Kdo vlada vladi?
Spletni Časnik
1. volilna enota

Nedelja, 22. Marec 2015 ob 10:47

Odpri galerijo

Vsak, ki vsaj malo spremlja delovanje te vlade, mora nujno prej ali slej trčiti ob to vprašanje. Težko bi rekli, da predsednik vlade. Ali pa to res zelo dobro skriva. Tako dobro, da tega še njegovi (volivci) ne opazijo. Vsaj tako lahko sklepamo po objavljenih komentarjih. Pri vsakem vprašanju, konfliktu, problemu, ki nastane, si najprej vzame čas za premislek. Da ne bo pomote – seveda z razmislekom ni nič narobe, toda pri našem predsedniku ta velikokrat traja tako dolgo, da gre zadeva že mimo oz. jo povozi drug dogodek, afera, razkritje itd. Če pa že ni slednjega, pa lahko predsednik računa na veliko servilnost medijev, ki namesto mastnih naslovnic vse nevšečne zgodbe hitro premaknejo pod obrobne novičke, te pa potem čim hitreje tudi v arhiv. Če samo naštejemo nekaj takih »novičk«, ki bi se pod desno vlado zagotovo razbohotile na prvih straneh časopisov in bi tam kraljevale dan za dnem, pri tej vladi pa smo nanje skoraj že pozabili, čeprav so se ravnokar zgodile: razveljavitev poročila KPK, ki je povzročilo padec Janševe vlade, zaradi ustavnih kršitev in vprašanje odgovornosti ministra za pravosodje, enormni avtorski honorarji različnih članov vlade in njenega predsednika v zadnjih desetih letih, »analiza – analizi« prodaje Telekoma ministra za obrambo ter njegova domnevna prekoračitev pooblastil. Ob teh in podobnih trenutkih zaman pričakujemo odločno besedo predsednika vlade ter njegovo ustrezno ukrepanje, glede na visoke etične standarde, o katerih je govoril še pred začetkom zasedbe tega mesta.

Prav tako nima največjega vpliva v vladi in koaliciji, kar bi glede na to, da je ob volitvah dobila daleč največje število poslanskih sedežev, lahko upravičeno pričakovali, največja koalicijska stranka. Da so popolnoma izgubljeni in brez moči, da ne rečem še brez pokončnosti in vztrajnosti pri odločitvah (ali pa vsaj tako zgleda), kaže njihovo zadnje ravnanje ob spremembah definicije zakonske zveze. Skoraj najmanjša opozicijska stranka predlaga spremembo, ki je za večino ljudi nesprejemljiva, in to spremembo uveljavlja na najbolj neprimeren in aroganten način. In kaj ob tem naredi največja koalicijska stranka, ki pri svojem delovanju daje prednost »zaupanju, strpnosti in transparentnosti« ter si »prizadeva za sodelovanje in usklajevanje ter ne sledi razdiralnim načelom političnega delovanja«, kot so sami zapisali med svoja temeljna načela? Podpre zakon, ki razdira, in katerega način sprejema ne predstavlja ravno vzgleda sodelovanja in strpnosti. Da je največja koalicijska stranka očitno bolj stranka bojazljivcev, ki niti ne zmore zagovarjati in stati za svojimi odločitvami, so dokazali v tem tednu, ko so na začetku tedna sporočili, da ne bodo ovirali izvedbe referenduma in ne bodo podprli predloga ZL o njegovi prepovedi, saj imajo pravico ljudje na referendumu kot najvišji obliki ljudske demokracije povedati tudi svoj mnenje, toda že po nekaj glasnih napadih s strani te male stranke so samo v dveh dneh svoje stališče popolnoma spremenili. Domnevam sicer lahko, da tega niso spreminjali samo zaradi ZL, temveč tudi drugih pritiskih iz ozadja, o katerih pa si lahko le mislimo, saj si o njih poslanci ne upajo na glas govoriti. Kar zopet odpira novo vprašanje – kako lahko pričakujem, da se odločajo za tisto, kar je najbolje za našo državo in nas kot državljane, če se očitno ne upajo imeti svojega mnenja in za njim stati?

