V četrtek 24. septembra se pričenja 7. Socialni teden ‘V iskanju dialoga’, ki so ga na novinarski konferenci predstavili Janko Korošec, vodja projekta in Kaja Kosec ter Renato Podbersič, dva od sodelujočih na vseslovenskem projektu.
V poslanstvo Socialnega tedna od njegovega začetka med drugim spada odpiranje prostora za dialog v majhnih skupinah. Letošnje leto so organizatorji dialog postavili v samo središče. “Zdi se, da se v Sloveniji težko o čem dogovorimo. Zato se tudi težko zares odločamo. Večino časa se ne poslušamo in zgolj neučinkovito prepričujemo drug drugega. Je smisel dialoga res v prepričevanju drugih ali v nagovarjanju že prepričanih?”, se sprašujejo pred Socialnim tednom.
V iskanju dialoga – s tem naslovom in izzivom bo od 24. septembra do 3. oktobra 2015 potekal letošnji Socialni teden. Začel se bo z okroglo mizo v četrtek, 24. septembra ob 18.30 v dvorani Svetovnega slovenskega kongresa na Cankarjevi cesti 1 v Ljubljani. Gostje okrogle mize bodo ddr. Verena Vidrih Perko, Andrej Šter, mag. Klemen Žumer in msgr. dr. Jože Plut. Gostje bodo razpravljali o tem, ali v Sloveniji znamo in hočemo spregovoriti o za nas pomembnih vsebinah. Predstavili nam bodo konkretne izkušnje z dialogom na različnih ravneh: znotraj države, v Evropskem parlamentu, med civilizacijami.
Socialni teden sledi ideji socialnih tednov v drugih državah (npr. Italija, Francija) in na evropski ravni (6. evropski socialni teden, februar 2016), vendar s to razliko, da je organiziran v obliki številnih manjših dogodkov po celotni državi. Socialni teden spremljajo vzporedne dejavnosti: grafično podobo Socialnega tedna oblikujejo na podlagi fotografije, ki jo izberemo preko fotonatečaja; že od sredine poletja na spletni strani objavljajo blog; Socialni teden pospremijo s promocijskim videom.
Od začetka do konca Socialnega tedna bodo posamezniki in organizacije civilne družbe izvedli preko 40 dogodkov – predavanj, posvetovanj, delavnic, pogovorov in drugih srečanj. Zaključni seminar Socialnega tedna bo 2. in 3. oktobra pri Svetem Jožefu nad Celjem. Njegov naslov bo Kdo smo in kam hočemo? Na seminarju bodo ovrednotili stanje civilne družbe kot medija med državljani in institucijami.
Snovalci Socialnega tedna ocenjujejo, da ima vsak posameznik odnos do pomembnih vprašanj in da se da o njih razpravljati v vsakem okolju. Socialni teden s svojim formatom dogodkov, ki jih uspe organizirati že manjša skupina posameznikov, a so vpeti v širšo obravnavo določenega družbenega problema, odpira prostor za dialoško obravnavo problema in hkrati daje možnost posameznikom, da oblikujejo oziroma nadgradijo svoje organizacijske in vodstvene kompetence.
Začetek letošnjega Socialnega tedna sovpada s prihodom prvih skupin prebežnikov, ki na poti iz kriznih žarišč Bližnjega vzhoda na razviti zahod iščejo prehod čez Slovenijo. Informacije o številu prebežnikov se iz ure v uro spreminjajo. Po nekih informacijah se pritisk na slovenskih mejah umirja, po drugih je po balkanski poti v Evropo namenjenih še na deset tisoče ljudi. Pod vprašajem so zunanje in notranje evropske meje. Kvote, ki so bile sporne že v samem začetku, se zdijo le še ena vragolija evropske birokracije.
Ne glede na to, ali bo Slovenija ponudila začasen dom nekaj sto prebežnikom, ali pa jih bo pred zaprtimi mejami ostalo več tisoč, se kot država ali kot posamezniki ne bomo mogli omejiti le na nudenje materialne pomoči za zagotavljanje osnovnega preživetja. Migrante bo potrebno sprejeti tudi kot ljudi, kot posameznike, ki za dostojno bivanje potrebujejo tudi medčloveške odnose. To pa pred nas postavlja svojevrsten izziv iskanja dialoga, s katerim se kot državljani doslej v takšni obliki še nismo soočali.