V senci Jalte
Spletni Časnik

Ponedeljek, 20. Julij 2015 ob 16:10

Odpri galerijo

Celjska Mohorjeva družba je pred meseci izdala prevod knjige Senca Jalte, poljskega zgodovinarja, ekonomista in evropskega poslanca Wojciecha Roszkowskega. Za prevod je poskrbel Niki Neubauer, za prolog k knjigi pa ddr. Igor Grdina. V njem je slednji orisal nenavadna razmerja med zavezniki, ki so krojila potek 2. svetovne vojne. Usodni dogodki v letih 1939-1945 so pač združili sovražnike na isti strani. Nezaupanje je bilo veliko. Če citiramo anekdoto iz prologa: »Negotovosti v Velikem zavezništvu najbolj nazorno ilustrira podatek, ki ga je v svojih spominih ohranila gospa Roosveltova: ko se je maja 1942 v Belo hišo za nekaj dni vselil Stalinov komisar za zunanje zadeve Vjačeslav M. Molotov, je varnostna služba, ki je rutinsko pregledala njegovo prtljago, v njej odkrila pištolo, hlebec črnega kruha in klobaso. Sovjetski veljak se očitno ni bal le napada na svoje življenje, marveč tudi, da bi ga v srcu svetovnega kapitalizma gostitelji pustili lačnega ˗ ali ga celo sestradali…« (str. 10)

V delu Raszkowskega je sicer pregled dogodkov med samo vojno kakor tudi neposredno po njej, torej tudi komunistični prevzemi oblasti v vzhodni Evropi. Sam sicer nisem naletel na »Bog ve kakšne novosti«, prej bi dejal, da gre za dober in širok pregled. Takšen pregled, ki je razumljiv malemu človeku, študentu itd. V avtorjevi naraciji je moč začutiti, da gre za poljskega pisca, saj je na nekaterih mestih dokaj sentimentalen. Na več mestih tudi okrca zahod zaradi izdaje Poljske in njenega zmanjšanega ozemlja po vojni. Kajti dejstvo je, da je zahod pri Stalinu uporabljal isto taktiko kot pri Hitlerju. Slednjemu so popuščali 1938 v Münchnu, drugemu pa pri Poljski, ki se je vendarle borila na prozahodni strani. Vendar so zavezniki kljub temu Stalinu priznali njeno vzhodno mejo glede na pakt Hitler-Stalin iz avgusta 1939. S tem se je po mnenju dr. Jerce Vodušek Starič že de facto pričela hladna vojna.

Poljska je bila torej prva razdeljena interesna sfera o kateri so se dogovorili. Kar se tiče konference v Jalti, avtor zopet opozarja na popuščanje zahoda Stalinu in njihovo dvoličnost. Hkrati opozori na razlikovanje izraza fašizem/nacizem, kar je pomembno še dan danes, zaradi današnjega diskurza, ko se takšni termini povsem nekritično uporabljajo za diskvalifikacijo nasprotnikov. » Veliki trije so obljubili, da bo nov evropski red temeljil na ‘demokraciji’ in ne bodo dopuščali preživetja ‘nacizma in fašizma’. Ti izrazi so prikrivali globoko razliko v političnem razmišljanju Stalina in njegovih zahodnih partnerjev. Medtem ko sta Churchill in Roosevelt sklenila roke s Stalinom, da bi porazili nemški nacizem, je Stalin vpeljal širši izraz, ‘fašizem’, s katerim je lahko mislil praktično vse, kar ni bilo komunizem. In ni samo mislil tako, tudi deloval je po njem. ‘Stalinove protifašistične čistke so potekale že veliko pred srečanjem v Jalti. Začele so se takoj, ko je Rdeča armada prečkala mednarodne meje, prvič v letih 1939-1941 med priključitvijo in okupacijo polovice Poljske po dogovorih iz nacistično-sovjetskega pakta, in potem po avgustu 1944. Ta druga faza sovjetske ̎osvoboditve̎ je februarja 1945 že vključevala zapiranje, deportacije in poboje milijonov ljudi’«. (str. 81)

Največji doprinos tega dela v slovenski prostor je po mojem mnenju strnjen opis prevzemov oblasti, ki jih Poljak razdeli v tri vrste: priključitev (baltske države), izvožene revolucije (Poljska, Čehoslovaška, Madžarska, Romunija, Bolgarija) ter domače revolucije (Jugoslavija, Albanija). Pri opisovanju ljudskih demokracij je neusmiljen. »’Ljudska demokracija’ je predstavljala nekakšne vice, kjer je ‘demokracija’ pomenila diktaturo, ‘napredek’ je pomenil kršitev človekovih pravic, ‘znanost’ pa je pomenila primitivno vero v uroke, ki so jih trosili ideologi«. (str. 121)

Za kaj je torej Senca Jalte pomembna? Predvsem zaradi vzhodne Evrope, v kateri žal ponovno teče kri v vzhodni Ukrajini. Naracija ukrajinskega konflikta pa ima, hočemo ali nočemo, korenine v 2. svetovni vojni. Z besedami poljskega kolega: »Resnica o posledicah druge svetovne vojne v Evropi je pomembna za vse nas. Ne samo za prebivalce vzhodnoevropskih in srednjeevropskih držav, ne samo za Zahodnoevropejce, ampak tudi za Ruse. Čeprav je Sovjetska zveza prispevala k tragediji, ki se je začela septembra 1939, imajo Rusi razlog, da slavijo svoje žrtve v boju proti nacistični Nemčiji po letu 1941. Imajo tudi pravico biti ponosni na svojo vlogo v porazu tretjega rajha, nimajo pa pravice izkrivljati zgodovino. Prezreti velikanske zločine komunističnega sistema v Sovjetski zvezi pomeni nevarnost njihove ponovitve. Proslavljanje zmage nad nacizmom brez omenjanja kriminalne kartoteke sovjetskega imperialnega širjenja, ni pot do sprave s sosedami Rusije.« (str. 125)

Wojciech Roszkowski, Senca Jalte: Poročilo, Celjska Mohorjeva družba, Celje 2015, 126 str.

Knjigo lahko naročite na povezavi.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

V senci Jalte - Časnik

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17426 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17378 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17441 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

16802 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

16761 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

16701 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

V senci Jalte