Slovenski katoliški izobraženci so pripravili pogovor s članoma štiričlanske uredniške ekipe spletnega portala Kritika konservativna Mihom Kosovelom in Oskarjem Mulejem. Pogovor, ki se je odvil ob prvi obletnici delovanja, je bil hkrati prva javna prestavitev spletnega portala. Kot v svoji predstavitvi zapišejo ustanovitelji je poslanstvo portala Kritika konservativna postajati »intelektualni forum za sproščeno in umno javno razpravo, osredotočeno na vprašanja politične kulture. Vzpostavili smo jo zato, ker menimo, da na Slovenskem, predvsem mlajšim generacijam, primanjkuje prostorov za kritično in rigorozno soočenje mnenj.«
Oskar Mulej je pobudo predstavil kot odpiranje dialoga na desnem, konservativnem oz. liberalnem polu, kjer je pogosto premalo resne razprave ter je prevečkrat prisotna ujetost v probleme strank. Njeno poslanstvo vidi na področju civilne družbe in posebej v nagovarjanju mlajše publike, ki lahko tako s konservativno idejo odkriva številne sorodnosti. S tem se je strinjal tudi drugi član ekipe, ki je opozoril pred nevarno samoumevnostjo levice za cele generacije, ki jim lahko ostane na izbiro le še Združena levica.
Kosovel je izpostavil še potrebo po razjasnjevanju pojmov, kot je konservativnost, ki je bil v slovenskem prostoru praktično odsoten. Pomembno se mu zdi, da bi se znali tudi na desnici pogovarjati, definirati kako kdo misli in da mediji ne bi skrbeli za zmago strank, ampak za svoje temeljno poslanstvo – argumentirano razpravo. Mulej prav tako čuti pomanjkanje idej in odpiranja problemov, ki bi lahko nadomestile kulturni boj.
V razpravi, ki je sledila, so se odpirala vprašanja o definiciji konservativnosti, socialni državi in širši medijski sceni.
_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.