Ravnanje brez potrebnih ukrepov takoj ob izbruhu pandemije covid-19 je spremenilo Šarčevo »gripico« v zelo hudo bolezen
Zanikanje nevarnosti širjenja virusa covid-19 in pozivanje k nasilnemu rušenju zakonite oblasti, kar počnejo razvajeni »kaviar levičarji«, pa je v resnici zločin, za katerega bi morali odgovarjati pred sodiščem.
Spletni Časnik

Sobota, 9. Maj 2020 ob 00:01

Odpri galerijo

Jezdeci apokalipse

Ob gledanju vsakodnevnih novic po slovenski javni televiziji, kjer naj bi bila glavna tema spopad z virusom covid-19, lahko samo rečemo: »Saj ni res – pa je

Eden izmed ključnih vzvodov za napade na trenutno vlado z vseh strani je, da je zaradi lahke »gripice«, ki ima enako ali celo manjšo smrtnost kot vsakoletna običajna gripa, po nepotrebnem ustavila državo in hudo kršila človekove pravice zaradi omejevanja gibanja. Da napadov zaradi t. i. »netransparentnih« nabav zaščitne opreme sploh ne omenjamo.

Podcenjevanje in blatenje dosežkov »nenaših« je s strani levičarjev stalnica. Poimenovanje vojne za Slovenijo z »operetno vojno« zaradi njene kratkotrajnosti nam je mogoče že malce ušlo iz spomina. 

Težko sicer ocenjujem, zakaj je dejansko slovenska vojska tako hitro porazila samooklicano »mogočno« JLA, ampak zagotovo bi bile ob daljšem trajanju posledice podobne kot drugje na ozemlju bivše »domovine«. Na to me je spomnilo omalovaževanje uspehov sedanje vlade, v kateri so nekateri isti akterji kot leta 1991.

Spust virusa covid-19 za »prekuževanje«, preden se uvedejo ukrepi za njegovo ustavitev

Pa je res tako? Malce preverimo v realnosti. Slovenija je po stopnji razvitosti družbe in s tem tudi zdravstvenega varstva približno primerljiva s severno Italijo. Upal bi si sicer celo trditi, da so malce boljši od nas. In tam slika ni tako idealna.

Najhujši primer je pokrajina  Bergamo (1.112.187 prebivalcev leta 2017 na površini 2.754,91 km2). To pomeni, da je približno petkrat gosteje naseljena kot Slovenija. Za to, da jim je virus ušel izpod nadzora, krivijo nogometno tekmo med Atalanto (Bergamo) in Valencio na stadionu San Siro v Milanu (kakih 50 km od Bergama) in povratno tekmo v Valencii. Malce po teh dogodkih je pri nas potekala ostra debata za organizacijo tekem v Kranjski Gori, Planici in proti njej in za koncert Andrea Bocellija v Stožicah ali proti njemu. Tekme in koncert so bili hvala bogu odpovedani. Mnogi so to sprejeli z zelo težkim srcem in veliko jeze. Nato je prisegla nova vlada in izjemno uspešno (za sedaj) ustavila širjenje virusa covid-19. Umrlih je bilo v tem obdobju celo manj kot običajno.

Toda kaj bi se zgodilo, če bi šli v spopad z »gripico« na način, da bi virus covid-19 prosto spustili, da nas prekuži, kot se je pred tem govorilo s strani dela stroke in »poznavalcev« s končano najkvalitetnejšo izobrazbo (npr. FDV), ki obvladajo prav vse (od izdelave rezancev do atomske fizike, da o okolijskih problemih in ekonomiji sploh ne govorimo).

Realni kazalniki boja z virusom covid-19

Poglejmo primer že prej omenjene pokrajine Bergamo. Podatki so z uradne strani Istata (Nacionalnega inštituta za statistiko Italije).

Gre za primerjavo števila umrlih v obdobju od 20. februarja do 31. marca 2020 v primerjavi s povprečjem med 20. februarjem in 31. marcem v letih od 2015 do 2019. V letih do 2019 je bilo v tem času povprečno število smrti 1180, letos je bilo v enakem obdobju 6238 umrlih. Od letos umrlih so pri 2346 kot vzrok definirali covid-19. Do velikega povečanja števila smrtnih primerov je prav tako prišlo zaradi drugih vzrokov (2712 umrlih, kjer ni bil vzrok smrti covid-19), kar lahko pripisujemo kolapsu zdravstvenega sistema. V tem obdobju se je število umrlih povečalo kar za 428 odstotkov, če pa obravnavamo samo obdobje v mesecu marcu, ko se je epidemija razdivjala, je povečanje kar 567,6-odstotno.

Za april še ni podatkov, zagotovo pa znajo ravno tako odstopati od nekajletnega povprečja. Podatki, izbrani za ta prikaz, so na 10. strani danega vira, kjer so zbrane tudi druge prizadete pokrajine.

Kaj to pomeni za Ljubljano oz. Slovenijo

Če te številke prevedemo na Ljubljano z okolico, kjer je približno podobna gostota poselitve (približno petsto tisoč prebivalcev), bi v enakih razmerah nezajezitve virusa pomenilo približno tri tisoč umrlih namesto okrog petsto na mesec, za Slovenijo (če bi prišlo do rajanja v Kranjski Gori, veselice v Planici in hkrati koncerta v Stožicah, bi se Slovenija spremenila v Bergamo) pa približno dvanajst tisoč mrtvih namesto dva tisoč v enem mesecu. Epidemija pa brez zajezitve na začetku traja najmanj dva meseca, kot vidimo iz praktičnih izkušenj (več ...)

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22679 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22629 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22752 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21851 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21763 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21735 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.
Teme
aktualno v družbi mnenja z mero človekove pravice covid-19 demonstracije epidemija gotof si

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Ravnanje brez potrebnih ukrepov takoj ob izbruhu pandemije covid-19 je spremenilo Šarčevo »gripico« v zelo hudo bolezen