Sorodni prispevki: J. Damijan, blog: Koliko je dovolj? Po petih letih od začetka se zdi, da je kriza šele prav zagrabila. Življenjski standard povprečnega sodržavljana se je znižal za 10 odstotkov. Brezposelnost se... M. Kovač, Finance: Kapitalizem brez kapitala Tuji vlagatelji so te pomanjkljivosti zaznavali […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17400 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17352 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17412 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

16777 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

16736 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

16674 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

R. Novak, Finance: Izkrivljene podobe resničnosti