Izredno lepa in preprosta molitvena vigilija je včeraj zvečer vnesla vsaj malo miru v sicer precej napeto vzdušje pred začetkom sinode o družini.
Žal je smetano včerajšnjega medijskega poročanja o sinodi (tudi v slovenskih medijih) pobralo razkritje enega visokih vatikanskih uradnikov, člana kongregacije za nauk vere, o svoji istospolni usmerjenosti.
43-letni poljski duhovnik Krzystof Charamsa ni samo razkril svoje istospolnosti, ampak tudi priznal, da je v aktivni homoseksualni zvezi in svojega partnerja ob razkritju predstavil. Obenem je nauk in pristop Cerkve o homoseksualnih osebah označil kot nečloveškega in pozval k spremembam.
Predsinodalno vrenje o pastorali in “pravicah” homoseksualnih oseb
Tudi sicer je bilo v zadnjih dneh pred sinodo v Vatikanu precej dinamično v zvezi s problematiko pastorale in odnosa Cerkve do homoseksualnih oseb.
V petek, 2. septembra, je na papeški univerzi svetega Tomaža Akvinskega potekala konferenca »Živeti resnico v ljubezni«.
Pripravila jo je organizacija »Courage International«, ki že več let uspešno deluje na področju pastorale homoseksualnih oseb ter podpira tradicionalni nauk Cerkve.
Na konferenci so predvajali tudi pretresljiv film »Hrepenenje večnih poljan«, v katerem tri osebe z istospolno usmerjenostjo spregovorijo o poti iz vrtinca homoseksualne spolnosti (o filmu smo na iskreni.net že poročali lani avgusta, na povezavi si ga lahko tudi ogledate).
Dan pozneje, v soboto, 3. septembra, tik pred začetkom sinode, pa je bila konferenca »Globalne mreže mavričnih katoličanov«, ki si prizadeva, da bi bile homoseksualne osebe »polno vključene v Cerkev«, pod kar razumejo tudi možnost istospolne poroke.
Prezrte teme sinode
Poleg vprašanja pastorale homoseksualnih oseb je bilo od lanskega zasedanja sinode v ospredju zanimanja svetovne javnosti predvsem vprašanje morebitnega prejema zakramentov spovedi in obhajila za nekatere ločene in znova civilno poročene zakonce.
Po eni strani je zanimanje medijev in širše javnosti za najbolj delikatne teme logično. Resnici na ljubo pa je treba tudi priznati, da je tudi Cerkev sama deloma odgovorna, da druge pomembne teme niso prišle v ospredje.
Več lahko preberete na iskreni.net.
_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.