S. Toplak, Finance: Od mistra etike do kralja afer
Spletni Časnik
1. volilna enota

Ponedeljek, 16. Marec 2015 ob 09:12

Če bi Cerar naredil kaj pametnega, se nihče ne bi ukvarjal z njegovimi aferami. Tako pa je nališpan v etiko in gol pri idejah, kompetencah in rezultatih.

Pri oceni, ali je verjetno, da je Miro Cerar, predsednik vlade in samooklicani mister etike, javno izjavil, da je imel soglasja delodajalca, čeprav jih ni imel, je odgovor ne. Ne zato, ker bi kdo verjel, da Cerar ne laže. Ampak zato, ker ni verjetno, da je po izkušnjah z »nisem seksal s to žensko« in »nisem lastnik Ultre« katerikoli politik lahko tak diletant, da si sam nastavi past. In zdaj ne gre več za to, ali je Cerar taka soglasja v skladu z zakonodajo potreboval. Takoj, ko je sam omenil soglasja, je namreč spoznal, da bi bilo delati brez teh soglasij z vidika njegove vzvišene in oh in sploh etike problem. In res je problem. Z dežja pod slap. Cerarjeva etika velja samo za druge.

V približno 200 dneh vlade Cerar ni naredil nič, razen da se vsak dan otepa kakšne nove afere, ki se izkaže za sistemski problem, ki ga Cerar niti ne poskuša reševati.

1. Predsednik vlade ne obvladuje policije, kar je jasno pokazal primer Bratušek. Policija je vdrla v pisarno predsednika vlade! Alenka Bratušek bi morala takoj vložiti interpelacijo proti notranji ministrici, če že Cerar ne zna tega poštimati. Kdo vodi državo, policija ali Cerar? In naprej, policija in tožilstvo se po lastnih besedah – pa ne mislim nujno le primera Bratušek – ukvarjata z vsemi ovadbami, ki pridejo – ne glede na to, ali so pametne ali ne! Zakaj? Zato, ker policistom nihče ne zaupa, da so pošteni in se bodo strokovno – ne pa po zvezah in poznanstvih ali politiki – odločali, kaj je pametno! Zato imamo sistem, da morajo delati vse. Če bi Cerar prek notranje ministrice in šefa policije jutri spremenil sistem, da bi pokazal, da imamo policiste in njihove šefe, ki so pošteni in jim je vredno zaupati, da bi delali pametno, ne pa veliko, potem bi dal rezultat. Tako pa se ne bo spremenilo nič. Ker Cerar vsem zaupa. Samo Cerarju nihče več ne more.

2. Cerar je za pravilnik o mobingu za šole in vrtce zaračunal 7.500 evrov?! Vsaki ustanovi je za isti pravilnik poslal račun 500 evrov, spremenil je le naslov? To je tako, kot stečajni upravitelji za dvig roke na skupščini, na katero jim sploh ne bi bilo treba iti, računajo nekaj tisoč evrov na račun upnikov ali pa za 100 poslanih enakih opominov računajo 120 evrov za vsakega. Pravilnik o mobingu naredi vsak pravnik podjetja v enem popoldnevu! Ko smo povpraševali po cenah na trgu, ga naredijo za 700 do 1.500 evrov. Oprostite, vse drugo je kraja javnega denarja. To je tako, kot profesorji ekonomije delajo študije in modele za podjetja, ki jih sploh ne potrebujejo. Da lahko zakasirajo, je dovolj, »da jih tako zakomplicirajo, da jim noben pametnjakovič ne more srati po glavi.«

Cerar je natančno enak. Logično je, da Cerarjeva vlada nima moči, da v zares pomembnih točkah spremeni stečajno tarifo in nadzira lupljenje upnikov. Logično, da Cerarjeva vlada za uspeh jemlje par milijončkov prihranka pri plačah javnih uslužbencev, če pa so šole premieru dajale zasebni bogat biznis. Kako naj jih stisne? A ni nič hvaležen?

Če bi Cerar jutri odločil, da ne bo nobenega izplačila plač na univerzah, dokler ne poštimajo pogodb o zaposlitvi tako, da bo šel javni denar univerzam in fakultetam, ne pa večinoma v zasebne žepe profesorjev, bi bil dober premier. Ampak to se ne bo zgodilo. Cerar se bo raje pridružil spinu profesorjev, da kaj zganjamo hajko in ali bi radi, da profesorjem ugrabljajo otroke. Da vas ni sram, spoštovani profesorji!

3. Cerar ima ministra za finance Dušana Mramorja, tudi profesorja, ki se je vso svojo politično kariero zavzemal za davčno progresijo, svoje lastne prihranke pa je recimo imel v Luksemburgu. Ministra za finance, ki je bil tudi dekan fakultete, pa ni ničesar storil, da bi profesorji več delali za fakulteto, ki jim je dala ime, slavo in še plačo, ne pa za svoje lastne žepe. Imamo vlado, ki jo hudo motijo svetovalne pogodbe na DUTB, ne pa zasebne svetovalne pogodbe javnih šolnikov.

Več lahko preberete na Financah.

Sorodni Prispevki:

S. Toplak, Finance: Od mistra etike do kralja afer - Časnik

Sorodni prispevki: P. Frankl, Finance: Honorarji in etika Mira Cerarja Prejšnji teden je završalo; supervizor s protikorupcijske komisije in potem vsi mediji so objavili, kakšne honorarje iz javnih virov so v minulem desetletju prejemali pomembni... R. Čakš, Kam greš?!: Predvolilna soočenja – rutinerji, šolarčki in […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22628 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22577 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22697 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21801 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21713 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21686 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

S. Toplak, Finance: Od mistra etike do kralja afer