Izgon intelektualcev
Spletni Časnik

Petek, 4. Julij 2014 ob 09:55

Odpri galerijo


»V strahu, da bi po koncu vojne prevzela oblast tako imenovana intelektualna desnica, namesto takrat še maloštevilni komunisti, je tedanje vodstvo komunistov pričelo s čistkami. Najprej med duhovniki. Nato, da bi prebivalcem pognali strah v kosti, pa z vsemi in vsakim, ki se ni strinjal s Stalinovo ideologijo od Vladivostoka do Jadrana. Na jugoslovanskih tleh je to ideologijo poosebljal Tito, v Sloveniji pa jo je izvajal skupaj s svojimi slovenskimi privrženci. /…/ To je bil beg in izgon intelektualcev, izobražencev, duhovnikov, industrialcev in veleposestnikov – skratka ljudi, ki so pred vojno tvorili kulturni, intelektualni in gospodarski steber slovenskega naroda.«

Tako je zapisal Franci Feltrin, predsednik Slovenske konference Svetovnega slovenskega kongresa, v lani izdanem zborniku Zlata knjiga o osamosvojitvi Slovenije, slovenski rojaki v podporo svobodi.


				Foto: Flickr.

Foto: Flickr.

Te dni, ko mineva triindvajset let od naše osamosvojitvene vojne, veliko, vsak dan znova, premišljujem in podoživljam tiste vojne dni. Močno so me zaznamovali. Tako močno, da sem se vedno čutila kot ena od »tihih osamosvojiteljev«, kot ena tistih, ki smo po svojih najboljših močeh naredili, kar je bilo potrebno. Nikoli nisem in ne bom rekla: »Za to se nismo borili.« Zato ker se zavedam, da je lastna država za narod neprecenljiv dar, ki bi se ga morali tudi danes še zavedati. Kako pa znotraj pravnega okvira institucije države delamo, o tem pa moram z grenkobo priznati, da smo padli na testu zrelosti.

Spominjam se tistih občutkov, ki so prelomili vso mojo dotedanjo vero v združljivost nezdružljivega. Ki so podrli vse moje dotedanje ideale. Ki so me nenadno, trdo postavili na realna tla, da sem bila prisiljena spremeniti način razmišljanja. Preko noči sem morala zamenjati ideologijo bratstva in enotnosti z neomajno vero v slovenski narod. Dobesedno vero v to, da Slovenci tokrat vemo, kaj hočemo in kaj nam je storiti.

Z jasnim in smelim načrtom smo gradili novo državo. Vsaj prva leta se je zdelo, da vsi hočemo in živimo za dobre cilje – vsem državljanom omogočiti ne le dostojno, ampak dobro življenje. Danes vem, da nismo vsi tako mislili. Da so ta naivna razmišljanja ostala pri nas, ki vedno verjamemo v dobro v ljudeh. Da je človeška preračunljivost vedno na delu in da je tudi tokrat opravila svoje na škodo malih, dobrih ljudi. Da je uspelo peščici v prejšnjem režimu dobro vzgojenih kadrov izkoristiti narodovo naivnost in neizkušenost ter prav po nogometno preigrati vse morebitne ovire na poti do cilja. Pustili so nam nekaj drobtinic, ki so nas zavedle, na primer »odprt odnos do verskih skupnosti« ali delitev dobička iz poslovanja podjetij, v resnici pa so prav dobro vedeli, kako ustvariti pogoje, da se nastala situacija obrne njim v prid. Dobičke so si delili tisti pri vrhu, raji so dali drobtinice…

Zakaj sem začela z navedkom Francija Feltrina? Ker lahko danes, skoraj sedemdeset let kasneje, uporabimo iste besede, iste označevalce za našo degenerirano družbo! S kakšnimi nameni si ljudje želijo oblasti? Eni, za katere pravijo, da so naivni, si želijo upravljati državo tako, da bo dobro za vse, tudi za otrok otroke. Drugi zato, da bo dobro za njih, samo za njih.

Izgon intelektualcev. Kaj danes nudimo mladim, da bi svoj intelekt lahko razvili in uporabili v Sloveniji? Nič, ali samo nekaj za vzorec. Kaj preostane temu intelektu, ki ga ne moreš v celoti potlačiti in zanikati? Odide. Tja, kjer lahko živi, kjer lahko svobodno diha, kjer lahko svojo zmožnost razvija. V tujino, ki je za nas starejše mačeha, za mlade pa ne. Ker jim tujina nudi sicer hladen a potreben finančni in institucionalni okvir. Ker jih ne ovira in jim ne krade. Ki jih preprosto kupi. Jim da stanovanje, jim da solidno plačo, jim pove, kaj od njih pričakuje. Čisti, fer odnosi. Nobene domovinske romantike, a te tudi v Sloveniji niso bili deležni. Ker jim je nismo dali…

beri dalje ...

Izgon intelektualcev - Časnik

Te dni, ko mineva triindvajset let od naše osamosvojitvene vojne, veliko, vsak dan znova, premišljujem in podoživljam tiste vojne dni. Močno so me zaznamovali. Tako močno, da sem se vedno čutila kot ena od »tihih osamosvojiteljev«, kot ena tistih, ki smo po svojih najboljših močeh naredili, kar je bilo potrebno.

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17654 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17609 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17661 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

17017 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

16974 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

16920 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Izgon intelektualcev