Pravzaprav je strašljivo, da imamo največjo koalicijsko stranko, ki pa postaja predvsem glasovalni aparat za uresničitev zahtev malih strančic, ki pa imajo očitno veliko večjo politično moč, kot jo ima sama. Tako namesto, da bi bila glavna oblikovalka našega političnega življenja, kot je to normalno pričakovati v razvitih demokracijah, postaja zgolj orodje v rokah tistih strank, ki jim pravzaprav volivci niso namenili največjega deleža. Še huje je, da postaja glasovalni aparat za uresničitev zahtev kvazi-opozicije in ne drugih koalicijskih strank, kot bi upravičeno pričakovali, glede na to, da je večina volivcev njim zaupala vladanje in ne strankam, ki so v opoziciji. Zanimivo pri tem je, da se tudi druge koalicijske stranke zaradi tega ne počutijo izigrane ali pa bi zoper tako »pajdašenje« z opozicijo glasno protestirale. Prav nasprotno, tu bi celo lahko rekli, da vlada vladi del opozicije. Tisti del opozicije, za katerega je že od začetka jasno, da je opozicija samo na papirju. Tisti del opozicije, ki bi morala že ob formiranju državnega zbora sedeti na strani koalicije. Tako bi bile stvari veliko bolj transparentne in karte odkrito položene na mizo.

Tako pa lahko le opazujemo, kako koalicija, ki je sestavila vlado in bi morala voditi aktivno politiko, vdano podpira zahteve dela opozicije in sledi ravnanju le-te. Tudi v ignoriranju »pravega dela« opozicije. Tako lahko torej pričakujemo, da bo največja koalicijska stranka brez besed, tako kot je podprla redefinicijo zakonske zveze, podprla tudi spremembe ustave glede financiranja javnega šolstva, čeprav bo to pomenilo dobesedno izigravanje odločbe ustavnega sodišča in nadaljevanje diskriminacije tistih otrok, ki take šole obiskujejo. Zlahka si znam predstavljati tudi, kako bo ta »skrajna opozicija« privlekla na dan še kakšne druge predloge sprememb. Toda ne predlogov, ki bi pripeljali Slovenijo iz krize, temveč ravno obratno – spremembe, ki bodo še bolj zarezale v narod in njegov obstoj, pri čemer si zlahka, glede na duh časa, predstavljam tudi predloge takšnih sprememb, ki bodo vernim odmerile še večji delež prostora med drugorazrednimi državljani. Zlahka pa si znam tudi predstavljati, kako bo vlada vse to mirno podpirala, zadovoljna, da nekdo drug zanjo opravlja zoprno delo. Vesela, ker nekdo drug zanjo preusmerja pozornost stran od tem, ki so za Slovenijo strateškega pomena.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

Sorodni Prispevki:

  • Eksperiment CERAR Volivci so 13. julija zelo jasno izrazili željo po novem, a levem obrazu. (Kot že tolikokrat v zgodovini bolj ali manj demokratičnih držav, tudi v...
  • Janez Janša: Nevidni novi obrazi SMC Pogovarjali smo se s predsednikom Slovenske demokratske stranke Janezom Janšo, ki trenutno prestaja kazen zapora zaradi razvpite obsodbe v primeru Patria. Govorili smo o neuspešni...
  • Zaradi primera Bratušek se je zmanjšalo zaupanje v EU V Sloveniji so strasti med ideološkimi in političnimi nasprotniki razvnete do take stopnje, da dialog med njimi ostaja zgolj želja in tiho pričakovanje za neko...
  • Zmagati bo potrebno na volitvah Seveda se je moč strinjati, da se slovensko družbeno okolje že precej časa, v grobih črtah pa celo vse poosamosvojitveno obdobje razvija v smeri, kjer...

Kdo vlada vladi? - Časnik

Vsak, ki vsaj malo spremlja delovanje te vlade, mora nujno prej ali slej trčiti ob to vprašanje. Težko bi rekli, da predsednik vlade. Ali pa to res zelo dobro skriva. Tako dobro, da tega še njegovi (volivci) ne opazijo. Vsaj tako lahko sklepamo po objavljenih komentarjih. Pri vsakem vprašanju, konfliktu, problemu, ki nastane, si najprej vzame čas za premislek in ta velikokrat traja tako dolgo, da gre zadeva že mimo.

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17372 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17324 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17384 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

16750 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

16709 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

16646 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Kdo vlada vladi?