J. Letnar Černič, Ius-info: Komu pojejo katalonski zvonovi?
Spletni Časnik

Torek, 22. September 2015 ob 14:04

Dober teden dni nas loči od verjetno zgodovinskega trenutka v katalonski sodobni zgodovini. Na zadnjo septembrsko nedeljo bodo v Kataloniji potekale predčasne regionalne parlamentarne volitve, ki so se dejansko spremenile v plebiscitarno izrekanje o samostojnosti in neodvisnosti Katalonije. Ali bo nedelja, 27. septembra 2015, postala zgodovinska, bo pokazal čas, zagotovo pa Katalonija prav kmalu ne bo imela znova takšne priložnosti za odločanje o svoji prihodnosti.

Katalonija si že več stoletij prizadeva za samostojno in neodvisno državo. Zaradi spleta takšnih in drugačnih zgodovinskih okoliščin do nje v polni meri nikoli (še) ni prišla. Ali so danes vrata dovolj odprta, da bo katalonska vlada izpeljala projekt osamosvojitve? Katalonska vlada se je odločila sklicati predčasne volitve, ker sta španska vlada in špansko ustavno sodišče s suhoparno pravno razlago preprečila sklic referenduma, na katerem bi se prebivalci odločali o katalonski prihodnosti. Ker plebiscita oziroma referenduma ustavno konformno ni možno sklicati, se je večina katalonskih političnih strank, tako na desni kot levi strani, ki se zavzemajo za neodvisnost, združila v skupno predvolilno koalicijo za samostojno in neodvisno Katalonijo. Ta koalicija v primeru, da na volitvah prejme absolutno večino, napoveduje razglasitev samostojne in neodvisne Katalonije. V nasprotnem primeru bodo katalonske sanje o neodvisnosti ali samostojnosti vsaj za nekaj časa zatrte. Tako se vsakem primeru obeta napeto povolilno ozračje.

Kot so se v skupno koalicijo združile katalonske stranke, so se v neformalno in pragmatično koalicijo zoper neodvisno in samostojno Katalonijo povezali tudi dve, vsaj trenutno največji, vladajoča španska Ljudska stranka in največja opozicijska, španska Socialistična stranka. Neodvisno Katalonijo je namreč potrebno preprečiti za vsako ceno in na vse načine. V večini preostalih delov Španije, katalonske težnje prostaško zavračajo, bolj v zasebnih krogih, v javnih manj. Običajni ljudje se v barih in kavarnah razburjajo, kako si lahko katalonska vlada dovoli kaj takega, in se z lahkotnostjo spuščajo v razburkane debate z nasprotno mislečimi. Ker se v njih pretaka vroča kri, so včasih lahko navzven takšne debate prav zastrašujoče.

Zagovorniki katalonske neodvisnosti in samostojnosti pravijo, da ne delujejo zoper Španijo, temveč nasprotujejo nadaljevanju veljavne španske ustavnopravne ureditve (glej denimo prispevek več avtorjev v El Paisu, 7. septembra 2015). Ustava kraljevine Španije ne vsebuje pravice do samoodločbe in priznava samo španski narod, čeprav na španskem ozemlju živijo vsaj še trije drugi narodi. Katalonski parlament tako ne more ustavnopravno konformno razglasiti samostojne in neodvisne Katalonije. Razglasiti jo je mogoče le s spremembo španske ustave, v dogovoru z najmočnejšimi političnimi akterji v španskem javnem prostoru. Kaj takega pa je v Španiji v današnjih politično in čustveno zaostrenih razmerah utopično pričakovati. Mednarodnopravno je zadeva drugačna, saj je Meddržavno sodišče v Haagu v posvetovalnem mnenju v zadevi Kosovo ugotovilo, da deklaracija o neodvisnosti Kosova z dne 17. februarja 2008 ni kršila mednarodnega prava.

Katalonski nacionalisti bi se verjetno zadovoljili z nekakšnim dogovorom o ustavnih spremembah, ki bi povečale katalonsko avtonomijo in deželni vladi podale suverenost v davčnih zadevah, kot jo denimo že ima Baskija. A kaj, če se španska vlada ne želi usesti za skupno mizo s predstavniki katalonske vlade. Dialoga ni, čeprav se je katalonska vlada poskušala na različne načine sestati s predstavniki vladajoče ljudske stranke. Tako vse skupaj ustvarja vtis negotovosti in poglablja strah med katalonskim prebivalstvom.

Vodilni španski mediji skoraj soglasno nasprotujejo neodvisnosti in svoje bralce, gledalce in poslušalce poučujejo, kako morajo 27. septembra voliti. Temu so se pridružili še rojalistični politiki z vseh vetrov, ki volivce strašijo, da bodo izgubili svoje težko pridobljene pokojnine in kako bo Katalonija, kar čez noč izključena iz Evropske unije, ali celo, da morebitna neodvisnost ogroža svobodno gospodarsko pobudo. Tak diskurz nam je v Sloveniji še kako dobro poznan iz preloma devetdesetih, ko so jugoslovanski in nekateri mediji pred plebiscitom uporabljali podobne, če ne enake argumente, seveda zoper slovensko samostojnost. V zadnjem letu katalonsko družbo pretresajo tudi korupcijski škandali, v katere je vpletena vrsta nekdanjih politikov katalonskih nacionalističnih strank, zaradi česar so volivci vedno manj zaupljivi do njihovega predloga za osamosvojitev.

Več lahko preberete na iusinfo.si.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

J. Letnar Černič, Ius-info: Komu pojejo katalonski zvonovi? - Časnik

Doniraj! Natisni Sorodni prispevki: Novi glas: Bo Katalonija neodvisna država? V Peterlinovi dvorani je bil gost na skupnem večeru Društva slovenskih izobražencev in Slovenskega kluba katalonski intelektualec in zagovornik neodvisne prihodnosti te španske dežele, Aureli... J. L. Černič, Iusinfo: Med Madridom in Barcelono Na različnih […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17238 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17192 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17251 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

16623 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

16582 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

16519 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

J. Letnar Černič, Ius-info: Komu pojejo katalonski zvonovi?