P. Frankl, Finance: Honorarji in etika Mira Cerarja
Spletni Časnik
1. volilna enota

Petek, 13. Marec 2015 ob 19:14

Prejšnji teden je završalo; supervizor s protikorupcijske komisije in potem vsi mediji so objavili, kakšne honorarje iz javnih virov so v minulem desetletju prejemali pomembni posamezniki, med njimi zlasti profesorji s fakultet, ekonomskih, pravnih, upravnih, naravoslovcev na seznamu ni. Rekorderka, ministrica za šolstvo, je odstopila.

Supervizor je do podrobnosti objavil to, kar smo sicer že vsi vedeli, a do supervizorjevega razkritja še neobjavljene skupne številke so bile nazorne in enormne, šlo je za več kot 10-letno dobo in več kot polmilijonski zneski bodejo v oči. V praksi pomenijo, da so rekorderji v desetih letih mesečno poleg plače v povprečju prejeli priboljšek v višini vsaj polovice, recimo da je nekdo, ki ima plačo 2.500 evrov neto, zraven dobil še 1.500 evrov neto.

Dilem, ali so ti zaslužki legalni in legitimni, je ogromno. »Kaj je narobe, če fakulteta na trgu proda svoje storitve, in potem profesorju, ki za fakulteto poleg svojega rednega dela opravi še dodatno, prek podjemne pogodbe nakaže še honorar? In pogodbe o delu so visoko obdavčene. Jasno je, da je delo bilo opravljeno, tudi fakulteta ima nekaj od tega, saj, normalno, del prihodka obdrži zase.«

Tako mi je ob izbruhu afere razlagal vir z neke od fakultet. Ta mi je še povedal, da je nepravično to, da so na seznamu rekorderjev zdaj tisti profesorji, ki dodatno zaslužijo prek fakultet; ti svoje storitve tržijo tudi subjektom, ne samo izrednim študentom, ki niso proračunski porabniki. Če bi profesorji delali prek svojih podjetij, honorarjev od proračunskih neporabnikov supervizor ne bi zabeležil. Če ima redno zaposleni profesor espe in svoje storitve ponuja neposredno Francki, d. o. o., ne bi bil na tapeti, če pa je profesor priden in kot zaposleni fakultete opravi storitev prek posredništva svojega delodajalca, tudi če jo je sam prodal, pa nasrka.

Vir za izplačilo honorarjev so (tudi ali predvsem) prihodki, ki niso plod sodelovanja fakultete z javnim sektorjem, a ker je fakulteta del javnega sektorja, tudi s trga pridobljeni honorar profesorju postane odhodek javnega sektorja.

Moj sogovornik ima prav in hkrati ne. Prav ima po mojem mnenju zato: narobe je, da ima redno zaposleni profesor hkrati tudi podjetje. Kajti tudi zato, ker je profesor, ima ime, infrastrukturo ter še kaj, kar mu omogoča, da svoje storitve sploh ponuja. Če ne bi bil profesor, bi svoje storitve težje prodal in zato je edino logično, da je tudi njegov zaposlovalec udeležen pri teh prihodkih. In logično je tudi, da fakulteta želi tržiti svoje storitve in da svoje zaposlene za dodatno delo tudi dodatno plača. Če redno zaposleni profesor oceni, da bi svoje storitve lahko prodajal tudi brez redne zaposlitve na fakulteti, naj odpove delovno razmerje, naj se trži, in tudi fakulteti naj za svoje raziskave in predavanja zaračuna kot podjetnik. In fakulteta bo presodila, kdaj ga potrebuje. Biti redno zaposlen in hkrati izdajati fakture prek svojega podjetja po mojem mnenju ni etično – torej tudi profesor Miro Cerar ni bil etičen -, vse dokler ni postal predsednik vlade.

In zakaj nima prav? Javnost je znorela zaradi več razlogov, najbolj vsebinski je: če bi bil profesor naravoslovec, se razdajal študentom, raziskavam in hkrati prek fakultete prodal denimo Siemensu kaj novega in bi pri tem strojna fakulteta in hkrati profesor dobro zaslužila – potem bi tak profesor bil heroj.

Več lahko preberete na Financah.

Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.


Sorodni Prispevki:

P. Frankl, Finance: Honorarji in etika Mira Cerarja - Časnik

Sorodni prispevki: P. Sovdat, Finance: Stari kadri spet nad državno premoženje To so ta etika in nova načela delovanja v politiki, ki jih je pred volitvami obljubljal predsednik vlade Miro Cerar Ne, ni šala: Marko Golob,... P. Sovdat, Finance: Bog daj Miru kmečko pamet Da […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22628 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22577 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22697 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21801 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21713 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21686 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

P. Frankl, Finance: Honorarji in etika Mira Cerarja