»Nismo več v komunizmu«
Spletni Časnik
1. volilna enota

Ponedeljek, 30. Marec 2015 ob 20:42

Odpri galerijo

“Moramo se zavedati, da smo zdaj v tržni ekonomiji. V tržni ekonomiji pač poskušamo razviti največjo mogočo kakovost in jo ponuditi trgu. Nismo več v komunizmu,” je dejal finančni minister Dušan Mramor, ko se je odzval na velike postranske zaslužke nekaterih svojih stanovskih kolegov. Visoki postranski zaslužki tako številnih javnih uslužbencev bi bili v komunizmu gotovo eksces, ki ga oblast ne bi tolerirala. Kljub temu, pa se je dalo tudi v komunizmu ob redni plači dodatno zaslužiti. Le trg na katerem se je služilo je bil manjši in mnogo bolj rigiden.  A plačne in druge aberacije v slovenskem javnem sektorju imajo korenine v dveh lastnostih družbenega sistema za katerega finančni minister meni, da smo iz njega že izšli. Ti dve lastnosti sta podružbljanje odgovornosti in privilegiji kot nagrada za družbeno politično neoporečnost.

Podružbljanje odgovornosti

Ogorčenje ljudstva so sprožili visoki dohodki, le malokdo pa se je vprašal kdo je zaradi tako visokih izplačil utrpel škodo in kdo je za to škodo, če je nastala, odgovoren. Evforija nevoščljivosti in privoščljivosti je zameglila dejanski problem. Če bi šlo res za dodaten zaslužek dosežen na konkurenčnem trgu  in če bi se ta zaslužek razdelil pravično med delavca in delodajalca, ne bi smel visokim zaslužkom nihče ugovarjati. Še pohvaliti bi morali profesorje za njihovo podjetnost in delavnost. Oškodovani bi lahko bili in so zelo verjetno tudi bili, delodajalci teh mega zaslužkarjev. V vseh primerih kjer je dodatni zaslužek tesno povezan s statusom in funkcijo pridobitenža na fakulteti je očitno, da je bil ključ delitve dodatnega zaslužka postavljen v škodo fakultete oziroma delodajalca. Ker so nekateri prejemniki visokih honorarjev  bili hkrati tudi odgovorni za postavljanje pravil glede delitve zaslužka je konflikt interesov očiten.

Tri tedne po objavi poročila KPK lahko potegnemo črto. Odstopila je ministrica z vrha lestvice zaslužkarjev, rektor univerze napoveduje prevetritev sistema, pozornost javnosti pa se je preusmerila na vprašanje, ali je bila objava zaslužkov sploh zakonita. Nobene analize oškodovanj, nobenega ugotavljanja osebne odgovornosti.

Privilegiji kot nagrada za moralno politično neoporečnost

Spominjam se pripovedovanja obrtnikov, ki so poslovali v komunizmu, da so bili takrat davčni in drugi predpisi takšni, da jih pri najboljši volji ni bilo moč v popolnosti izpolnjevati, če se je želelo ohraniti dejavnost. Množično kršenje oziroma le približno sledenje predpisom je oblasti omogočalo diskrecijo, da po potrebi kaznuje politično oporečne kršitelje.

»Trg« za dodatni zaslužek izobražencev je bil partijsko reguliran. Kar je bilo dovoljeno Jupitru ni bilo dovoljeno volu. V dobrih časih so bile na voljo tudi drobtinice za voličke, v slabih časih dodaten zaslužek le za privilegirane.

Če preletimo seznam tistih, ki so na podlagi avtorskih in podjemnih pogodb zaslužili največ javnega denarja lahko ugotovimo, da danes trg za dodatne zaslužke ni togo reguliran. A če iz spiska izločimo vse, ki jim ni mogoče pripisati javnega političnega delovanja, izpadejo preostala imena kot en think tank slovenske tranzicijske levice. Plačniki storitev in prejemniki zaslužkov imajo koristi, ki presegajo zgolj vrednost opravljenih storitev. Mi vam denar, vi nam »strokovno« podporo v javnosti. Ker na seznamu zaslužkarjev ni politično oporečnih strokovnjakov, se je vse skupaj zreduciralo na varovanje zasebnosti.

Ko boste v prihodnje poslušali avtoritativno medijsko modrovanje uglednega akademika, lahko verodostojnost govorca (vsaj ko gre za stališča v zvezi z ustanovami, ki razpolagajo z javnim denarjem) preverite v Supervizorju. Za one, ki za narodov blagor skrbijo preko svojega s.p. ali d.o.o. pa bo potreben še vmesen korak, da se v registru poišče izvajalsko podjetje dotičnega.

Pripis uredništva: ob ponedeljkih na Časniku objavljamo uredniški komentar, ki ga vsak teden pripravi eden izmed članov uredništva.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

Sorodni Prispevki:

  • Pajdaši Morda ste opazili, da se v Sloveniji koalicija v zadnjem času ukvarja samo še s ščitenjem sebe in svojih, medtem ko se ostale (gospodarske, socialne,...
  • Grob je prazen! Prazen grob, o katerem pripovedujejo vsi štirje evangelisti  in v katerega je bil položen trpeči in križani Kristus, je ključno sporočilo velikonočnega jutra in krščanske...
  • Važnejše od matematike “Nekaj novega bom naredil, zdaj klije, mar ne opazite?” (Iz 43, 18-19, 21-22, 24b-25) Te dni mediji, svetovni in domači, poročajo o sojenju Andersu Behringu...
  • Dobra mati država – tretjič Eden od predpogojev za učinkovito državo, o kateri sem pisal v prejšnjem prispevku, je zaupanje. Zaupanje državljanov v državo in njene organe, a tudi zaupanje...

»Nismo več v komunizmu« - Časnik

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17061 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17014 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17075 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

16450 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

16410 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

16351 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

»Nismo več v komunizmu«