A. Maver, Dnevnik: Množični somrak bogov
Spletni Časnik

Ponedeljek, 1. Junij 2015 ob 14:07

Priznam, da ne vem, kdo je novi poljski predsednik Andrzej Duda. Sumim celo, da tega ne ve dobršen del tistih Poljakinj in Poljakov, ki so ga minulo nedeljo katapultirali na predsedniški stolček. Zlobni jeziki nazadnje vedo povedati celo, da njegova zmaga ni bila nikdar načrtovana niti v njegovi lastni stranki. Če bi tam računali z možnostjo poraza sedanjega priljubljenega predsednika Komorowskega, bi namreč v predsedniško tekmo zagotovo poslali strankinega šefa Jaroslawa Kaczynskega. Neznanemu evropskemu poslancu Dudi, katerega glavna dosedanja referenca je bil tast, pesnik judovskega rodu, je bila verjetno namenjena zgolj vloga statista, ki bi pač kandidiral, pobral določen odstotek glasov in poniknil nazaj v anonimnost, iz katere je za kratek čas prilezel.

Ne predsednik Komorowski ne Jaroslaw Kaczynski nista upoštevala nekega jasnega srednje- in vzhodnoevropskega trenda. Duda je namreč že peti »underdog«, ki se je v svojem širšem sosedstvu povzpel na vrh. Komorowski je po drugi strani že peti šef države, ki je bil pred volilnim dnem vnaprej razglašen za predsednika, po drugem volilnem krogu pa je postal navaden državljan. No, ja, bolj ali manj.

Slovenke in Slovenci se lahko hvalimo, da se je trend začel pri nas. Podobno, kot je zdaj že pred skoraj dvema desetletjema nekdanji slovenski predsednik Kučan bržkone vsaj posredno navdihnil celo plejado srednjeevropskih kolegov, ki jih je začela utesnjevati suknja ceremonialnega šefa države v parlamentarni republiki. Resda je bil malokdo tako glasen in neotesan kot nekdanji hrvaški predsednik Stjepan Mesić, a iskra je preskočila celo tja do Islandije.

In potem je Slovenija jeseni leta 2012 prva zamenjala nezamenljivega predsednika. Predsednika, ki ni v javnosti nikdar spuščal vetrov in ki je brezhibno obvladal vedenje na mednarodnem parketu, ob čemer so prebivalci podalpske republike od nekdaj dobivali mehka kolena. Res je imel ob vsej brezhibni korektnosti nekaj težav z ohranjanjem mučne nadstrankarske drže, toda kaj bi tisto. Vsi s(m)o si bili edini, da mu ne more drugega mandata preprečiti nič, z izjemo uvedbe monarhije ali ukinitve predsedniške funkcije. Pa je predsednik Türk zdržal samo do večera prvega kroga. Ko se je spričo presenetljivega izida razblinila njegova avreola nepremagljivosti, ga praktično ni bilo več na sceni. Ob vsej želji po spremembi in njegovi lastni skoraj monarhični vzvišenosti (za katero pa pri Slovencih pravzaprav nikoli ne veš, ali bo plus ali minus) so mu jo verjetno najbolj zagodli tisti, ki jih na volišče v prvo sploh ni bilo, ker so bili tako prepričani o njegovi zmagi.

Podoben scenarij se je nato odvil vsaj štirikrat. Lansko pomlad je prvi krog slovaških predsedniških volitev razblinil mit o nepremagljivosti dolgoletnega predsednika vlade Roberta Fica in ga stal predsedniški položaj proti povsem neznanemu milijonarju Andreju Kiski. V tem primeru človek sicer ne more biti prepričan, ali je prevladala groza pred ljubljenim predsednikom ali naklonjenost do ljubljenega premierja (ki je to seveda še dandanašnji).

Naslednji so bili na vrsti Romuni. Tam si je veliki zmagovalec parlamentarnih volitev leta 2012 Victor Ponta resda skušal pomagati z dopingom v podobi preprečevanja premnožičnega glasovanja romunske diaspore. Kar se mu je vrnilo kot bumerang. Donedavni ljubljenec ljudskih src je po prvem krogu, v katerem si je nabral za svojo dotedanjo skoraj absolutno oblast sorazmerno majhno prednost, podlegel kar kandidatu iz vrst izginjajoče nemške manjšine v Romuniji.

Zelo podobno kot Türku se je godilo njegovemu hrvaškemu dvojniku Ivu Josipoviću. Če ga v mesecih pred volitvami ni bilo junaka, ki ne bi stavil na njegovo prepričljivo zmago, se je po prvem krogu stvar obrnila na glavo. Razmeroma privlačna konservativna izzivalka ni presegla v anketah napovedovanih številk, toda njeni privrženci so vsaj naredili domačo nalogo in se na voliščih prikazali. Josipovićevi se niso. Drugače kot v Sloveniji med obema krogoma potem niso vrgli puške v koruzo in so prišli volit vsaj v drugo. A dama je vseeno tesno zmagala.

Več lahko preberete na strani Dnevnika.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

A. Maver, Dnevnik: Množični somrak bogov - Časnik

Sorodni prispevki: B. Vodopivec, Finance: Zakaj Slovenija ne bo bankrotirala (4.) V naši družbi bomo vse večje naložbe za nedoločen čas zamrznili, je zadnjič napovedal Igor Akrapovič, eden izmed najprodornejših in najuspešnejših slovenskih podjetnikov. Vzroki –... The Economist: Padajoč BDP Slovenije Na spletni strani tednika […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22943 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22891 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

23014 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

22099 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

22011 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21984 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

A. Maver, Dnevnik: Množični somrak bogov