V zadnjem času veliko prahu dviguje Moskovičeva vila na Levstikovi ulici v Ljubljani, ki je pred desetletji pripadala judovski družini Moskovič, zatem pa bila prodana v sumljivih okoliščinah. V skladu z revolucionarnim pravom je bilo morda vse legalno, a vemo, kako so se v tistem času odkupovale nepremičnine in pod kakšnimi pogoji. O tem, kako natanko je vila naposled pristala v rokah Socialnih demokratov, je bilo že veliko napisanega.
Nas je tokrat zanimal predvsem simboličen pomen nepremičnine in razvoj situacije v prihodnje, saj sta interes zanjo že pokazali tako slovenska kot tudi evropska judovska skupnost.
Vinko Vasle: Fajonova očitno ne dojema razsežnosti zgodbe o judovski vili
Vila je postala celo sredstvo za medsebojno obračunavanje med Tanjo Fajon in srbskim državnim vodstvom, medtem ko je v slovenskem političnem prostoru že dolgo vir zanimanja in nesoglasij. In tu so navsezadnje še mnoge druge judovske nepremičnine, ki so bile skupnosti prisilno odvzete z nacionalizacijo. Posebej pa gre izpostaviti nesrečno zgodbo o zaplenjeni in porušeni sinagogi v Murski Soboti, kjer je zatem zrasel stanovanjski blok. Izgovarjanje na antifašizem, kot to počnejo Socialni demokrati, verjetno ne bo dovolj. Zato smo v luči teh dogodkov, za mnenje povprašali uglednega novinarja Vinka Vasleta (...)