Napoved dogodkov
13.6. maša pred Hudo jamo (ob 11h)
13.6. blagoslov kapelice v Kamniški Bistrici (ob 15h)
14.6. slovesnost v Kočevskem Rogu (ob 11h)
15.6. ob 19h komemoracija na Žalah ob lipi sprave
15.6. do 24.6. obisk grobišč, promocija filma z naslovom ‘Slovenija ima srce’
21.6. predstavitev projekta/instalacije ’70 klekljanih golobov za 70 let miru’ v cerkvi v Tolminu pri sveti maši ob 10h
23.6. koncert ‘Srečanje dveh svetov’ v zavodu Sv. Stanislava
_______________
V glasbo ob začetku svete maše, ki je bila v sredo, 27. 5. 2015 darovana v uršulinski cerkvi v Ljubljani, so zasvetile sveče in zazvenela imena tistih, katerih življenja so bila nasilno prekinjena med drugo svetovno vojno in po njej, ter smo se jih pri tej sveti maši posebej spominjali. Varuhi spomina smo s tem izrazili svojo željo, da ti ljudje skupaj s svojimi rablji najdejo svoj mir v Bogu. S posvojitvijo jih ohranjamo v spominu in vse izročamo v Božji spomin, ki zmore očistiti in povezati to, kar je v človeških očeh in razmišljanju velikokrat zelo težko.
Božja beseda je spregovorila o volji Boga, da nikogar ne izgubi, ampak vse obudi poslednji dan. V tem ima tudi trpljenje umrlih svoje mesto, čeprav se s človeškega vidika zdi nesmiselno.
V nagovoru po evangeliju je br. Miran Špelič, ki je vodil somaševanje, osvetlil sporočilo miru, ki je Božji dar. Ustavil se je ob tem, da je žrtev nekdo, katerega življenje je bilo prekinjeno in se njegovi življenjski načrti zato niso uresničili. Žrtev se včasih zaveda svoje vloge in dá svoj pristanek, spet drugič pa na to ni pripravljena. Ob tem je bilo izpostavljeno, da Bog noče žrtve, ko pa se zgodi, jo zna vplesti v celoto in jih da privilegirano mesto. V človeških očeh nedokončanost življenja boli, Boga pa ne boli, ker se v njem vse dopolnjuje. Čeprav se smrt zdi nesmisel, umrli živijo v odpuščanju. Tako knjiga Apostolskih del opisuje diakona Štefana, ki ob smrti vidi Kristusa. Prav z istim Kristusom se sreča Savel na poti v Damask in v tem srečanju ju Kristus poveže. Varuh spomina tako prinaša pred Boga žrtev in njenega rablja z molitvijo za odpuščanje, saj če eden in drugi nista deležna odpuščanja, nosita sovraštvo še naprej. Zato potrebujemo opomin k odpuščanju, da bo vse naše prizadevanje temeljilo na veri v Kristusa, saj kdor veruje v Kristusa, se ne more izgubiti iz Njegovega spomina.
To je tudi sporočilo umetniške postavitve golobov miru, ki je bila na ogled v cerkvi. Tako kot se med seboj prepletajo nitke na čipkah, tako zmore Bog nepovezane niti življenja povezati v celoto. V golobe miru povezane niti se dvigajo nad grobovi vseh umrlih brez razlike in kličejo k sočutju, odpuščanju in spravi, da bi med nami raslo Božje kraljestvo.
Vir: spletna stran Uršulink.
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.