Kaj daje trajnost in globino skupnemu življenju zakoncev, se je vprašal Hans Jellouschek, in si odgovoril: “Biti pozoren, biti res pozoren do sebe in svojega partnerja. To je najpomembnejša stvar v partnerstvu – daje mu globino in ga ohranja živega.”
Knjiga Pozornost v partnerstvu, ki je pred nekaj meseci izšla pri Mohorjevi založbi Celovec, je nastala, kot zatrjuje Jellouschek, iz spoznanj, ki si jih je kot družinski terapevt pridobil pri svojem praktičnem terapevtskem delu z več sto pari, posebej na seminarjih. Jellouschek razume pozornost kot “proces, pri katerem je pazljivost usmerjena na sedanji trenutek ne da bi presojala. Pozornost zaznava to, kar je, ne to, kar bi naj bilo. To pomeni: Pozornost je po eni strani trezna, realna, ne dela si iluzij, po drugi strani pa je sprejemajoča, vključujoča.”
S pričujočo knjigo smo dobili tudi v slovenskem prevodu še eno delo, ki odstira in poglablja teoretično in praktično vedenje o eni od pomembnih tem, ki se v zadnjem času uveljavlja v psihoterapiji: o čuječnosti. Sodobni človek nenehno naseljuje tako svojo preteklost kot svojo prihodnost, najmanj pa ga je v sedanjem trenutku, ki je edini resničen. Avtor to ponazori: “Tako recimo sedi ob mizi par, mož meče v sebe hrano in sploh ne opazi, da je to njegova najljubša jed, ki jo je žena skuhala posebej zanj, kaj šele, da bi o tej hrani z veseljem ali hvaležno spregovoril.”
Ob branju knjige ni mogoče prezreti številnih vidikov partnerskega odnosa, v katera naj bi zakonca oz. partnerja vstopala “pozorno”. Pozorno je potrebno ravnati tako s svojimi konfliktnimi vzorci kakor s tem, kar vsakdo izmed partnerjev prinese s seboj v skupni odnos iz svoje pretekle življenjske izkušnje, posebej družinske. Partnerji bi naj bili pozorni posebej do bolečih točk njunega partnerskega odnosa. Pozornost spodbuja partnerja tudi, da se učita odpuščati drug drugemu. Pomembno je, da sta partnerja pozorna tudi do vsega, kar je v njunem odnosu pozitivnega – prav to ju namreč utrjuje v prepričanju, da zmoreta graditi odnos in še naprej skupaj rasti. In nenazadnje, pozornost pomaga partnerjema, da odpirata svoj odnos duhovni dimenziji: “Pozornost je izhodišče in srce vseh duhovnih poti.”
Posebno vrednost dajeta knjigi dva vidika: veliko je opisov primerov in konkretnih situacij, preko katerih avtor na primerih pokaže, kako živeti pozornost v partnerstvu sredi vsakdanjega, pogosto zelo nepredvidljivega življenja. Na koncu vsakega poglavja so predlagane različne vaje, preko katerih lahko zakonca poglabljata svoj odnos in se učita medsebojne pozornosti. Vaje so tudi konkretna spodbuda k skupnemu pogovoru in k soustvarjanju pozitivnih skupnih doživetij.
Knjiga je dobrodošel pripomoček ne le strokovnjakom s področja psihoterapije in dela z družino, ampak v prvi vrsti zakoncem, ki želijo poglobiti ali ponovno oživiti svoj partnerski odnos. Ali, kot pravi avtor: “Z leti se je v meni utrdilo prepričanje, da ima utrjevanje pozornosti za kakovost partnerstva, še posebej dolgoletnega, veliko priložnosti, ki nikakor še niso izčrpane.”
MARTIN LISEC
Knjigo Pozornost v partnerstvu lahko naročite na Časniku.