M. Gregorič, Slovenski čas: Kdo se boji revizije zgodovine?
Spletni Časnik

Ponedeljek, 24. Avgust 2015 ob 09:55

Dograjevanje zgodovine kot dopolnjevanje z novimi dejstvi, njeno bolj kritično presojanje in čiščenje navlake

V izogib nesporazumom naj za uvod poudarim, da je v tem sestavku pod pojmom revizija zgodovine mišljeno sprotno dopolnjevanje podobe nekega zgodovinskega razdobja na podlagi znanstvenih ugotovitev, ne pa revizija v negativnem smislu besede, tj. prirejanje zgodovine svojim potrebam z zamolčevanjem zgodovinskih dejstev, njihovega potvarjanja, zmanjševanja njihovega pomena ipd. iz ideoloških, političnih ali drugih motivov, kar je v naši družbeni stvarnosti tudi navzoče pri obeh straneh v sporu.

Izhajajoč iz povedanega ugotavljam, da predvsem določeni krogi tranzicijske levice že dolgo časa zganjajo vik in krik o domnevnih poskusih revizije zgodovine v njenem slabšalnem pomenu besede, ki naj bi jo vsiljevala v vojni poražena stran. Pri tem pa odmislijo, da je z demokratizacijo slovenske družbe in s postopnim uveljavljanjem svobode misli in besede začela prodirati na dan tudi senčna plat resnice o medvojnem in povojnem času, ki so jo zamolčali in bili tako sami prvi revizorji zgodovine v njenem negativnem smislu. Nova odkrita dejstva o revolucionarnem nasilju, o medvojnih in povojnih pobojih, o polaščanju premoženja pobitih, o nasilju nad Cerkvijo in verniki, o montiranih povojnih procesih idr. so pač sesula najprej nekdaj tako razglašano veličastnost revolucije in potem začela metati temno senco tudi nad umetno ustvarjen pretiran sijaj in slavo NOB.

Nosilci tega procesa so bili zlasti mlajši zgodovinarji, ki se niso zadovoljili z dosedanjim prikazom navedenega obdobja in njegovimi interpretacijami, kot tudi tisti del starejših zgodovinarjev, ki jim je bilo v prejšnjem režimu onemogočeno, da bi objavljali tudi zamolčana zgodovinska dejstva in svoje poglede nanje. To je vneslo zlasti v borčevske vrste in v kroge njihovih uradnih zgodovinarjev velik nemir in vrstiti so se začela alarmantna opozorila, da naj bi bila v teku revizija zgodovine v slabšalnem pomenu besede, kot da bi šlo pri tem za kako kriminalno početje.

Zakaj je revizija zgodovine potrebna?

Prvič zaradi tega, ker praviloma začenjajo zapisovati zgodovino zmagovalci, ki jo prilagajajo svojim potrebam in v primeru totalitarnih režimov predvsem potrebi po legitimaciji in utrditvi svoje oblasti. Kajti vojskujoče se strani, vključno z zmagovalci, počenjajo v krutem času tudi umazane stvari, ki jih poskušajo zamolčati ali vsaj zmanjšati njihovo težo in pomen.

Drugič, tudi zgodovinarji lahko zaradi zunanjih pritiskov ali lastnega ideološkega prepričanja pristransko prikazujejo ali interpretirajo posamezna dejstva ali dogodke.

Tretjič, zgodovinska dejstva prihajajo na dan v daljšem časovnem razdobju in novi podatki, kot npr. tisti o medvojnem in povojnem revolucionarnem nasilju, lahko pomembno spremenijo prvotno prikazano podobo zgodovine nekega obdobja.

Četrtič, na pisanje zgodovine vpliva tudi duh časa oz. uveljavljena ali vsiljena lestvica vrednot vsakokratnih nosilcev družbene moči. Če npr. presojamo medvojni in povojni čas z vidika tedanje revolucionarne ideologije, so bila npr. preganjanja in poboji resničnih in potencialnih političnih nasprotnikov revolucije, njihova razlastitev idr. za nosilce revolucije neizogibna in logična dejanja. Če pa gledamo nanje z današnjega zornega kota, ko smo na vrh lestvice družbenih vrednot znova postavili nedotakljivost življenja in lastnine, človekove pravice, pravno državo itn., pa so bili navedeni revolucionarni ukrepi zavržna dejanja.

In ne nazadnje, zgodovina se presoja tudi z vidika izida oz. rezultata nekega dogajanja, kar v primeru revolucije pomeni, da je šlo za zablodo, ki se jo danes sramujejo in se ji odpovedujejo tudi njeni nosilci, torej so tudi zaradi tega oni sami revizionisti lastne zgodovine v njenem slabšalnem pomenu besede. To pa, seveda, še ne pomeni, da se v tem procesu dograjevanja zgodovine lahko prevrednotijo vse njene sestavine. Kot npr. ugotovitve, kdo je bil zmagovalec in kdo poraženec, ali pa kdo je bil z vidika širšega svetovnega spopada na zavezniški strani in kdo na strani sil nacifašizma, pa recimo tragično dejstvo, da je poražena stran sprejela orožje iz rok okupatorja idr. Bo pa treba na novo izrecno poudariti, da zmagovita stran ni bila samo NOB, ki je nedvomno veliko dejanje v zgodovini slovenskega naroda, ampak tudi revolucija, ki je s svojimi zavržnimi dejanji sama kot prva najbolj omadeževala NOB. Kot bo treba tudi zapisati, da premagana stran ni bila samo kolaboracija, ampak tudi protikomunistični odpor, za katerega je čas pokazal, da je bil legitimen in upravičen, saj se je komunizem zaradi svojih zablod, nedemokratičnosti in krutega nasilja povsod po Evropi sesul sam vase.

Več lahko preberete na strani Družinine priloge Slovenski čas.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

M. Gregorič, Slovenski čas: Kdo se boji revizije zgodovine? - Časnik

Sorodni prispevki: A. Ihan, Reporter: “Iz strahu učili otroke molčati” Zdravnik, pisatelj, pesnik in esejist Alojz Ihan, ki je nedavno prejel Rožančevo nagrado za Državljanske eseje, je v pogovoru za STA med drugim dejal, da... M. Avbelj, Iusinfo: Vrhovno sodišče in Patria Vrhovno sodišče je […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17238 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17192 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17251 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

16623 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

16582 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

16519 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

M. Gregorič, Slovenski čas: Kdo se boji revizije zgodovine?