12 postelj in evtanazija v UKC
Spletni Časnik
1. volilna enota

Sreda, 11. Februar 2015 ob 16:42

Odpri galerijo

Glede na doslej nepojasnjeno evtanazijo v ljubljanskem UKC je prav, da opozorim na možnosti za hospic, ki jih v Sloveniji ni dovolj.

Ustanoviteljico prvega hospica na Češkem, zdravnico dr. Marijo Svatošovo, poznam od takrat, ko je iskala način, kako bi učinkovito pomagala ljudem, ki se približujejo koncu življenjske poti in jih je spremljala pri svojem delu.

1. decembra 1994 je Marija Svatošova ustanovila Hospic za Češko, prvo hišo pa so odprli 1. januarja 1996. Po javno objavljenih podatkih so nato odprli še 17 stacionarnih in 42 domačih oz. mobilnih hospicev. Teh dveh številk ne gre seštevati, kajti nekateri hospici delujejo pod isto streho.

Delo hospicev torej spremljam od vsega začetka. Nekaj hospicev sem obiskala osebno in tako bližje spoznala njihovo organiziranost, osebje in načrte. Sedaj razumem, kako v teh ustanovah zagotavljajo bolniku, da ne bo umrl osamljen, v neznosnih bolečinah ali v stanju, ko ne bi bilo poskrbljeno za vse njegove telesne in duševne potrebe. Čas, ko je bolnik v hospicu, preživlja v prijaznem okolju brez obremenjevanja z urnikom in če je možno v prisotnosti najbližjih. Ti mu svoj čas podarjajo v skladu s svojimi zmožnostmi, vsi pa imajo priložnost za odpuščanje starih zamer, ki so pogosto večje breme, kot tegobe bolezni same.

Priporočilo evropskih strokovnjakov za deset milijonsko Češko omenja potrebo po 515 posteljah. S svojimi 450 posteljami se je Češka temu priporočilu zelo približala.

Na spletni strani slovenske hiše hospica pa lahko preberemo: »Prva slovenska hiša hospica je decembra 2010 v Ljubljani, na Hradeckega 20, po desetletju prizadevanj odprla svoja vrata. Hiša ima dvanajst enoposteljnih sob.«

Uspeh pri ustanavljanju 18 stacionarnih hospicev se je dogajal v državi, ki ima podobno zgodovino kot Slovenija. Zakaj ustanavljanja hospicev nismo doživeli tudi tukaj?

Menim, da sta ne samo stroka, ampak tudi javnost, dolžni apelirati proti zaviranju sodobnih trendov paliativne oskrbe. Zamuda pri ustanavljanju hospicev postavlja bolnike, njihove svojce in zdravnike v bolnišnicah po nepotrebnem v težak položaj, ko namesto strokovne pomoči (ki vendarle zahteva drugačno okolje in pogoje) pomislijo na evtanazijo oziroma umor.

Predlog, da bi evtanazijo celo zakonsko dovolili brez potrebnega števila hospicev, je brezobziren poskus, da se nedelo državne uprave prenese na pleča umirajočih ljudi in preobremenjenega zdravstvenega osebja.

Kaže, da so predlagatelji in podporniki evtanazije pozabili, da se vsakemu lahko zgodi da, bi
sam oz. kdo od najbližjih potreboval strokovno paliativno pomoč (in si takrat morda ne bi več želel smrti iz roke farmacevta) in bo ta nedostopna. