ŠCNR: Platforma za sojenje komunističnim voditeljem za zločine proti človeštvu
Spletni Časnik

Petek, 12. Junij 2015 ob 12:27

Odpri galerijo

Platforma poziva k sojenju še živečim komunističnim voditeljem za zločine proti človeštvu

Na dogodku z naslovom “PRAVOSODJE 2.0″ (Predstavitev rezultatov projekta – Pravna ocena komunističnih zločinov) v Evropskem parlamentu v Bruslju je Platforma evropskega spomina in vesti predstavila imena še živečih oseb, ki so najbolj odgovorne za zločine proti človeštvu, storjenih v nekdanjih komunističnih državah Evrope, katerim ni bilo nikoli sojeno. Platforma je sprožila mednarodni klic, da bi pomagala k ponovni vzpostavitvi zakonitosti.

Ob robu konference je evropski komisar dr. Tibor Navracsics na trgu pred Evropskim parlamentom odkril kip češke umetniške skupine Pode Bal, v parlamentu pa je bil predvajan tudi dokumentarni film nemškega avtorja Stefana Weinerta.

V poskusnem projektu je Platforma opredelila dve kategoriji zločinov proti človeštvu, za katere obstaja arhivsko gradivo in najbolj odgovorne še živeče osebe niso bile nikoli sojene: poboji vzdolž železne zavese v nekdanji Češkoslovaški med leti 1948-1989 in množično preganjanje, pomor in izgon Turkov iz Bolgarije med leti 1984-1989. Mednarodna pravna skupina svetovalcev Platforme je ocenila primere in kazensko odgovornost vpletenih oseb. 25 let po padcu komunističnega režima, Platforma izdaja poziv mednarodni skupnosti, da obsodi odgovorne osebe in ustanovi nadnacionalno sodišče, ki bi sodilo storilcem mednarodnih zločinov komunizma.

“Ne more biti sprave v Evropi brez resnice in zakonitosti,” je dejal predsednik Platforme Göran Lindblad. “Upamo, da se bodo demokratične vlade po vsem svetu odzvale na naš poziv, da bo pravica prevladala nad najhujšimi zločini komunizma.”

Ugotovljene še živeče osebe, ki so najbolj odgovorne za zločine proti človečnosti:
Za nekdanjo Češkoslovaško: trije člani predsedstva Centralnega komiteja Komunistične partije Češkoslovaške KSČ – Milouš Jakes, generalni sekretar KSČ v letih 1987-1989, Lubomír Štrougal, premier Češkoslovaške v letih 1970 – 1988 in Peter Colotka, premier Slovaške v letih 1969-1988; dva ministra za notranje zadeve – Vratislav Vajnar, minister za notranje zadeve v letih 1983-1988, František Kincl, minister za notranje zadeve v letu 1988-1989; trije namestniki ministra za notranje zadeve – Ján Pješčak, Vladimír Hrušecký in Stanislav Nezval; František Sadek, vrhovni poveljnik straže na mejah v letih 1969-1982 in vsaj trije poveljniki obmejnih straž – Ondrej Šedivý, Viktor Gallo in Ladislav Trávníček.

Za Bolgarijo: član politbiroja Centralnega komiteja Komunistične partije Bolgarije Georgi Atanasov, predsednik vlade Bolgarije v letih 1986-1990; Georgi Tanev, minister za notranje zadeve v letu 1988-1989; Ivan Dimitrov, namestnik ministra za notranje zadeve in vodja Ljudske milice v letih 1981-1990; Ivan Velinov, predsednik Vrhovnega sodišča v letih 1981-1990 in Kostadin Kotsaliev, vodja oddelka Glavnega preiskovalnega oddelka državne varnosti v letih 1982-1990.

Študijski center za narodno spravo

ŠCNR: Platforma za sojenje komunističnim voditeljem za zločine proti človeštvu - Časnik

Sorodni prispevki: M. Mikola za Demokracijo: Od revolucije si nismo opomogli Metod Berlec se je pogovarjal z zgodovinarjem dr. Milkom Mikolo. V obdobju, ko je vodil Sektor za popravo krivic in za narodno spravo, je izdal... Utrinek: Veleposlaništvo ZDA slovesno odkrilo ploščo slovenskim žrtvam Veleposlaništvo […]

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17787 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17740 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17794 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

17145 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

17100 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

17045 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

ŠCNR: Platforma za sojenje komunističnim voditeljem za zločine proti človeštvu