Grexit ali nadaljevanje izsiljevanja?
Spletni Časnik

Ponedeljek, 15. Junij 2015 ob 10:32

Odpri galerijo

V domačih, predvsem pa v tujih medijih, je moč zaslediti vedno več novic o grškem bankrotu. Zadnja novica o »nemškem razpravljanju« o tem najslabšem možnem scenariju je strahove samo še poglobila. Navkljub vsem srečanjem evropskih voditeljev z grškim premierjem Aleksisom Ciprasom v zadnjih mesecih, se je kriza v Grčiji le še poglobila. Pogajalci niso dosegli nobenega napredka v zvezi z realizacijo s strani trojke oz. posojilodajalcev zahtevanih in prepotrebnih reform. Grška vlada v resnici ves čas zavlačuje z uresničevanjem reform, še več, zdi se, kot da ob tem izsiljuje posojilodajalce.

Nenazadnje je njihova odločitev, da ne pristanejo na zniževanje pokojnin in prestrukturiranje dolga, kar bi delno omogočilo stabilizacijo finančnega položaja Grčije, možnost za dosego sporazuma celo odmaknila. V četrtek so pogajalci Mednarodnega denarnega sklada – IMF zapustili pogajanja, ki so bila izpeljana v okviru srečanja vlad držav članic evro območja. Grčija je sicer dobila dodatnih 24 ur, vendar pa to ni preprečilo padca grških delnic. Na atenski borzi so npr. delnice grških bank zabeležile padec za dobrih 11%, od lanskega decembra pa je tečaj že nižji za več kot 55%. Pogajalci sedaj resno razmišljajo o vseh možnih scenarijih, če Grčija ne bo uspela doseči dogovora z vsemi posojilodajalci. Ena od možnosti je izstop Grčije iz evrskega območja ali ti. Grexit.

Realnost?

Poglejmo si nekaj podatkov: zaostanek plačil grške vlade dobaviteljem se vztrajno povečuje in se je v štirih mesecih od začetka leta dvignil iz dobrih 3,5 na skoraj 5 milijard. To pomeni, da se realnemu sektorju, ki v resnici ustvarja dodano vrednost, nižajo investicije. Grčija je od marca ponovno v recesiji, kar je očiten rezultat sedanje grške vlade. Stopnja nezaposlenosti že od lanskega septembra ponovno raste in dosega že skoraj 27%. Od lanskega decembra do aprila je prišlo do odliva 35 milijard depozitov zasebnega sektorja, trend odliva se nadaljuje. BDP se je v prvem kvartalu letošnjega leta zmanjšal za skoraj 5%.

Grčija očitno še vedno stoji na robu ekonomskega prepada. Trojka, ki predstavlja posojilodajalce, izgublja potrpljenje z grško vlado, ki je bila sicer izvoljena, da konča varčevalne ukrepe. Informacije, ki so dostopne javnosti, kažejo na veliko razhajanje na več pogajalskih področjih. Od grške vlade, ki je zavrnila predloge reform posojilodajalcev za vzpostavitev stabilnega javnofinančnega stanja, se pričakuje alternativen kredibilen predlog reform z istim ciljem. Prejšnji predlog grške vlade kot tak ni bil sprejet. Grčija se nikoli ne bo izvlekla iz krize samo s kozmetičnimi reformami, zato posojilodajalci pričakujejo sprejem tudi težjih in nepopularnih reform, kot so npr. davčna, pokojninska in reforma javnega sektorja. To breme bi morala grška vlada prevzeti na svoja ramena in končno sprejeti, da reševanje Grčije s »tujim« denarjem ni realno. Pa res ni?

Glede na zavlačevanje grške vlade, njihovo vztrajno zavračanje zahtevanih reform in na drugi strani popuščanje trojke, lahko dobimo občutek, da zadržanje Grčije v evro območju ni le vprašanje financ. Kako bi lahko razumeli zadnjo odločitev Evropske centralne banke, da postavljeno zgornjo mejo za nujno pomoč Grčiji dvignejo za 2,3 milijarde evrov? In to še preden je bil dosežen trden dogovor …

Kaj za Grčijo pomeni sodelovanje s trojko in sprostitev pomoči v zameno za realizacijo reform, ki naj bi Grčijo končno ponovno popeljale na pot, očitno bolje kot njihova vlada razumejo Grki sami. Glede na zadnje ankete več kot polovica Grkov želi, da vlada sprejme predloge posojilodajalcev in s tem prepreči bankrot države. Le dobra tretjina jih še želi, da vlada nadaljuje z zavračanjem ukrepov, kar pomeni, da tudi grška vlada izgublja podporo za svoje trmasto zavračanje predlogov posojilodajalcev.

Grexit?

Kaj se bo zgodilo v prihodnje bo v veliki meri odvisno od Nemčije. Angela Merkel se mora v vedno večji meri spopadati z naraščanjem skepticizma v reševanje Grčije v lastni stranki in v širši javnosti. Po nekaterih anketah že okoli 70% Nemcev nasprotuje reševanju Grčije, preko 50% si želi njenega izstopa iz evro območja.
Res je težko razumeti Grčijo in njeno nekritično pričakovanje po reševanju njenih težav s tujim denarjem. Še toliko težje je razumeti grško pogojevanje po izplačilih pomoči, kot da se ne bi zavedali svojega finančnega položaja.

Morebiti pa se Grki zavedajo svojega strateškega političnega položaja, ki jim vliva dovoljšno mero samozavesti ob pogajanjih s posojilodajalci. Kip Harryja S. Trumana, ki stoji ob bolj prometni cesti v Atenah, nakazuje Grčijo kot strateškega branika Evrope in ZDA.

Verjetno bomo še nekaj časa priča grškemu izsiljevanju …

ROK PREŠERN

Grexit ali nadaljevanje izsiljevanja? - Časnik

Navkljub vsem srečanjem evropskih voditeljev z grškim premierjem Aleksisom Ciprasom v zadnjih mesecih, se je kriza v Grčiji le še poglobila. Pogajalci niso dosegli nobenega napredka v zvezi z realizacijo s strani trojke oz. posojilodajalcev zahtevanih in prepotrebnih reform. Grška vlada v resnici ves čas zavlačuje z uresničevanjem reform, še več, zdi se, kot da ob tem izsiljuje posojilodajalce.

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17787 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17740 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17794 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

17145 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

17100 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

17045 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Grexit ali nadaljevanje izsiljevanja?