B. Soban, Sobotna priloga: Schwarzeneggerjeva miš
Spletni Časnik

Četrtek, 20. Avgust 2015 ob 10:02

Paula Radcliffe, ena najbolj znanih britanskih atletinj, rekorderka v maratonu in velika bojevnica proti dopingu v športu, je na svetovnem prvenstvu v kanadskem Edmontonu pred štirinajstimi leti s Hayley Tullett, kolegico iz reprezentance, glasno protestirala, ker so organizatorji dovolili nastop Olgi Jegorovi, pred tem že obsojeni zaradi uporabe dopinga. Protest ni zalegel. Rusinja je smela teči in v teku na 5000 metrov zlahka osvojila zlato kolajno.

Štiri leta kasneje, bilo je na svetovnem prvenstvu v Helsinkih, se je zgodil nov škandal. Britanski biokemik Chris Cooper, avtor imenitne knjige Run, Swim, Throw, Cheat s podnaslovom The Science Behind Drugs in Sport, je takratni finale žensk v teku na 1500 metrov razglasil za eno najbolj sramotnih atletskih tekem v zgodovini. Izkazalo se je namreč, da je vseh pet prvouvrščenih deklet v karieri že goljufalo s prepovedanimi substancami. Med njimi je bila znova tudi Olga Jegorova.

Bolj umazan je bil morda samo še moški finale teka na 100 metrov na olimpijskih igrah v Seulu leta 1988. Tekmo je z novim svetovnim rekordom dobil Kanadčan Ben Johnson. A ne za dolgo. Do zlata je namreč pritekel s pomočjo prepovedanega anabolika stanozolola. Zmagovalec je zato dan po tekmi postal Američan Carl Lewis, ki pa tudi ni bil čist. Testi na ameriških kvalifikacijah so namreč pokazali, da je zaužil prepovedane stimulante pseudoefedrin, efedrin in fenilpropanolamin, a so ga kljub temu uvrstili v reprezentanco. Z dopingom se je v seulskem finalu teka na 100 metrov umazalo kar šest atletov, piše Cooper. Čista sta bila samo Američan Calvin Smith in Brazilec Robson da Silva. Ta dva sta bila prava junaka Seula. Onadva bi morala dobiti olimpijski kolajni. Toda zanju danes ne ve tako rekoč nihče. Pravi heroji so v bistvu že od nekdaj zgolj prevaranti.

Nadvse odmevno poročilo nemške televizije ARD in britanskega Sunday Timesa o dopingu med vrhunskimi atleti zaradi tovrstne zgodovine v bistvu ne prinaša nič novega. Med 5000 testiranimi športniki je za zdaj kar 800 sumljivih. Med njimi so tudi dobitniki 146 odličij z olimpijskih iger in svetovnih prvenstev. Ta zgodba je potem nekako samodejno sprožila še nova odkritja. Dopingirani so bili namreč tudi nekateri najboljši tekači na maratonih v Londonu, Chicagu, New Yorku in Bostonu. Med njimi je prednjačila Rusinja Lilija Šobuhova, ki je trikrat zmagala v Chicagu in enkrat v Londonu. Atletinja, rojena v Baškiriji, je bila že dolgo med sumljivimi. A kazen za njen zločin je zdaj začuda izjemno mila. Dveletno prepoved nastopanja so ji podaljšali za pičlih štirinajst mesecev …

Pred časom so v olimpijskem muzeju v Lozani pripravili razstavo Balance and Performance, na kateri je bil precejšen del posvečen tudi dopingu. Tistega dne, ko sem si zanjo namenoma vzel kar nekaj ur časa, v muzeju ni bilo prav veliko obiskovalcev. Pogrešal sem predvsem šolarje in mlade športnike, ki šele začenjajo kariero. Kajti prav oni so prve in najbolj tragične žrtve dopinga.

