Slovenska posebnost je tranzicijska levica, ki si tudi po demokratičnih spremembah prisvaja nadzor nad gospodarstvom, mediji in politiko. To početje legitimira s prisvajanjem upora in z vzdrževanjem razdora, ki ga je zasejala z revolucijo.
Katere so poglavitne točke Amosovega oznanilo? Prerok opozarja, da je čas skrajno resen, ljudje pa se obnašajo samozadostno, predvsem voditelji. Vzporednice: povsem tako je tudi danes, ko zaradi slabitve OZN, EU, MTO in vrste doslej veljavnih mednarodnih sporazumov, prihaja do nepreglednega preurejanja sveta; stari red, oblikovan po 2. svetovni vojni, se razkraja. Neposredna grožnja so naravne katastrofe zaradi podnebnih sprememb, skoraj 70 milijonov migrantov, carinska vojna itd.
Nihče noče videti, kriči Amos, da bo imelo obnašanje elit v kratkem usodne posledice za ves Izrael. Zato želi prerok z nenavadnimi in močnimi izrazi presuniti in šokirati svoje poslušalce. Spregovori o bližajočih stiskah in potresu, o nevarnih spremembah v družbi in naravi. Pravi, da Gospod rjove s Siona kakor lev. Njegov glas se sliši po vsej deželi. Pet videnj, ki jih opisuje v poglavjih 7–9, je za preroka znamenje skorajšnje Božje sodbe proti nezvestemu ljudstvu. Pred bližajočo nesrečo Amos kar dvakrat prosi za ljudstvo in Bog umakne grožnjo (7,3; 7,6), a konec se nezadržno približuje (8,2), nihče mu ne bo mogel ubežati (2,6; 5,10–11).
Da bi Bog utemeljil svojo sodbo, spregovori o vsem, kar mu v življenju njegovega ljudstva zbuja jezo: bogati ne pomagajo revnim (5,7; 6,12); mogočni izkoriščajo siromake (3,9; 4,1–3; 6,4–7); plemstvo za dosego svojih ciljev pritiska na sodišča (2,6–7); 5,10–11): mnogi goljufajo pri trgovskih poslih (8,5 b). Vzporednice z našimi razmerami se ponujajo kar same.
Voditelji naroda se Bogu odkupujejo tako, da olepšujejo svoja zla dejanja, v svetiščih opravljajo veličastne daritve, Boga javno častijo, ob tem pa si domišljajo, da so Bogu všeč. V resnici pa grešijo proti Bogu in ljudem (4,4–5; 5,4–5.21–27). Vzporednice: vsi, od politikov naprej, radi olepšujemo, opravičujemo in minimiziramo svoja slaba dejanja in odgovornost za nered pripisujemo drugim. Slovenska posebnost je tranzicijska levica, ki si tudi po demokratičnih spremembah prisvaja nadzor nad gospodarstvom, mediji in politiko. To početje legitimira s prisvajanjem upora in z vzdrževanjem razdora, ki ga je zasejala z revolucijo.
Če želite prebrati celoten članek Voditelji naroda se Bogu odkupujejo tako, da olepšujejo svoja zla dejanja obiščite spletni portal Časnik.