Nestorjeva kronika, ki jo je v Moskvi odkril baron Žiga (Sigismund) Herberstein, ki je kot diplomat služboval pod nemškimi cesarji Maksimilijanom I., Karlom V. in Ferdinandom I., med letoma 1517 in 1526 pa je dvakrat obiskal Rusijo, pripoveduje tudi o Slovencih.
Baron Sigismund Herberstein je bil slovenskega rodu in mu je naš jezik olajšal raziskovanje kronike, tudi pisave, kot sta glagolica in cirilica.
Slovence so nekoč premagali Variagi
V kroniki, ki je pisana v staroslovenskem jeziku in v cirilici, so opisana zgodovinska dejstva, da smo Slovenci ustanovili grad – naselbino Nove Gradnje (Sloviensk) in smo prebivali v okolici Belega jezera (Ilmensko jezero), Lodoškega jezera, Pskova že v začetku IX. stoletja. Tukaj je vladal slovenski knez Gostimisl, ki ga je premagal Rurik iz plemena Variagov.
Rurik je od leta 862 dalje vladal celotnemu temu ozemlju, ki se je od takrat naprej imenovalo Velika Rusija. Poleg Slovencev je Rurik premagal tudi sosednje kneževine Čudov, Drevljanov, Dregovičev in Polotov. Po tem porazu se je del Slovencev umaknil na ozemlje današnje Poljske, kjer še danes prebivajo njihovi potomci Kašubi, s katerimi nas povezujejo ljudska glasba, noša in običaji. Drugi del potomcev na Poljskem se je imenoval Slovinci. Žal se je nad njimi izvršil genocid, saj so med II. svetovno vojno vsi izginili z obličja zemlje (več TUKAJ)