Prejeli smo: Sodstvo ruši našo ustavno ureditev
Spletni Časnik

Četrtek, 10. Julij 2014 ob 15:54

Odpri galerijo

Foto: demokracija.si.

Foto: demokracija.si.

9.3. 2010 je policija izvedla preiskave v Državnem zboru pri poslancu Zmagu Jelinčiču.9.3. 2010 je policija izvedla pri ministru Milanu Pogačniku hišno preiskavo.

3.11.2010 je policija pri poslancu Andreju Magajni izvedla hišno preiskavo.

27.9. 2012 So pri Zoranu Jankoviču policisti izvedli hišno preiskavo.
11.12.2013 je Policija pri ministru Romanu Jakiču izvedla hišno preiskavo.

Kaj imajo skupnega navedene preiskave? Vse so se izvajale zoper visoke državne funkcionarje in politike in nobena preiskava še ni zaključena.

Nič ni narobe, če policija in tožilstvo preiskuje poslance in ministre. Kadar gre za utemeljene sume, je to nujno. Vendar je pa nesprejemljivo in grozljivo, da se preiskave in sodni postopki vlečejo v nedogled. Policija, tožilstvo in sodišče bi moralo biti v takšnih primerih še posebej previdno in učinkovito. Pa ne zato, ker bi si politiki zaslužili drugačno obravnavo kot drugi državljani. Ne zaradi njih, ampak zaradi zaščite demokracije. V nasprotnem primeru, in to je pri nas praksa, se takšni postopki lahko razumejo kot politična diskreditacija in nedopusten poseg sodne veje oblasti v zakonodajno in izvršno.

Velikokrat poslušamo o tem, da je sodna veja oblasti neodvisna, in da so posegi vanjo nedopustni. Nikoli se pa ne vprašamo, ali so dopustni posegi sodne veje oblasti v politiko. Navedeni primeri so dokaz, da pravosodje nedopustno posega v zakonodajno in izvršno oblast. Ne zato, ker je začelo preiskave zoper politike, ampak zato, ker ni zagotovilo, da bi se ti postopki zaključili v najkrajšem mogočem času. Vsi tovrstni postopki bi se morali obravnavati absolutno prednostno. Pravnomočno bi morali biti zaključeni v najmanj šestih mesecih. Če je politik kriv mora biti obsojen, če ni pa oproščen čim hitreje. Dolgotrajen postopek visi nad njim kot Damoklejev meč. Stalna grožnja, da bo šel v zapor. To vpliva na njegovo delo. Kadar pa je nedolžen v dolgotrajnem postopku, pa ni oškodovan samo on ampak tudi volivci.

Naše pravosodje je gnilo in škodljivo. Že leta uničuje in zavira razvoj demokracije. Kako je mogoče, da pošteni in strokovni sodniki, tožilci in policisti ne ukrepajo? Zakaj se ne oglasijo in izločijo tiste, ki zlorabljajo pravosodje? Zakaj je za vse kriva politika, sodniki in tožilci so pa nedotakljivi?

Za navedene primere bi morali krivci odgovarjati. Od zadnjega primera ministra Jakiča je minilo 7 mesecev. Kaj se je zgodilo? Nič. Da ne govorim o ostalih, dve leti Jankovič, tri leta in pol Magajna, več kot štiri Jelinčič in Pogačnik. Zvoniti bi morali vsi alarmi; Sodni svet, predsedniki sodišč, Vrhovno sodišče, generalni tožilec, direktor policije bi morali ukrepati, zahtevati odgovornost. Pa se nič ne zgodi. In se tudi ne bo. Ker ni resne želje po spremembah. Mediji bodo vpili o korupciji, kritizirali politiko, prepričevali volivce, da so vsi politiki isti…. Pravosodje bo pa ostalo nedotakljivo in preko njega bo v šahu naša država in vsi državljani.

Ljudje, ki sem jih navedel niso moji politični somišljeniki. Z njimi se močno ne strinjam. Pa ne glede na to, ni prav kar se dogaja. Ne vem ali so krivi ali ne. Vem pa, da so zaradi dolgotrajnih postopkov neupravičeno izločeni iz politične tekme.

Seveda pa ne smemo pozabiti matere vseh političnih sodnih procesov, to je proces Patria. Proces v katerem so zaprli predsednika največje politične stranke v državi. Ta se je sicer pravnomočno zaključil, vendar je trajal od leta 2009. Skoraj pet let so predsednika SDS preiskovali, mu sodili in ga obsodili za nekaj, kar še danes nihče ne zna razložiti. Janez Janša je v zaporu ne da bi kdorkoli znal povedati (vključno z sodnico in pritožbenim senatom) kaj, kako, kje in kdaj je storil. Sramota za naše sodstvo. Ne bom se spuščal v analizo sodbe, ker nisem pravnik. Se pa kot državljan sprašujem, kako je v demokratični državi, članici Evropske Unije in Sveta Evrope, mogoče da je zaprt človek, ne da bi kdorkoli vedel zakaj? Politični nasprotniki se z vsebino sodbe ne ukvarjajo. Sklicujejo se na pravnomočnost in na zaupanje v sodstvo. Vsi so pa po tihem zadovoljni, da so jim iz predvolilne tekme odstranili najmočnejšega tekmeca.

KAJ, KAKO, KJE in KDAJ? Lahko dobimo odgovor na ta vprašanja? Ni treba biti doktor prava, da veš, da ni kaznivega dejanja, če ni odgovora na ta vprašanja. Za to potrebuješ zgolj zdravo kmečko pamet. In ta je naše pravosodje očitno zapustila, očitno je zapustila tudi vso politično konkurenco. Namesto, da bi politika jasno rekla NE krivični in nepošteni sodbi, se skriva za neodvisnostjo sodstva, ker vidi samo svoje kratkoročne koristi.

beri dalje ...

Prejeli smo: Sodstvo ruši našo ustavno ureditev - Časnik

Sorodni prispevki: Ive A. Stanič: Osamosvojitelje zapirajo Naši varuhi revolucije so še vedno ujetniki preteklosti. Primer Patria je ljudstvo prisilil, da intenzivno ocenjuje in razmišlja o pravičnosti sodstva, o sorazmernosti in ravnovesju... Prejeli smo: Odprto pismo predsedniku Vrhovnega sodišča Spoštovani gospod predsednik! Z zanimanjem smo […]

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22628 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22577 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22697 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21801 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21713 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21686 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Prejeli smo: Sodstvo ruši našo ustavno ureditev