J. Mihovec: Skrivnostna krščanska dežela na etiopski visoki planoti I.
Spletni Časnik
1. volilna enota

Torek, 10. Marec 2015 ob 16:40

Odpri galerijo

Debre Lebanos v Lalibeli, foto: Janez Mihovec.

Konec 11. stoletja so v Sveto deželo prispeli križarji in začeli sta se dve stoletji vojn med krščanstvom in islamom. Krščanski vitezi so se v orjaškem spopadu med civilizacijami prav kmalu znašli v težavah in kot se spodobi v času velikih kriz, so se pri brezupnem reševanju krščanske Svete dežele v oceanu islama zatekli v mistiko. Iz nje je izšel skrivnostni nadduhovnik Janez. Junak, ki vlada krščanskemu cesarstvu na drugi strani islamskih dežel. Vladar se bo združil z evropskimi vitezi, pomagal braniti Sveto deželo in premagal islam. Od tako želene pomoči ni bilo ničesar, saj so muslimani preplavili Palestino. Etiopski kristjani pa so v tem času imeli in še vedno imajo v lasti majhen del cerkve Kristusovega groba. Če je tako, mora biti nekaj resničnega na tej legendi, je bilo mnenje križarjev. In imeli so prav…

Cerkev svetega Jurija, foto: Janez Mihovec.

Že v prvem stoletju našega stoletja so se apostoli in njihovi učenci v opravljanju poslanstva širjenja krščanstva potepli po praktično vseh poznanih deželah tedanjega sveta. Ker je bilo krščanstvo že v samem začetku mišljeno kot svetovna vera, so se raztepli tudi zunaj tedanjega Rimskega imperija. V antičnem času so obstajale razvejane trgovske poti, ki so med drugim povezovale Rimski imperij in pravljično Indijo. Del teh poti je potekal ob Rdečem morju in ta leži v neposredni bližini Etiopije.

Cerkev etiopske Mone Lize, foto: Janez Mihovec.

Precejšen del današnje Etiopije leži v izrazito nezdravem podnebju le nekaj stopinj nad ekvatorjem, kjer neizprosno vladajo morilske tropske bolezni. Vendar pa je etiopska planota na višini 2500 metrov in tja tropske bolezni nimajo dostopa. Na visoki planoti se je že pred tisočletji razvila civilizacija, ki pa je bila z vseh strani obkrožena z divjino in sovražnim prebivalstvom. Etiopija je postala krščanska v začetku 4. stoletja, ko je sirski kristjan Frumentis v času vladanja cesarja Ezana na obalah Eritreje doživel brodolom. Pota usode so ga zanesle v Aksum, ki je bil tedaj središče etiopske države in trgovski posrednik na poti med Indijo in Sredozemljem. Frumentisu je uspelo pokristjaniti Etiopijo in Dežela Judejskega leva, kot jo ponosno imenujejo domačini je tako postala za Armenijo prva dežela, v kateri je postalo krščanstvo državna vera.

Cesarska palaca v Gonderju, foto: Janez Mihovec.

Etiopsko pravoslavna cerkev orientalnega tipa je ideološko nekoliko drugačna kot krščanstvo, ki ga poznamo katoliki, protestanti in grško pravoslavni. Etiopska cerkev je po zmerljivkah Evrope »monofizitska«. Izhaja namreč iz dogme, da ima Kristus božjo in človeško naravo, ki pa sta v Kristusovem zemeljskem telesu medsebojno pomešeni, pri čemer božja narava prevladuje. Za razliko od preostalih kristjanov katerih dogma je da ima Kristus dve naravi, ki pa med seboj nista pomešani in sta si medsebojno enakovredni. Ne glede na to, kakšen je smisel teh razlik, so te povzročile stoletja bojev med kristjani in sovraštvo, ki traja do današnjih dni. Neprestane spore med krščanskimi ločinami so izkoristili muslimani na Arabskem polotoku. V 7. stoletju so osvojili precejšen del Sredozemlja in celoten Bližnji vzhod in postavili fizično ločnico med Etiopijci in preostalimi kristjani. Trgovske poti so prevzeli Arabci, kar je povzročili zlom in razpad do tedaj mogočnega Aksumskega kraljestva.

Etiopski samostani so drugačni, foto: Janez Mihovec.

Etiopijci pa navkljub vsemu še niso v celoti izgubili povezave s Sredozemljem. Kopti v Egiptu so nanje gledali kot na svoje mlajše brate. Povezava je potekala preko sudanske krščanske kraljevine Kuš z glavnim mestom Moreo in preko Rdečega morja. Vse do leta 1959 je koptski patriarh imenoval patriarha Etiopske pravoslavne cerkve.

Cerkev Jezusa Kristusa v Lalibeli velja za največji monolit na svetu, foto: Janez Mihovec.

Beri dalje....

J. Mihovec: Skrivnostna krščanska dežela na etiopski visoki planoti I. - Časnik

Sorodni prispevki: Prejeli smo: Slovenstvo, krščanstvo, demokracija Prof. Tomaž Simčič je na 25. Romanju treh Slovenij na Svetih Višarjah v nedeljo, 4. avgusta 2013. Predavanje Slovenstvo, krščanstvo, demokracija – včeraj, danes, jutri objavljamo... Vabilo: Vrata v krščanstvu Vabljeni na predavanje Janeza Jeromna Vrata v krščanstvu, v […]

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17762 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17714 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17769 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

17121 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

17076 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

17020 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

J. Mihovec: Skrivnostna krščanska dežela na etiopski visoki planoti I.