Umrl je pater Bruno Korošak (1920-2015), veliki zgodovinar in duhovnik. Naj omenimo samo eno njegovo odkritje. Frančiškanski teolog in nekdanji profesor na več rimskih univerzah Bruno Korošak je ugotovil, da je bil blaženi Monald Koprski, avtor slovite Summe Monaldine, rojen v okolici Pirana v slovenski premožni kmečki družini. Zanimiv pogovor, ki je dostopen tudi na spletu je z njim posnel Jože Možina v oddaji Pričevalci. Korošakova dela je objavil na spletu tudi veliki ljubitelj naše preteklosti Štefan Rutar Dreškov.
S patrom sem se imel čast srečati v živo pred leti, ko sem še končeval študij na univerzi (1997), naredil za Družino z njim kratek pogovor. Takole se je glasil članek.
Na Kostanjevici nad Novo Gorico (domačini jo imenujejo Kapela) je frančiškanski samostan, kjer trenutno živi pater Bruno Koršak, apostolator za beatifikacijo škofa Friderika Barage. Pater Bruno že točno 30 let zbira dokumente in poročila, prevaja in tako opravlja dolgotrajno delo za razglasitev Friderika Barage za svetnika.
Več kot sedemdesetletni pater Bruno me je pričakal v predverju samostana in se opravičil zaradi pomanjkanja časa, saj mora že čez eno uro začeti spovedovati (bilo je ravno Telovo). Počasi se povzpneva po štiristo let starih kamnitih stopnicah do njegove sobe, polne knjižnih polic.
Kako ste začeli ukvarjati z beatifikacijo?
“Leta 1967 sem bil profesor v Rimu in k meni je prišel škof in me prosil, da bi začel z delom za škofijski proces. Delo sem končal leta 1972 in vse skupaj smo poslali v Rim. Takrat se je začelo pregledovanje, dopolnjevanje in preverjanje. Leta 1986 so me pri Svetem sedežu prosili, naj začnem z apostolskim procesom. To pomeni, da se zbere vse dokumente, vse gradivo in se jih natisne. Nato pa gre vse v Rim, kjer se preveri ali je dovolj ali ne za razglasitev za blaženega.”
…
Omenili ste čudeže?
“Izbral sem 62 čudežev, od katerih bodo v Rimu izbrali le enega. Potrebuje se vsa dokumentacija o stanju pred čudežem in po njem. Problem nastopi lahko, če je bilo ozdravljenje le trenutno, zato mora preteči vmes vsaj deset let. Če ozdravljeno stanje ni ostalo vsaj deset let, se ne more šteti za trajno. Zelo lepi čudeži so bili na Kitajskem, a žal ne morem dobiti dovolj zdravniških dokazov. Neki fant je dobil kostno jetiko, tako da mu je že meso odpadalo in kosti drobile. Po priprošnji k Baragu pa je popolnoma ozdravil.”
Bo Friderik Baraga slovenski, indijanski ali ameriški svetnik?
“Vse skupaj. Ker je bil ameriški škof bo seveda to ameriški svetnik, izpostavilo pa se bo to, da je bil Slovenec. Seveda bomo imeli do njega enake “pravice” tudi Slovenci. Pri tem nastopa problem, ker je v Baragovem času Slovenija bila državnopravno v okviru Avstrije in je bil uradni jezik nemščina. Sprašujejo me, kakšen potni list je imel Baraga. Takrat pa je skoraj vsa srednja Evropa bila pod Avstrijo…”
Več lahko preberete na blogu Tina Mamića.
_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.