Za nov humanizem
Spletni Časnik
1. volilna enota

Sreda, 25. Februar 2015 ob 19:48

Odpri galerijo

Boleče je ugotavljati, kako družba vedno bolj sili v smrt. Da bi se odločali – proti življenju.

Življenje je eno samo, je vse, kar imamo, in vendar je okrog nas vse več smrti. V Italiji rodnost še vedno upada, viša se število splavov, pot utirajo evtanaziji, družina doživlja hude napade in je zato vedno šibkejša.

Ob nedavnem dnevu za življenje smo se ob novih podatkih lahko spet malce zamislili. In zgrozili. Začnimo pri najmlajših, tistih, ki nimajo glasu, tistih, ki bi morali biti najbolj zaščiteni, pa niso. V Italiji je letno umorjenih nekaj manj kot 110 tisoč otrok. Ubiti so pod materinim srcem. Zakaj? Ker so očitno samo nadloga, ovira, nekaj neprijetnega, česar se je treba znebiti. Številka se nanaša samo na kirurške splave oz. umetne prekinitve nosečnosti, ne na tiste, do katerih prihaja po farmakološki poti, torej s pomočjo tabletk za prekinitev nosečnosti. Ostanimo pri omenjenih 110 tisočih: dnevno jih (zakonito!) umorijo povprečno 290, enega vsakih pet minut. Je mogoče biti ravnodušni pred takimi številkami?! “Če mati lahko ubije svojega sina, kaj nas lahko še brani, da jaz ubijem tebe in ti mene”?, se je vprašala bl. mati Terezija iz Kalkute. V koledarju sta našla svoje mesto dan spomina na žrtve holokavsta in na žrtve fojb. Morda bi lahko začeli razmišljati o dnevu spomina na zakonito umorjene otroke, saj je teh bilo od odobritve zakona o splavu leta 1978 do danes nič manj kot umorjenih Judov pod Hitlerjem. Šoah se je končala, pokolu nedolžnih otrok pa ni videti konca…

V letu 2014 je Italija dosegla še en rekord: rodilo se je samo 509 tisoč otrok. To je najnižji podatek od leta 1861. Ko je bila država po drugi svetovni vojni na kolenih, se je leta 1946 rodilo dvakrat več otrok kot leta 2013, ko ima vsak državljan povprečno po dva mobija. Kdo je še prepričan, da je za tako nizke številke rojstev in tako visoke številke splavov kriva ekonomska kriza? Otroke ubijamo in se jim odpovedujemo, ker smo žalostni in zagledani vase, v strahu, da bi novo življenje obrnilo na glavo naš sivi vsakdan. Čeprav dihamo in se vznemirjamo, smo v bistvu že mrtvi, neskončno daleč od tega, da bi razumeli, kar je povedal papež prejšnjo sredo: “Otroci so veselje družine in družbe… Otroci so dar… Otroka se ljubi, ker je otrok: ne zato, ker je lep, zdrav in priden; ne zato, ker misli kot jaz ali uteleša moje želje. Otrok je otrok: življenje, rojeno iz nas, a namenjeno njemu, za njegovo dobro, za dobro družine, družbe in celotnega človeštva”.

V resnici plavamo v morju smrtonosne brezbrižnosti, v katerem postaja mogoč vsak bledež. ‘V imenu svobode’ so lani v Belgiji uzakonili evtanazijo bolnih otrok, na Nizozemskem se borijo za “sladko smrt” oseb nad 70. letom, ki so naveličani živeti in se dolgočasijo … Če smo do take mere izgubili spoštovanje do življenja, morda ne razumemo več njegovega pomena?

Splošna miselnost nam ponuja “lažno usmiljenje”, ki se mu moramo odločno upreti, je dejal papež Frančišek: splav ni in ne more biti pomoč ženski, evtanazija ni stvar dostojanstva, ‘proizvesti’ otroka po svojih željah ni dosežek znanosti! Biti resnično usmiljen pomeni pospremiti človeka v stiski: kot usmiljeni Samarijan, ki je človeka v stiski videl, se ga usmilil, se mu približal in konkretno poskrbel zanj. “Ko se odpremo življenju in mu služimo, izkusimo revolucionarno moč ljubezni in nežnosti ter ustanavljamo nov humanizem, humanizem solidarnosti, humanizem življenja”.

Pripis uredništva: V sodelovanju med tednikom Novi glas in Časnikom objavljamo prispevek ekipe ustvarjalcev tega medija Slovencev v Italiji.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

Sorodni Prispevki:

  • Sovražniki svobode Pritiski in diskvalifikacije ter pravcate grožnje zagovornikov ubijanja nekoristnih in nezaželenih (kdo spada v ti kategoriji seveda odločajo popolnoma samovoljni tisti, ki se jih hočejo...
  • Minister Grilc zavaja! Poslanka Iva Dimic je pred dnevi v Državnem zboru postavila poslansko vprašanje o prepovedi maše za nerojene otroke in njihove starše v ljubljanskem Kliničnem centru....
  • Vonj po smrti Spal seveda spet nisem, bolj kot za premišljevanje pa sem bil sposoben že za blodnje. Res, pred mano je bila še ena neskončno dolga noč....
  • Če mi odmeriš smrt, me ne boli … V zaprašenem Registru (uradnem seznamu oz. evidenci) pripornikov Oddelka za zaščito naroda (Ozne) za Mariborsko okrožje iz leta 1945/1946 je Erik vpisan pod številko 661....

Za nov humanizem - Časnik

Boleče je ugotavljati, kako družba vedno bolj sili v smrt. Da bi se odločali - proti življenju. Življenje je eno samo, je vse, kar imamo, in vendar je okrog nas vse več smrti. V Italiji rodnost še vedno upada, viša se število splavov, pot utirajo evtanaziji, družina doživlja hude napade in je zato vedno šibkejša. Ob nedavnem dnevu za življenje smo se ob novih podatkih lahko spet malce zamislili. In zgrozili.

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22628 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22577 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22697 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21801 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21713 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21686 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Za nov humanizem