Branitelji iz osamosvojitvene vojne bodo dobili spomenik na Trgu mladinskih delovnih brigad. Kidrič še kar rjove (ali pa kliče Tanjo Fajon) iz Parka Sveta Evrope. Trg revolucije je le na papirju preimenovan v Trg republike, dejansko pa je s spomenikoma revoluciji in Kardelju ostal Trg revolucije.
Spomenik braniteljem osamosvojitvene vojne
Ljubljana bo letos s skoraj tridesetletno zamudo postavila spomenik braniteljem iz osamosvojitvene vojne. Končno. Na prvi pogled je to dobra in vesela novica. Po krajšem premisleku pa se takoj pojavijo tehtni pomisleki o slabo domišljenem projektu in omalovaževanju osamosvojitvene vojne in spomenika, ki naj bi nam in zanamcem pričal o usodnih dogodkih v letu 1991.
Ni problem v izbrani lokaciji, saj vemo, da so imeli branitelji frontno linijo nedaleč stran na Tržaški cesti. Problem je v imenu trga, na katerem bo stal novi spomenik. Če mestne oblasti hkrati s postavitvijo (pre)skromnega spomenika ne bodo spremenile tudi imena trga, bo to samo še urbanistični in kulturni nesporazum v mestu več.
Vprašajmo se, kaj ima večji, pravzaprav usodnejši pomen za Ljubljano in Slovenijo: ali mladinske delovne brigade izpred sedemdesetih let ali uspešna obramba komaj rojene Republike Slovenije pred tridesetimi leti.
Odgovor na to vprašanje je kolikor toliko razmišljujočemu in razgledanemu človeku povsem preprost. Torej, brez dolgoveznih in utrujajočih razprav je nujno Trg mladinskih delovnih brigad preimenovati v Trg osamosvojitvene vojne (ali kaj podobnega, kar bi nedvomno spominjalo na prelomni čas).
Če ne bodo storili tega koraka in trgu dali primernega imena, bo na Trgu mladinskih delovnih brigad sramežljivo stal osamljeni spomenik, ki bo kaj kmalu degradiran v prikladne površine za plakate in grafite ali celo zasilno javno stranišče (več)