Forum za dialog med vero in kulturo: Da bi lahko razumeli, tudi če se ne strinjamo
Spletni Časnik
1. volilna enota

Sreda, 11. Marec 2015 ob 18:02

Odpri galerijo

Na enajstem pogovornem večeru Foruma za dialog med vero in kulturo so na temo blasfemije in svobode govora ob moderaciji Ženje Leiler spregovorili (sami doktorji) Bernard Nežmah, Ahmed Pašić in Ivan Štuhec. Ženja Leiler je v uvodu izpostavila nekaj ključnih primerov blasfemije v modernem obdobju – od leta 1988, ko so izšli Satanovi stihi in film Zadnja Kristusova skušnjava do nedavnega primera Charlie Hebdo. Na vprašanje, kaj sploh je blasfemija, je Ivan Štuhec odgovoril, da gre za zelo nekulturno ponorčevanje iz za nekoga svete stvari, Ahmed Pašić da gre za izzivanje predvsem verskih aksiomov, tudi z namenom pridobivanja nekega statusa, medtem ko je Bernard Nežmah izpostavil etimološki izvor grške besede (‘žaljivi govor’) do religije ali oblasti (kot je bilo to značilno za Titov režim), ki predpostavlja tudi določeno močno reakcijo.

Ali je svoboda izražanja absolutna, ‘sveta’ kategorija? Za Štuheca svoboda govora kotira visoko, vendar ni absolutna kategorija, ker se vključuje v diskurz z drugimi ‘svobodami’. Vsak človek ima nekaj, kar mu je absolutno sveto in do tega je vredno biti spoštljiv. Pašić je izpostavil, da tudi v uredništvu Charlie Hebdo niso za absolutno svobodo govora in izpostavil primer odpuščenega novinarja, ki se je norčeval iz judaizma. Prepričan je, da je potrebno postaviti mejo med svobodo in spoštovanjem verskih čustev, kot se je to zgodilo v primeru avstrijskega filma Liebeskonzil iz leta 1982, ki ga avstrijska vlada prepovedala zaradi žaljive vsebine za katoličane, prepoved pa je nato leta 1994 potrdilo tudi Evropsko sodišče za človekove pravice. Številni muslimani ob tem čutijo da gre pri žalitvi islamske vere za dvojna merila. Bernard Nežmah je mnenja, da v Evropi velja načelo, da ideje dopustimo in se lahko tako proti njim tudi borimo. Karikature Charlie Hebdo se mu zdijo intelektualno šibke, ne spodbujajo h konstruktivnemu dialogu, ampak k osamitvenemu dialogu. Izpostavil je še, da si francoski časopis za svoje tarče izbira npr. papeža, Mohameda, Marine Le Pen, ne pa tudi socialistov.

Ahmed Pašić pravi, da karikature v Charlie Hebdo ne napadajo tistih, ki imajo moč in oblast, marveč muslimane, ki so predvsem na Bližnjem Vzhodu potlačeni. Ni mogoče pričakovati, da bodo od takšnih objavah vsi muslimani (milijarda in šesto milijonov) reagirali z zamahom roke oz. ignoranco. Bernard Nežmah je vseeno prepričan, da vsega niso krivi mediji in da je potrebna določena toleranca (določenega časopisa ni potrebno kupovati, gledati …). Ivan Štuhec je izpostavil potrebo po poznavanju različnih verstev in razgrajevanju predsodkov, kar pa se v slovenskem izobraževalnem sistemu niti širše ne dogaja. Bestialnost, ki smo jo priča v Siriji, Iraku in drugod, se je še do nedavnega dogajala na naših tleh, ko so kristjane pobijali in rušili cerkve. Zato se je potrebno zavedati, da je bestialnost v vsaki skupnosti in religiji latentno prisotna in da je osnovno delovanje zoper njej razvoj medsebojno razumevanje.

Ob zaključku pogovora so se sogovorniki vrnili še k medijski prezentaciji katoličanov in muslimanov v Sloveniji, ki je obema verskima skupnostma po mnenju gostov nenaklonjena. Ivan Štuhec je izpostavil, da se medijski govor proti katoličanom še zaostruje in da so danes ‘jarki globlji’ kot kadarkoli prej. Ahmed Pašić je izpostavil vsakodnevno izkušnjo muslimanov v Sloveniji, ki v medijih vsakodnevno spremljajo le negativna, poenostavljena stališča o muslimanih. Opisal je pripetljaj, ko ga je televizijska ekipa klicala že s poti na Jesenice, ker so želeli od njega izjavo ‘o bradah’. Novinarki je predlagal, naj se obrnejo nazaj v Ljubljano in o tem govorijo z Jožetom Mencingerjem, ker ima on prav tako brado. Prav tako so ga obtožili, da po Jesenicah barva obcestne ograje z ‘muslimansko barvo’, čeprav je ograje barval z barvo, ki je določena v občinskem odloku – svetlomodro. Bernard Nežmah tovrstne ekscese pripisuje tudi medijskemu poenostavljanju sveta, ki deli svet na dobre in slabe, napredne in nazadnjake. Strinjal se je s Štuhecem, da skoraj ni več televizijskih omizij, kjer bi bila mogoča širša argumentacija stališč, ob katerih bi lahko razumeli, tudi če se ne strinjamo.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

Sorodni Prispevki:

Forum za dialog med vero in kulturo: Da bi lahko razumeli, tudi če se ne strinjamo - Časnik

Sorodni prispevki: Prejeli smo: Izjava o primeru novinarke D. Žist Združenje novinarjev in publicistov (ZNP) z začudenjem opazuje medijski vihar v zvezi z novinarskim poročanjem o domnevnih nečednih poslih ministra Romana Jakiča in primera novinarke... Stane Granda, Cerkev in politika: Antikomunizem ne bo dovolj Na […]

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17787 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17740 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17794 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

17145 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

17100 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

17045 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Forum za dialog med vero in kulturo: Da bi lahko razumeli, tudi če se ne strinjamo