M. Petek, Slomedia: Lustracija ob predpostavki
Spletni Časnik

Ponedeljek, 22. Junij 2015 ob 11:05

Te dni sem brskal po nekih papirjih in pod roke mi je prišla Resolucija 1096. Gre za resolucijo Sveta Evrope, ki je posvečena ukrepom za odpravo negativnih posledic bivših komunističnih totalitarnih sistemov. Resolucij, deklaracij, priporočil in drugih dokumentov je na mednarodnem ter domačem političnem parketu veliko, nekatera so kar tako, druge je vredno prebrati. In to večkrat, tudi z neko časovno distanco, da bi lahko ocenjevali, ali so bili ti popisani papirji sami sebi namen, ali pa so vendarle kaj dosegli.

Resolucijo 1096 je Svet Evrope sprejel na 23. zasedanju 27. 6. 1996, Slovenija je članica Sveta Evrope od leta 1993, in potemtakem je ta resolucija za našo državo tudi zavezujoča. V slovenskem parlamentu smo predvsem iz vrst pomladnih strank večkrat slišali vprašanja, zakaj Slovenija ne sledi tej resoluciji, vendar je medijska blokada tako močna, da ta sporočila ne zaidejo v javnost niti po pomoti. Resolucija bo prihodnje leto praznovala okroglih 20 let, slovenska država bo prihodnje leto štela pet let več, vendar se zdi, da se v Sloveniji z njenim staranjem odmika tudi volja po uresničevanju duha te resolucije. Da ni politične volje, je po svoje razumljivo, saj je večino časa samostojne Slovenije na oblasti opcija oziroma dediči te opcije, o kateri govori resolucija, ki komunističnemu sistemu že v naslovu dodaja pridevnik totalitarni. Glede na politični in medijski kontekst sta ta molk in ignoranca tega dokumenta razumljiva, manj pa je razumljivo, zakaj smo sploh v Svetu Evrope, če sprejete dokumente ignoriramo s takšno vehemenco.

Resolucija govori o ciljih tranzicijskega procesa v bivših komunističnih državah in na prvo mesto postavlja ustvarjanje pluralne demokracije, ki temelji na vladavini prava in spoštovanju človekovih pravic. Vendar že kar na začetku resolucija omenja, da so mnogotere nevarnosti, da tranzicija ne uspe. »V najboljšem primeru lahko oligokracija prevlada nad demokracijo, korupcija nad vladavino prava in organizirani kriminal nad človekovimi pravicami.« Z malo cinizma bi lahko rekli, da smo jo v Sloveniji še kar dobro odnesli, saj imamo še »najboljše« značilnosti neuspele tranzicije. V najslabši različici bi se lahko zgodila restavracija totalitarnega režima po poti »žametne restavracije«, ali kar s strmoglavljenjem porajajoče se demokracije.

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope priporoča, da se kazniva dejanja, ki so bila storjena v času komunističnega totalitarnega režima, preganjajo in kaznujejo na podlagi splošno veljavnih kazenskih zakonikov. In kar je zanimivo – če ti zakoniki predvidevajo zastaranje določenih zločinov, naj se zastaranje podaljša, ker gre po mnenju Sveta Evrope za proceduralno in ne vsebinsko vprašanje. Čeprav gre za retroaktivnost in mogoče v takratnem pravu ta dejanja niso bila kazniva, pa so kazniva v skladu s splošnimi načeli prava civiliziranih narodov. Če se nekdo danes zagovarja, da je le izvrševal ukaze, to ne izključuje niti protipravnosti niti posamične krivde. Hkrati s preganjanjem zločinov in zločincev iz časa komunizma skupščina Sveta Evrope priporoča rehabilitacijo tistih, ki so bili nepravično obsojeni.

Besedilo resolucije govori tudi o lustraciji, ob kateri se slovenska politična levica vedno strese in lustracijo razume le kot neko maščevanje. Resolucija jasno govori o lustracijskih ukrepi ob določeni predpostavki, združljivi z demokratično in pravno državo ter zagovarja potrebo po posamični uporabi lustracijskih zakonov. »Cilj lustracije ni kaznovati ljudi, ki naj bi bili krivi – to je naloga kazenskega aparata –, ampak zaščititi porajajočo se demokracijo.« Svet Evrope je torej pred dvema desetletjema sklepal, da je ogrožena porajajoča se demokracija v bivših komunističnih državah, če ne bodo speljali lustracije. Naša država tega ni naredila in vsak dan smo priča številnim dokazom, kako šibka in ogrožena je demokracija na Slovenskem.

Več lahko preberete na Slomedia.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

M. Petek, Slomedia: Lustracija ob predpostavki - Časnik

Sorodni prispevki: D. Steinbuch, Finance: Bolni otroci revolucije Današnji čas lahko primerjamo z letalom, ki načeloma še vedno frči po zraku, vendar je let čedalje bolj podoben prostemu padu. Josip Vidmar je v... J.Zobec, Slovenski čas: Ustavnost je treba živeti Z ustavnim sodnikom Janom Zobcem […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17372 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17324 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17384 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

16750 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

16709 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

16646 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

M. Petek, Slomedia: Lustracija ob predpostavki