Grki so na današnjem referendumu zavrnili zahteve upnikov in podprli grškega premierja Aleksisa Ciprasa. Kaj pomeni ta odločitev? Je to že napoved grexita – izstopa Grčije iz evroobmočja? Kako bo ta odločitev vplivala na vse slabše grške socialne in finančne razmere?
Matej Lahovnik:
“Pričakujem, da se bodo gospodarske in socialne razmere v prihodnjih tednih in mesecih v Grčiji še radikalno poslabšale. Mislim, da se bo zdajšnja agonija samo stopnjevala. S svojo odločitvijo na referendumu so se Grki – hote ali nehote – odpovedali mednarodni pomoči. Z drugimi besedami: z današnjim dnem so v resnici povedali, da niso pripravljeni spoštovati in upoštevati pravil, ki jim jih postavljajo upniki, in da želijo voditi suvereno ekonomsko politiko.
To pa tudi pomeni, da bodo morali sami v celoti prevzeti finančno odgovornost za vse posledice, kar pomeni, da upniki iz tujine ne bodo več pripravljeni plačevati grških računov za njihovo zdajšnjo in prihodnjo javno porabo. Kar zadeva preteklo previsoko grško javno porabo, je bolj ali manj jasno, da jo bodo nosile vse preostale članice evroobmočja, tudi Slovenija.
Tudi verjetni izstop Grčije iz evroobmočja in morebitna uvedba nove drahme bosta bremenila članice evroobmočja. A to se mi kljub vsemu zdi bolje, kot da bi se nadaljevala praksa iz preteklosti in da bi tudi prihodnjo javno porabo Grčije morale financirati članice evroobmočja. Za evro in za članice evroobmočja je izid referenduma veliko manj slaba novica kot je za Grke. To je sicer slabo za evroobmočje, a bo članice evroobmočja bolelo manj, kot bo bolelo Grke same, ki se bodo morali spopasti s finančnimi in socialnimi posledicami te odločitve v prihodnjih tednih in mesecih.”
Več lahko preberete na PlanetSiol.
_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.