Ni bila lahka, tale udbovska rabota
Spletni Časnik

Torek, 6. Oktober 2015 ob 10:42

Odpri galerijo

Foto: arsmedia.si/.

  Foto: arsmedia.si/.

V petek, 5. septembra 1970, so se začeli in v soboto naslednjega dne končali peti študijski dnevi v Dragi. Dragina prva petletka se je tako zaokrožila in zaključila. Predavatelji, njih devet, so bili: Jože Goričar, Ciril Zlobec, Tomaž Pavšič, Emidij Susič, Maks Miklavčič, Matej Poštovan, Edvard Kocbek, Vladimir Vremec in Lev Detela.

V zamejski Mladiki, nekakšnem Draginem biltenu, je bilo o udeležbi napisano: “Najprej je treba ugotoviti, da udeležba vsako leto raste. Letošnjih študijskih dni se je udeležilo v celoti 350 izobražencev, kot so jih organizatorji zaznali – nekateri so bili navzoči prvi dan, drugi samo drugi dan. Največja udeležba je bila v nedeljo popoldne, in sicer nad 300. Vsi so z velikim zanimanjem sledili razpravam, včasih ‘s pridržanim dihom, ki je pretresel’, kakor se je izrazil eden od govornikov. Ves čas je vladalo prisrčno razpoloženje. Srečali so se ljudje, ki se več let niso videli, sklepali so prijateljstva mnogi, ki se sploh še niso poznali, morda so vedeli drug za drugega le po kakih tiskanih razpravah in literarnih izdajah. Namen, ustvariti toplo slovensko družino izobražencev, čeprav z različnimi pogledi in nazori, je bil torej dosežen. Največ udeležencev je bilo iz naše pokrajine, s Tržaške in Goriške, precej iz Slovenije. Prišlo je dosti številno zastopstvo s Koroške. Razen tega pa so se udeležili teh dni posamezni izobraženci, ki žive v raznih evropskih državah, kakor v centralni Avstriji, Švici, Nemčiji in Franciji, bili so nekateri, ki žive v Severni ali Južni Ameriki, posamezniki celo iz Afrike in od drugod. Z udeležbo moramo biti tedaj zadovoljni, vendar pričakujemo v prihodnjih letih še večji odziv, posebno iz izseljeništva.”

*

Draga v letu 1970 je bila očitno zanimiva, z udbovskega vidika, tudi zato, ker je na njej prvič in zadnjič predaval tudi Edvard Kocbek, ki je bil vohljaško najbolj spremljan prebivalec propadle slovenske socialistične republike, in to v vsem njenem 45-letnem obstoju. Zato ni nič čudnega, da so udbovski analitiki v t. i. “Informativnem preseku varnostnoindikativnejših vsebin dnevniških zapisov Edvarda Kocbeka (1970)” kar precej prostora namenili tudi reproduciranju tega, kar je Kocbek v svoj dnevnik za to leto napisal o svojih dilemah glede nastopa na Dragi.
Tako Edvard Kocbek, poročajo udbovci, 30. julija 1970, torej dober mesec dni pred Drago 70, napiše v svoj dnevnik, da ga je na študijske dneve povabil Alojz Rebula, da bi prevzel predavanje, ker “jih je Trstenjak pustil na cedilu.”

Dalje ugotavljajo tajni policaji, ko berejo ukradeni dnevniški zapis za 3. avgust 1970, da mu je “uradno povabilo za zaključno predavanje posredoval predvojni kolega na bežigrajski gimnaziji v Ljubljani prof. [Martin] Jevnikar. Ob njegovem omahovanju v zvezi z odhodom na študijske dneve zasledimo v dnevniških zapisih naslednji komentar: ‘Zdaj se ne morem več obotavljati, rekel sem, da pristanem, čeprav ne vem, kako bo z mojim zdravstvenim stanjem. Spored je zelo labilen, ker ne morejo najti predavateljev (Boris Majer, Veljko Rus, dr. Rode)’”.

*

In končno, udbaško analiziranje oz. reproduciranje zasebnih Kocbekovih dnevniških razmišljanj o Dragi 70 se končuje s citatom iz dnevniškega zapisa, datiranega s 15. avgustom 1970: “Včeraj sem hotel v prvem hipu odpovedati svoje predavanje v Dragi, potem pa uvidel, da bom napravil veliko napako. Prav zdaj ne smem pokazati niti strahu niti izzivati. Le Pahorja moram pregovoriti, da za nekaj časa opusti publiciranje o pravem vzroku napada na ‘Strah in pogum’.”

Ne vem, kaj je hotel Boris Pahor takrat novega publicirati o Kocbekovih novelah Strah in pogum iz leta 1951, zaradi katerih je tovariš Edi Kardelj bojnega (a ne nazorskega) tovariša Edija Kocbeka izločil iz političnega življenja (pa tudi za deset let iz javnosti nasploh), no, na tem mestu se mi zdi bolj pomembno povedati, da so udbovci v eni izmed številnih tajnih preiskav v Kocbekovem stanovanju skrivoma preslikali Kocbekov dnevnik za leto 1970, kar je po obsegu znašalo “približno 850 strani A4 formata”, ki so bili “pisani v težko berljivem rokopisu ter dopolnjeni z izrezki iz naših in tujih časopisov ter citati v francoskem, nemškem in slovenskem jeziku.” Ni bila lahka, tale udbovska rabota, saj so morali nato še vso to ogromno količino rokopisa (in ne samo za leto 1970, Kocbek je namreč pisal zapise desetletja, in to skoraj vsak dan) dešifrirati in o najpomembnejših zadevah poročati vodstvu tajne policije in komunistične partije.

Glede na predavanje Edvarda Kocbeka na Dragi 70, naslov predavanja je bil: Zaprtost in odprtost sodobne slovenske kulture, ni nič čudnega, da je takratni predsednik slovenskih komunistov France Popit prejel o tem srečanju v Dragi posebno udbovsko informacijo. Same informacije žal nisem našel, sta pa njen obstoj in dostava Popitu razvidna iz dokumenta kabineta predsednika CK ZKS, kjer neimenovani Popitov pooblaščenec v kabinet takratnega šefa Udbe Egona Conradija vrača (novembra 1970) številne udbovske informacije in med njimi tudi eno, ki nosi naslov “Študijski dnevi slovenskih izobražencev v Dragi pri Trstu – nekaj ocen in komentarjev”. Z ozirom na datum vračila lahko utemeljeno sklepamo, da gre v tem primeru za vračanje poročanja o Dragi 1970. Več o sami vsebini te informacije pa bo mogoče povedati takrat, ko ali če, se že bo ta našla v sicer (kot vemo) večinoma uničenem slovenskem udbovskem arhivskem gradivu.

Iz poglavja Prva Dragina petletka (1966–1970) v knjigi Karla. Udba o Dragi, ki jo lahko naročite na Časniku.

IGOR OMERZA

Ni bila lahka, tale udbovska rabota - Časnik

Udbaško analiziranje oz. reproduciranje zasebnih Kocbekovih dnevniških razmišljanj o Dragi 70 se končuje s citatom iz dnevniškega zapisa, datiranega s 15. avgustom 1970: “Včeraj sem hotel v prvem hipu odpovedati svoje predavanje v Dragi, potem pa uvidel, da bom napravil veliko napako. Prav zdaj ne smem pokazati niti strahu niti izzivati.

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17709 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17662 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17715 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

17069 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

17025 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

16971 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Ni bila lahka, tale udbovska rabota