Več ‘resnic’ tudi v svetu financ
Spletni Časnik
1. volilna enota

Sobota, 7. Marec 2015 ob 19:27

Odpri galerijo

Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki ga je v teh dneh sprejel parlament, gotovo ni edino področje, ki razdvaja narod in kjer slišimo vsaj dve ‘resnici’. Vendar resnica je samo ena, drugo je izkrivljanje in mojstrstvo besed manjšine. Podobno bi lahko rekli za podivjane dolgove, ki nezadržno rastejo. Tudi tu vodilne poslušamo, kako je to dobro in da bo takšen način rešil vse težave držav. Pa vendar sta logika in realnost drugačna.

Dolg – zasužnjenje države

Že prvi podpredsednik in drugi predsednik ZDA, John Adams je ob koncu davnega 18. stoletja zapisal: »Sta dva načina, da zasužnjiš in okupiraš državo. Prvi je z mečem. Drugi je z dolgom!« (There are two ways to conquer and enslave a country. One is by the sword. The other is by debt.)

Vlada je torej že nekdaj imela moč, da je državo in njene prebivalce prignala na rob še zmogljivega. V večini primerov se je dolg razvrednotil s pomočjo inflacije o kateri danes tako hrepenita Evropska unija in Evropska centralna banka (ECB). Inflacija pa pomeni tudi podražitve in počasen razkroj denarja, deloma tudi dolga in denarnih prihrankov.

Svetovni dolg narašča vse od začetka 70-ih leti preteklega stoletja. Ob naši osamosvojitvi je bil svetovni dolg enkrat višji od skupnega prihodka držav (BDP), ob prelomu tisočletja je dolg znašal 1,5-kratnik prihodkov, danes pa svetovni dolg pri vratolomni številki 60 trilijonov predstavlja skoraj štirikratnik BDP (18 trilijonov).

Samo tri države EU izpolnjujejo maastrichtske pogoje

Poznamo več vrst dolgov. Države dolg merijo v razmerju do BDP. K temu pa bi bilo smiselno dodati tudi dolgove podjetij, gospodinjstev in finančnih podjetij. Leta 2012 je bila, po podatkih švicarske centralne banke Credit Suise, Irska z 1230 % dolgom glede na njen BDP, najbolj zadolžena razvita država sveta. Sledita ji Japonska s 646 % in Velika Britanija s 536 %. Povprečje Evropske unije je 448 %, ZDA 370 % in Grčije 353 %. Nemčija (če odmislimo dolg odpisan po II. svetovni vojni) in Kanada sta z 302 in 292 % na koncu lestvice najbolj zadolženih držav.

Zanimivo, skupni Grški dolgovi so nižji od dolgov povprečne države EU. A je ta sredozemska država z njenim javnim dolgom ena najbolj zadolženih držav sveta. Trenutno samo Estonija, Luksemburg in Finska izpolnjujejo maastrichtske pogoje glede meje dolga, ki je bila leta 1992 postavljena pri 60 % BDPja.

Pa vendar nas Mario Draghi na čelu ECB želi prepričati, da je edina prava pot EU, če se banke začnejo dodatno zadolževati z odkupovanjem državnih obveznic. V načrtu je kar 60 milijard evrov, ki bi jih centralna banka rada dala na mesec v obtok. Vendar po poročanju nemškega finančnega medija, Deutsche Wirtschaftswoche, »banke, zavarovalnice in premoženjski skladi ne želijo prodati obveznic«. Te jim predstavljajo likvidna sredstva za morebitne slabše gospodarske razmere. Poleg tega nimajo namena sprejeti denarja z negativnimi obrestmi -0,2 odstotkov. ECB trenutno namreč računa negativne obresti podjetjem, katerih denar leži na bančnem računu.

Gotovo bo ECB svoj namen izpeljala in začela črpati svež denar v obtok. Kako se bo to končalo, lahko samo ugibamo. Zgodovina pa nas uči, da dolgoročno nič dobrega. Zadolževanje je torej še eno področje, kjer smo ljudje bili zavedeni in hočemo ali nočemo sledimo toku dogajanj.

Marko Kocuvan je samostojni premoženjski svetovalec.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

Sorodni Prispevki:

  • Tri zanke fiskalnega pakta Od dogovora o podpisu medvladne pogodbe o okrepitvi proračunske discipline v državah EU na neformalnem srečanju voditeljev držav članic EU konec leta 2011, izjemi sta...
  • Neomejeno zadolževanje držav in zlati standard Nič novega ni, da je za državo in državna podjetja najlažje, da dodatne stroške obesijo na potrošnike. To močno doživljamo tudi v naši Sloveniji. Že...
  • Zgubljeno s prevodom Poraz. Katastrofa. Vladna pogajalska nesposobnost na ento potenco. To je samo nekaj od (morda) bolj prijaznih komentarjev, ki so pospremili sklep pogajanj med vlado in...
  • Ko učinki dopinga ponehajo … Zgodovinska odločitev ECB in posledice za Slovenijo Iščete primerno prispodobo za Evropsko unijo v današnjem času? Lance Armstrong. Da, prav ste razumeli, EU kot Lance...

Več ‘resnic’ tudi v svetu financ - Časnik

Sorodni prispevki: Tri zanke fiskalnega pakta Od dogovora o podpisu medvladne pogodbe o okrepitvi proračunske discipline v državah EU na neformalnem srečanju voditeljev držav članic EU konec leta 2011, izjemi sta... Neomejeno zadolževanje držav in zlati standard Nič novega ni, da je za državo in […]

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17762 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17714 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17769 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

17121 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

17076 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

17020 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Več ‘resnic’ tudi v svetu financ