Prejeli smo: Avtizem pred vrati
Spletni Časnik
1. volilna enota

Četrtek, 2. April 2015 ob 15:09

Odpri galerijo

Odprto pismo Republiki Sloveniji ob 2. aprilu, svetovnem dnevu zavedanja o avtizmu.

Nekoč, pred davnimi časi, so bili otroci naše največje bogastvo… Kaj pa danes? So otroci še vedno naše največje bogastvo? Ali imamo še čas za otroka, ko nas potrebuje? Ko je ranjen, bolan? Ko se pojavi avtizem in se razvoj ustavi? Ko obtiči v nekem drugem svetu oropan veselega otroštva? Oropan življenja? Ko nikakor ne zmore spregovoriti besede, pa čeprav je star že osem ali deset let, morda celo več…

Ne, danes otroci niso več naše največje bogastvo. Naučili smo se, kako se lahko kemično zaščitimo pred otroki. In država to preventivo financira. Če pa je kdo površen ali če kemija zataji; če torej ne gre zlepa, je država uzakonila tudi drugo možnost – nerojenega otroka se lahko odstrani tudi zgrda. In tudi splav država financira! Država pa ne financira terapij otrokom z avtizmom. Za avtizem ni denarja… Ne za preiskave, ne za terapije, ne za preventivo. Ne, otroci niso več naše največje bogastvo, sicer bi bil denar tudi ZA otroke!

In koliko je teh otrok, ki potrebujejo pomoč? Danes se rodi že vsak deseti fantek, ki bo čez par let pristal nekje na spektru avtizma. To lahko sklepamo iz krivulje, ki se že dve desetletji strmo dviga in nas opozarja na neznosno lahkost, s katero se zdravstvo loteva problematike avtizma. Marca 2014 so v ZDA objavili podatek za generacijo rojeno v letu 2002 – avtizem so ugotovili že pri 1 od 68 otrok! Ker je avtizem pet krat pogostejši med fantki, to pomeni, da ima avtizem 1 od 41 fantkov in 1 od 204 deklic. Če torej sledimo krivulji v leto 2015, pridemo do grozljivih številk 1 od 10 dečkov in 1 od 50 deklic! To je prava epidemija avtizma! In kaj pravi na to država?

Ko se je pred 25 leti rodila naša država, je iz narodove preteklosti zevala globoka rana več tisoč ljudi, ki so bili po vojni pomorjeni in zmetani v brezna. Takratni predsednik države je nad breznom v Kočevskem Rogu svoj spravni govor oprl na Pridigarja iz Biblije: »Vse ima svoj čas in vsako opravilo ima svojo uro pod nebom! Je čas ljubezni in čas sovraštva, čas vojne in čas miru…« Vse ima svoj čas, dobili smo svojo državo, krivulja naraščanja avtizma pa nam kaže, da se je pred 25 leti po celem svetu začel čas avtizma. »Je čas jokanja …« pravi Pridigar. In danes je za številne družine zaradi avtizma čas žalosti. V narodu se odpira nova globoka rana. Čas avtizma za tisoče otrok! In kaj pravi na to država? Ali se bo oglasil predsednik države? Verjetno ne, saj otroci niso več naše največje bogastvo …

Avtizem sicer res velja za neozdravljivo bolezen, vendar pa je vse več poročil in raziskav o izrednih napredkih posameznih otrok. Ampak potrebna je res intenzivna zgodnja obravnava – potem se lahko nadejamo tudi čudežev. En tak slovenski čudež je mama otroka z avtizmom predstavila na okrogli mizi v Ajdovščini novembra 2014. Vzorce je poslala na analizo v ameriški laboratorij, terapijo pa je svetoval zdravnik iz Avstralije. Bilo je res drago, ampak se je izplačalo – že po enem tednu njen sin ni imel več epileptičnih napadov, ki jih prej z nobenimi zdravili niso mogli ustaviti, simptomi avtizma pa so začeli popuščati.

V Združenju bodi ZDRAV smo med starši otrok z avtizmom opravili anketo o tem, katere terapije so najbolj učinkovite. Rezultati so objavljeni na naši spletni strani (www.avtizem.eu) in pričakovano se je potrdilo, da je izrednega pomena, da je terapevtska obravnava res dovolj zgodnja in pa tudi celostna. In ker bolnim otrokom naš zdravstveni sistem ne omogoča teh terapij, starši iščejo pomoč drugje, tudi v tujini. To pa je zelo velik strošek za družino. Anketa je pokazala, da starši za te terapije v povprečju namenijo 236 € mesečno! In vsi ti starši plačujejo prispevke v zdravstveno blagajno! Za kaj že? Nekaj gnilega je v deželi naši, da zdravstvo obrne hrbet bolnemu otroku, ko bi najbolj potreboval pomoč!

Anketa je tudi pokazala, da starši največ koristnih informacij dobijo na internetu in pri društvih. Letos smo v društvih naredili korak naprej – ustanovili smo Zvezo za avtizem. Da bomo združeni uspešnejši pri zagotavljanju ustrezne družbene odgovornosti do naših otrok. Da bodo otroci spet naše največje bogastvo.

Veš, država, svoj dolg?

Danilo Koren
Združenje bodi ZDRAV

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

Sorodni Prispevki:

Prejeli smo: Avtizem pred vrati - Časnik

Sorodni prispevki: Pismo bralca: Postavitev spomenika, ki je bil v načrtu pozabe »Ne premetavajmo kosti.«»Pozabimo že enkrat.« »Ne odpirajmo starih ran, tem, …« To so krilatice »režimskih« medijev, ki še rastejo na rdečih koreninah in so še... Prejeli smo: Seminarji DKPS Seminar o motečih, nevidnih […]

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22628 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22577 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22697 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21801 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21713 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21686 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Prejeli smo: Avtizem pred vrati