Predstavitev fotomonografije “Umik čez Ljubelj – maj 1945″
Predstavitev fotomonografije “Umik čez Ljubelj – maj 1945 skozi objektiv Marjana Kocmurja” – v okviru razstave ČLOVEK, GLEJ, bo v petek, 5. junija 2015 ob 19h v nekdanjem Nunskem samostanu v starem mestnem jedru Škofje Loke, Blaževa ulica 12.
________________
5. Terčeljeva pot na Kovk
Terčeljev odbor Vipavske dekanije v soboto, 6. junija, vabi na 5. Terčeljevo pot na Kovk.
Zberemo se na gozdni jasi »Pod ta novo potjo«, ki leži na Taloški domačiji (Kovk 19, 5273 Col). Ob 9.30 bo molitvena ura z naslovom Skupno dobro, ki jo vodi Biblična skupina iz Šturij.
Ob 10. uri bo maša, ki jo bo ob somaševanju daroval ajdovski župnik Franc Likar, pri bogoslužju pa bosta prepevala združena zbora župnij Ajdovščina in Ustje. Po maši oblikujejo kulturni program Vipavski tamburaši pod vodstvom Mete Praček.
Do kraja prireditve bodo peš romanja iz petih smeri:
* Šturje (izpred Terčeljevega spomenika) ob 7. uri;
* Budanje (izpred cerkve) ob 7. uri;
* Col (iz parkirišča za cerkvijo) ob 7. uri;
* Otlica (izpred cerkve) ob 8. uri;
* Vipava (z glavnega trga) ob 6. uri.
Poti iz Šturij, Budanj in Vipave so zahtevnejše zaradi višinske razlike, iz Otlice in Cola pa položnejši.
Do Taloške domačije je mogoče priti tudi z avtomobili ali kolesi; od tam pa še 5 minut hoje do gozdne jase.
Sodelujejo:
Taloška domačija, gasilci Prostovoljnega gasilskega društva Col, gorski reševalci GRZ Slovenije, enota Ajdovščina; skavti stega Ajdovščina-Šturje, ekipa Rdečega križa Ajdovščina, župnija Ajdovščina, Karitas Šturje.
V primeru slabega vremena prireditev odpade.
Za Terčeljev odbor:
Nadja Ušaj Pregeljc
tel.: 031-506-555
________________
Prifarski muzikanti v Domu sv. Jožef Celje
Dom sv. Jožef Celje vabi v nedelj0, 7. junija 2015, ob 19. uri, v atriju Doma sv. Jožef na drugi koncert iz sklopa Večeri v atriju, ko bomo prisluhnili Prifarskim muzikantom, katere odlikuje štiriglasno petje, glasbeni kritiki pa jih uvrščajo med najboljše etno skupine na Slovenskem.
Prifarski muzikanti so skupina, ki je svojo glasbeno pot začela l. 1988 pri Fari v Kostelu. S pesmijo in vižami ohranjajo bogato in raznoliko slovensko ljudsko izročilo, v zadnjih letih pa so svoj glasbeni nabor opazno razširili. Slišimo jih peti zimzelene melodije, pesmi dalmatinskih klap, domače in tuje popevke in tudi ljudske pesmi drugih narodov.
Vstop prost.
________________
Srečanja pod lipami: Karl Bonutti
Knjiga dr. Karla Bonuttija, univerzitetnega profesorja in veleposlanika Republike Slovenije, ki nosi naslov Med izbiro in zgodovino in je izšla pri Goriški Mohorjevi družbi, poda prikaz avtorjeve življenjske poti, ki ga je iz rodne Bukovice peljala najprej v Gorico, kjer je dokončal gimnazijo, sledili so univerzitetni študij v Švici, poroka, vse do odločitve za Združene države Amerike, kjer se je nastanil v Clevelandu. Ob napornem delu v tovarni ter skrbi za družino je magistriral iz ekonomije in si tako odprl vrata v ameriški akademski svet ter začel kot profesor svojo plodno univerzitetno kariero na clevelanski državni univerzi. Njegova zavzetost za kulturne in univerzitetne izmenjave je privedla do prvih obiskov slovenskih gledaliških, glasbenih in vokalnih skupin v Clevelandu, tečajev o slovenskem jeziku, kulturi in zgodovini, predavanj slovenskih profesorjev ter študija in izpopolnjevanja slovenskih študentov ter slovenskih in jugoslovanskih poslovnežev na clevelandski univerzi. Njegova clevelandska leta so pomenila tudi zavzeto udejstvovanje v slovenski clevelandski skupnosti in njenih organizacijah. Skrbno je spremljal tudi dogajanja na Goriškem in v zamejstvu, saj je bil eden glavnih pobudnikov Odbora za gradnjo Katoliškega doma v Gorici, ki je bil ključnega pomena, da je v 50-ih letih prišlo do nakupa zemljišča in gradnje same.
