Volkswagen je največji proizvajalec avtomobilov na svetu. V želji, da bi ostali največji, so med drugim tudi goljufali. V ZDA so avtomobile z dizelskimi motorji opremili z računalniškim programom, ki je poskrbel, da je med testiranjem motor avtomobila deloval z nekoliko zmanjšano močjo, a je v zrak izpuščal manj zdravju škodljivih dušikovih oksidov, kot je dovoljeno. Pri običajni vožnji je motor v inkriminiranih vozilih glede poskočnosti primerljiv z v ZDA bolj popularnim bencinskim motorjem, a količina dušikovih oksidov, ki jo izpušča v zrak, je štiridesetkrat večja od dovoljene.
Goljufija spremlja človeštvo vsaj toliko časa kot menjava dobrin. Goljuf se pregreši zoper tri božje zapovedi: ne ubijaj, ne kradi in ne pričaj po krivem. Če še tako zapleteno poslovno goljufijo razstavimo na osnovna zla dejanja, vedno dobimo: laž, krajo in umor. Razmerja so različna, včasih tudi katera od zlih sestavin umanjka, a goljufija zaradi tega ni nič bolj moralno sprejemljiva. V okoljih, kjer sta napuh in lakomnost sprejemljiva, se goljufija razrašča, a tudi v okoljih, kjer prisegajo na visoka moralna načela, prihaja do zdrsov.
Na pravni državi temelječe svobodno tržno gospodarstvo ne zagotavlja, da v družbi ne bi prihajalo do goljufij, ima pa to prednost, da odkrite goljufije sankcionira in da poskuša vzpostaviti mehanizme, ki bi v prihodnje takšne ali podobne goljufije preprečevali. Po vsakem poslovnem škandalu v urejeni državi izboljšajo zakonodajo in nadzor.
Več lahko preberete na druzina.si.
_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.