British Journal of Sports Medicine je denimo zapisal, da mlade Francoze, nadarjene za šport, že tam pri enajstih začnejo pitati s prepovedanimi snovmi. Med mladimi nogometaši tudi steroidi niso nič neobičajnega. Težava je, da mnogi med njimi v bistvu sploh ne vedo, kaj jim dajejo trenerji in menedžerji. Toda po drugi strani je znamenita raziskava zdravnika Roberta Goldmana, pisca knjige Smrt v slačilnici, pokazala, da je kar dobra polovica vprašanih vrhunskih športnikov brez vsakršnega premisleka pripravljena jemati prepovedane snovi, če bi jim te za pet let zagotavljale športne zmage. Pa četudi potem takoj umrejo … Zato Marc Perelman, francoski novinar in publicist, v knjigi Barbaric Sport brez dlake na jeziku zapiše, da vrhunski šport brez dopinga pravzaprav sploh ne bi obstajal.

Zakaj? Preprosto zato, ker današnji kapitalizem od tistih, ki jih plačuje, zahteva samo spektakel. Spektakla pa ni brez rekordov. In rekordov, ki so v marsikateri športni panogi že na meji človeških zmogljivosti, ni brez dopinga. Zato so tudi kazni za »grešnike« tako mile. Kdo bo na primer kupoval vstopnice za atletska­ prvenstva, na katerih bi se stometraši po tartanu »sprehajali« s časi okrog 10,4 ali kaj podobnega? V tem brutalnem svetu, kjer športniki postajajo navadni mezdni delavci, ki morajo služiti gospodarju in ne morebiti gledalcem na tribunah, šteje samo zmaga. Vse drugo je nepomembno. Žal tej izprijeni logiki vse bolj nasedajo tudi (neprofesionalni) mediji, ki bi se ji v bistvu morali najbolj upirati.

Doping je star prav toliko kot šport. Poznali so ga že v stari Grčiji, na antičnih športnih merjenjih. V letih pred prvo svetovno vojno so se športniki spodbujali z alkoholom in strihninom. Thomas Hicks, ki je dobil olimpijski maraton v St. Louisu leta 1904, bi zaradi te uničujoče mešanice skoraj umrl. A kljub dopingu ni bil diskvalificiran. Kolajno so odvzeli le prvotnemu zmagovalcu Fredu Lorzu, ki se je malodane polovico maratona prepeljal v avtomobilu …

Po drugi svetovni vojni je v šport odločilno vstopila znanost. Biokemija, farmacija in medicina. Do »popolnosti« so to izpeljali v nekdanjem sovjetskem bloku, zlasti v Nemški demokratični republiki, kjer je obstajal poseben načrt s šifro 14.25, nad katerim sta bedela država in kajpak Stasi. Za ceno »ideoloških« zmag na velikih tekmovanjih je bilo zaradi dopinga uničenih na tisoče mladih ljudi, a odškodnine za tovrstne zlorabe je do danes kljub temu prejelo le 167 nekdanjih športnikov iz NDR. Od nekdanjih sovjetskih športnikov še nihče.

Marc Perelman pravi, da se je po padcu berlinskega zidu doping z Vzhoda množično prelil še na Zahod, kjer že pred tem niso bili imuni nanj. V ZDA je pravi šok povzročil škandal, povezan z Balcom, zasebnim podjetjem, ki ga je leta 1984 ustanovil nekdanji glasbenik Victor Conte, ukvarjalo pa se je z ilegalno proizvodnjo steroidov. Z njimi so zalagali nekatere najbolj znane športnike tistega časa. Med Contejevimi strankami so bili denimo Dwain Chambers, Michelle Collins, Kelli White, Tim Montgomery in seveda Marion Jones, zlato dekle ameriške atletike, ki je potem morala vrniti vse svoje olimpijske kolajne.

Več lahko preberete na strani Sobotne priloge Dela.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

B. Soban, Sobotna priloga: Schwarzeneggerjeva miš - Časnik

Sorodni prispevki: Ivan J., mladi.net: Zmagovalci Rad imam šport. Še posebno tenis. Začenja se Wimbledon, eden najbolj prestižnih turnirjev, o zmagi na katerem sanjajo številni tenisači že od malih nog. V... J. Letnar Černič, Ius-info: Pasti varstva človekovih pravic v športu Mednarodne športne organizacije pri […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22654 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22603 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22724 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21826 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21738 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21711 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

B. Soban, Sobotna priloga: Schwarzeneggerjeva miš