Portal plus: Prodaja Telekoma – farsa, debilana in tragikomedija
Spletni Časnik

Ponedeljek, 20. April 2015 ob 14:21

Prav je, da preberete, koliko neumnost stane. In prav je, da razumete, kako absurdne argumentacije uničujejo slovenska podjetja. Najbolj svež primer je seveda Telekom Slovenije.

Najprej o (ne)prodaji

Dejstvo, da je ponudbo za nakup Telekoma Slovenije oddal samo equity sklad Cinven, nikakor ni moglo biti presenetljivo. Razlogi, zakaj je do tega prišlo, so trije.

Prvi razlog: Deutsche Telekom s slovenskimi butalci igra partijo poslovnega šaha. Povsem jasno je, da sta potencialna kupca dva in da če bo eden od njiju miniral proces prodaje, potem bo ta prekinjen in cene ter pogoji se bodo postavljali na novo. S tem Deutsche Telekom ne izgubi prav ničesar, nasprotno, lahko celo pridobi, prodajalec, torej slovenski butalci, pa lahko kvečjemu izgubijo še nekaj deset milijonov evrov, ki jih sicer nujno potrebujejo za odplačevanje obresti na narkomansko najeti državni dolg. Če je bil namreč Deutsche Telekom kolikor toliko pameten, je imel na primeru prevzema Mercatorja možnost videti, da se slovenska paradržavna podjetja lahko prevzame relativno poceni, samo dovolj poskusov prodaje je treba zminirati. Pozicija slovenskih butalcev je zato neverjetna: prodajajo tako, da želijo na trgu doseči najnižjo možno ceno in se iz tega procesa nikoli nič ne naučijo. Zakaj se cene nižajo? Ker dlje, kot so podjetja v državnih rokah, ki jih označuje pomanjkanje kapitala in poslovne strategije, bolj razpadajo in cenejša so, a o tem več v nadaljevanju članka. Seveda ni niti izključeno, da bo Cinven prvi in Deutsche Telekom drugi lastnik.

Drugi razlog, ki je za odtenek bolj verjeten: Deutsche Telekom Telekoma Slovenije sploh ne potrebuje. Z njim namreč dodaja trg, ki je ranga velikosti srednjega nemškega mesta, v soseščini ima že v lasti hrvaški Telekom, ki je za regijo bistveno bolj pomemben kot vaški Telekom iz Slovenije. Slovenija že dolgo ni nobeno izhodišče za širjenje na balkanske trge in slovenski trg ni tako zelo donosen, da bi predstavljal stabilno dolgoročno naložbo za kogarkoli. Skratka, bilo bi fajn, če bi to podjetje prevzeli, če pa ga ne bodo, pa tudi nič zato, izpad morebitnega dvoodstotnega dviga prihodkov zaradi dodajanja milijona uporabnikov v svoj poslovni sistem lahko tudi preživijo. Navsezadnje je bistveno bolj zanimiv moldavski trg telekomunikacij.

Tretji razlog, ki je po mojem mnenju najbolj verjeten: v nasprotju z obljubami, ki so jih slovenski prodajalci Telekoma dajali na roadshowih, je okolje, v katerega naj bi prišel Deutsche Telekom, v resnici popolnoma neurejeno, kaotično in nestabilno. Samo pomislite, nekaj tednov pred samim finišem oddaje ponudbe za odkup Telekoma se v tej državi zgodi, da oborožena ljudska milica preiskuje parlament in bivšo predsednico vlade, minister za obrambo aktivira vojaško obveščevalno službo in ji odredi prisluškovanje in sledenje za potrebe prodobivanja informacij v zvezi s privatizacijo Telekoma, hkrati pa obtoži Deutsche Telekom najhujših mogočih zlorab na Hrvaškem, predsedniku vlade grozijo s kazenskimi ovadbami zaradi prodaje tega podjetja, vse skupaj pa je legitimizirano v mainstream medijih s tezami o “zahtevah” Merklove, da Slovenci predamo Telekom Nemcem in o tem, kako po hitlerjansko se spet dela to deželo nemško. Izstopite za trenutek iz okvirov te države in se vprašajte, zakaj bi v takih okoliščinah Deutsche Telekom investiral kakšne tričetrt milijarde evrov.

Plačati več sto milijonov evrov zato, da v svoj poslovni sistem vklopite nekaj čez milijon uporabnikov, potem pa cel svet prebira izjave visokih slovenskih politikov, da v tej državi zganjate vohunjenje, ropanje in korupcijo, za nameček pa svetovna javnost prebira, kako bo neki Marko Golob kazensko ovadil cel Deutsche Telekom (kar, priznajte, ni za lase privlečena teza), je enostavno nesmiselno in nepotrebno. Ena slaba novica v svetovnih medijih lahko pomembno pretrese poslovanje multinacionalke, riniti v državo, ki vam bo garantirano generirala najbolj bolne možne naslove v medijih in afere pa je noro. In če vam ob tem na ves glas obljubljajo, da boste stresli cel Baltik evrov v državo, ki je popolnoma netransparentna, brezpravna, koruptivna, kaotična in politično nestabilna, ali bi se odločili za tovrstno investicijo? Strinjali se boste, da trenutno kakšno telekomunikacijsko podjetje v Donbassu ali Siriji deluje v bistveno manj kaotičnem poslovnem okolju.

Po vsem izrečenem sem pripravljen verjeti, da je v ozadju nedavnega nakupnega molka s strani Deutsche Telekoma ravno kombinacija zgoraj naštetih dejavnikov. In pripravljen sem tudi verjeti, da so slovenski butalci s svojimi epskimi bitkami proti privatizaciji Telekoma dosegli zgolj minimiziranje prodajne vrednosti tega podjetja.

Posebej epski zapis v slovenski zgodovini pa bodo doživele nekatere dezorientirane in abotne argumentacije, ki so pripeljale do mercatorjevskega procesa zniževanja vrednosti Telekoma Slovenije. Če ne zaradi drugega, jih je zanimivo pregledati čisto z antropološkega vidika, saj razkrivajo stanje duševnih bolezni in metafizičnih verovanj v tej državi.

Več: Portal plus

Portal plus: Prodaja Telekoma – farsa, debilana in tragikomedija - Časnik

Sorodni prispevki: K. Lipnik, Finance: A. Bratušek in njeni špekulanti Dvoličnost slovenske politike – pa je popolnoma vseeno, ali je to Alenka Bratušek, Janez Janša, Igor Šoltes, Miro Cerar ali kdo drug, ki se zdaj... J. Tomažič, Finance: Od Cerarjevih floskul za Slovence ne bo […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17454 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17407 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17469 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

16830 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

16790 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

16729 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Portal plus: Prodaja Telekoma – farsa, debilana in tragikomedija