Z osamosvojitvijo Slovenije je dr. Bonutti leta 1992 postal njen prvi častni konzul v Clevelandu. Leta 1998 pa je bil imenovan za veleposlanika Republike Slovenije pri Svetem sedežu v Vatikanu, kjer je ostal do leta 2002. V to obdobje sodi beatifikacija škofa Antona Martina Slomška z obiskom papeža Janeza Pavla II. v Mariboru in podpis sporazuma med Svetim sedežem in Slovenijo v času predsedovanja dr. Janeza Drnovška.
Predstavitev bo v ponedeljek, 8. junija 2015, ob 20.30 v sklopu Srečanj pod lipami v Kulturnem centru Lojze Bratuž v Gorici. V pogovoru z avtorjem bo večer vodil urednik Goriške Mohorjeve družbe Marko Tavčar.
________________
Blagoslov kapelice in Parka spomina in opomina
V soboto, 13. junija ob 15.30 vabljeni na slovesno blagoslovitev kapelice in Parka spomina in opomina na Kopiščih v Kamniški Bistrici v čast žrtvam, ki počivajo v do zdaj prikritih grobiščih.
Obred blagoslovitve bodo opravili:
cetinjski nadškof in metropolit Črne gore dr. Amfilohije Radović
ljubljanski nadškof in metropolit msgr. Stane Zore in
škof Evangeličanske cerkve augsburške veroizpovedi v Sloveniji Geza Filo.
Slavnostni govornik Vlado Niklanović bo obudil spomine na dogajanje v Kamniški Bistrici pred 70 leti.
S pesmijo bo blagoslov spremljal Mešani pevski zbor Odmev pod vodstvom pevovodkinje Ane Smrtnik. Prireditev po povezoval Tone Ftičar.
________________
Spominska slovesnost v Kočevskem rogu
Spravna spominska slovesnost pri kapeli pod Krenom bo v nedeljo, 14. junija, ob 11. uri.
Odhod avtobusa iz Ljubljane bo ob 8. uri izpred dvorane Tivoli.
Prijave za prevoz vsak delavnik med 10. in 12. uro po tel.: 01/425-15-37.
Kapela v Kočevskem rogu je odprta od 1. maja do 1. novembra ob sobotah in nedeljah med 11. in 16. uro. V tem času je tam vedno nekdo (običajno Andrej Podkoritnik), ki vam lahko predstavi dogodke izpred 70 let in razloži Rupnikov mozaik.
________________
Molitev in post za domovino 2015
Iniciativna skupina molitve in posta za domovino letos že petič pripravlja devetdnevnico kot molitveno pripravo na dan državnosti ter dan molitve in posta za domovino, ki bo letos potekal pod geslom SOS (svoboda, odgovornost, sočutje) za Slovenijo, s poudarkom na odgovornosti za uboge in skupno dobro. V preteklih letih sta nas molitev in post že povezala v skupni prošnji, naj Gospod blagoslovi Slovenijo.
Letošnja devetdnevnica za domovino se bo začela v torek, 16. junija, na Slomškovem grobu v mariborski stolnici z mašo za domovino, ki jo bo daroval nadškof mons. Alojzij Cvikl.
Devetdnevnico bomo sklenili z dnevom molitve in posta od torka, 23. junija, od 18. ure, do srede, 24. junija, do 18. ure. V Ljubljani bo osrednja 24-urna molitev pri sv. Jožefu. Zadnja ura molitve bo v ljubljanski stolnici pred tradicionalno mašo za domovino, ki jo bo ob somaševanju slovenskih škofov daroval škof mons. Andrej Glavan.
V Kopru bo v sredo, 17. junija, ob 19. uri v stolnici maša in molitev za domovino, ob 20. uri pa v Rotundi okrogla miza z naslovom Skupno dobro in korupcija.
V ponedeljek, 22. junija, bo ob 12. uri v Galeriji Družina, Krekov trg 1, v Ljubljani tiskovna konferenca, na kateri bodo sodelovali mladi različnih veroizpovedi in Slovenski oktet.
________________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.