K. Miles, Portal plus: Slovenski akademiki – kapitani, ki so prebrali vse knjige, nikoli na morju
Spletni Časnik

Četrtek, 16. Julij 2015 ob 11:06

Skozi leta sem poskušal razumsko dojeti, zakaj v Sloveniji tako zaupate akademikom, še posebej na političnem polju. Večina od njih nima zunaj akademskih krogov veliko izkušenj. Poleg tega nimajo kaj prida izkušenj z vodenjem velikih sistemov ali odločanjem v razmerah, ko so pod časovnim pritiskom. Je to dediščina Avstro-Ogrske, se sprašujem. Ali pa je iz socialističnega pojmovanja, češ da je zgolj napredek na zaslugah lahko norma? Seveda vemo tudi to, da je bilo v stari Jugoslaviji precej diplom pridobljenih s pomočjo zvez in da so se celo pred kratkim pojavili sumi o goljufanju.

Ne morem pa se spomniti nobenega drugega normalno zrelega političnega sistema, v katerem bi bilo toliko profesorjev ali njihovih mnenj tako vpletenih v odločanje. Koliko ameriških predsednikov je bilo akademikov, koliko nemških kanclerjev ali britanskih premierjev?

Zdi se, da Slovenci ne date veliko zaupanja izkušnjam ali uspehu v poslovnem svetu. Kaj šele uspehu v politiki. Zanimivo, da je bil, statistično gledano, najbolj uspešni finančni minister v Sloveniji Andrej Bajuk, ki je na položaj prišel z izkušnjo uspešne kariere v mednarodnih razvojnih financah.

Zame je osupljivo, da ima na Evropskem sodišču za človekove pravice le manjšina sodnikov predhodne izkušnje kot sodniki. Večina med njimi ima zgolj akademsko podlago. To je nekako tako, kot če bi poveljstvo ladje podelili kapitanu, ki je sicer prebral vse knjige, ni pa še nikoli bi na morju. Ena izmed posledic je ta, da veliko študentov ni zadovoljnih z eno diplomo in morajo potem dobiti še magisterij. Kasneje mnogi med njimi čutijo, da potrebujejo še doktorat. Deloma zato, ker je to posledica zelo ubogih zaposlitvenih možnosti in morajo mladi Slovenci pač nadaljevati izobrazbo, vendar mnogi med njimi kasneje postanejo preveč kvalificirani v smislu izobrazbe, hkrati pa absolutno premalo kvalificirani v smislu izkušenj.

Splača se pomisliti na velike ume v naši zgodovini. Eistein, recimno, ni mogel dobiti akademske službe in je moral več let delati v patentni pisarni v Bernu. Priznavajo mu, da je njegovo praktično delo pomembno vplivalo na njegov kasnejši doktorat. Winston Churchill sploh nikoli ni prišel do univerze, pa ni postal le velik državnik, temveč tudi sijajen pisatelj. Tudi George Washington ni videl univerze, jo je pa Bill Gates, čeprav je ni končal.

Na drugi strani se splača vedeti, da ima Angela Merkel doktorat, kot ga ima tudi Gordon Brown, Barack Obama pa je doktor prava. Toda ali imajo potrebo, da se jih kliče dr. Merklova ali dr. Brown ali dr. Obama? Ne sodijo jih po tem, kaj so delali na univerzi, ampak po tistem, kar so naredili v resničnem življenju. Potreba po dodajanju naziva dr. pred vsakim imenom deluje tako, kot da nosi sporočilo “ne glejte mojih izkušenj, akademski naziv je dovolj”.

Več lahko preberete na Portal plus.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

K. Miles, Portal plus: Slovenski akademiki – kapitani, ki so prebrali vse knjige, nikoli

Sorodni prispevki: M. Kovač, Finance: Nemški politični čudež Za rešitev bank in podjetij v državni lasti (ali pod državnim vplivom) iz mrež interesnih skupin je potreben politični, in ne gospodarski čudež. Hitro povojno... J. Šušteršič, PlanetSiol: Pravica voliti Včeraj sem na pošto oddal glasovnico za […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22654 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22603 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22724 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21826 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21738 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21711 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

K. Miles, Portal plus: Slovenski akademiki – kapitani, ki so prebrali vse knjige, nikoli na morju