Kritika konservativna: Čas, ki ga ustvarjamo. Refleksija o katoliški zavesti milenijske generacije
Spletni Časnik
1. volilna enota

Ponedeljek, 13. April 2015 ob 19:22

Skoraj pred natanko desetimi leti, v času med smrtjo Janeza Pavla II. in izvolitvijo novega papeža Benedikta, je umrla moja stara mama. Izpovedovala je drugačno katolištvo, kot sem ga vajena od svojih vrstnikov ali generacije svojih staršev, gotovo drugačno od mojega. Njena vera je bila globoka, preprosta in svetniška.

Vedno se mi je zdela kot ostalina nekega drugega časa.

*

Ko so izvolili Benedikta, stare mame že ni bilo več. Čeprav sem imela novega papeža rada (za razliko od mnogih njegovih kritikov sem njegove tekste brala), se mi je takoj zazdelo, da bo njegova intelektualna skladnost s težavo našla stik s spremenjenim svetom, kakor ga vidimo predstavniki milenijske generacije.

Kar je paradoks, saj tudi Ratzinger spada v generacijo, ki je občutila zastarelost stare dogmatike. Dovolj je, da berete njegove mladostniške memoarje: na vsakem koraku je čutiti globoko intelektualno vrenje mladeniča, ki je v stikih s priljubljenimi avtorji svojega časa (Heideggerja, Marcela, de Lubaca, Guardinija, Blondela, von Balthasarja) skušal oblikovati teologijo, ki bi bolje nagovorila tesnobe in upanja sodobnega človeka. Ta njegov mladostniški eksistencialni zanos se je tudi kasneje kazal v slabo prikritem odporu do klasične sholastične dogmatike in celo do tomizma, ki je prišel na dan do skrajnih meja, ki se za vatikanskega prefekta in pontifeksa še spodobijo.

Vendar je zmogel inspiracije, ki jih je prejel heterodoksnih mislecev od Kierkegaarda do Hermanna Hesseja, integrirati v katoliško tradicijo.

*

Mnogi se danes vračamo k tej tradiciji.

Marsikomu se bo zdelo pretirano reči »mnogi«. Ja, mnogi. V primerjavi s tistimi, ki od nje bežijo, vsekakor. Danes, za razliko od časov moje stare mame, takih, ki bi od tradicionalnega katolištva bežali, tako rekoč ni. Ker tega tradicionalnega katolištva ni več kot sklenjene družbene strukture. Zato tradicija počasi, a vztrajno dobiva nazaj svoj stari šarm, zlasti na naših, globoko sekulariziranih zemljepisnih širinah. Toda pri tem smo v nevarnosti, da pozabimo, zakaj so se ji tedaj, ko je bila živa kot vseobsegajoča družbena formacija, mnoge, morda celo najboljše duše uprle.

Moja stara mama je bila denimo rojena v času, ko je fašistična oblast preganjala njen materni jezik in skušala uničiti nacionalne manifestacije njenega ljudstva. Vsaj visoki, če že ne nižji kler ji je pri tem pomagal. Živela je pod dvema papežema, ki sta javno podprala diktatorja, ki je krvavo zatiral njeno ljudstvo. Od blizu je lahko videla ne le klerikalizem, temveč še hujše zlorabe vere v politične namene.

In to ni bilo nič posebnega. Marsikateri katoličan širom po Evropi, pa Južni Ameriki, jugovzhodni Aziji in Afriki je lahko skozi stoletja doživljal podobno izkušnjo. Seveda je bil tudi klerikalizem in politizirani katoliški antimodernizem, ki mu je dajal vetra, reakcija na pogosto precej brezobzirne sekularistične ideologije. Ki so bile tudi same reakcija in tako dalje in tako naprej. Dejstvo ostaja, da je bil uradni katolicizem še krepko v drugo polovico prejšnjega stoletja globoko vpleten v zapletene, pogosto skrajno umazane politične spore. Družbeno moč, ki jo je napajala vera množic, je rad kanaliziral v kopičenje političnega kapitala (ki ga je povrsh vsega pogosto nepremišljeno dajal na posodo na levo in na desno – najraje na desno).

V teh pogojih so imeli verniki dejansko le tri možnosti: konformizem, odpadništvo ali poglobitev vere. Številni, ki so se, tako kot moja stara mama, napotili na to zadnjo pot, so svojo vero doživljali globlje kot postkoncilske generacije. Globlje so bili v stiku z viri svoje vere in sp zato znali, tako kot Dante, realnost sveta doživljati skozi bolj niansirane odtenke, ki so izrisovali, kot bi rekel Unamuno, tragično občutje življenja. Njihovo katolištvo je bilo tesneje vezano na hierarhičnost, ker se jim je, paradoksalno, ravno prek hierarhije na svetu izrisovala podoba tiste druge, nevidne hierarhije, na podlagi katere bo vse, kar je in je bilo in bo, doživelo pravično sodbo. Ta vera jih je utrjevala v njihovem značilnem globokem občutku za pravičnost, ki ni iskal zunanje potrditve v živem blatu družbenega konformizma. Dajala jim je tudi radostni mir, tako različen od jalove in žalostne strogosti starih stoikov ali površne »skuliranosti« njihovih nezavednih sodobnih posnemovalcev.

*

Ko danes mladi katoličani, ki živimo, priznajmo si, kot arhipelag sredi sekularističnega morja, razmišljamo o katoliški tradiciji, ne smemo pozabiti tega paradoksa, te napetosti med notranjo in pozunanjeno vero.

Ne smemo se pustiti zapeljati v past, da bi ob razmišljanju o srednjem veku, pomislili le na katedrale, Danteja, mistike, viteze in trubadurje ali na podobo sholastične teologije, kot nam jo je prikazala ganljiva Chestertonova apologija Tomaža Akvinskega. Ne smemo pozabiti na družbeno stvarnost, ki jo je Dante bičal v Komediji, na pokvarjenost z oblastjo opite rimske Cerkve, na vse predsodke, ki so se lepili na vero, in zlorabe, ki so prejele blagoslov duhovništva.

Hvala Bogu imamo sekulariste, ki nikoli nas nikoli ne pozabijo spomniti na to. Toda za razliko od njih se zavedamo, da se je ta tradicija religije kot koherentnega »življenjskega sveta« (če naj uporabim nekoliko zastareli sociološki jezik), ki je določal bitje in žitje vernika in predstavljal temeljno obzorje njegovega obstoja, dejansko (in verjetno dokončno) končala z drugim vatikanskim koncilom. Končala se ni zaradi teoloških in doktrinarnih razlogov, temveč zato, ker je morala Cerkev dokončno položiti račune pred sekularizmom, ki ga je poldrugo stoletje prezirljivo odklanjala, nikoli ni pa mu ni zares ponudila konsistentne alternative.

Več lahko preberete na Kritika konservativna.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

Sorodni Prispevki:

Kritika konservativna: Čas, ki ga ustvarjamo. Refleksija o katoliški zavesti milenijske generacije

Sorodni prispevki: B. Cestnik za Socialni teden: Brez-strastje – da ali ne? A-patičnost ali brez-strastje Kaj je apatičnost? Grško „a-patheia“ pomeni odsotnost čustev oz. ne-občutljivost, ne-čutečnost tudi ne-gibnost. Torej nekaj nasprotnega od patosa, strasti, nekaj, kar bi... Tanja Štumberger Porčnik, Demokracija: Slovenci niso izkusili liberalizma […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22706 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22656 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22779 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21876 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21789 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21759 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Kritika konservativna: Čas, ki ga ustvarjamo. Refleksija o katoliški zavesti milenijske generacije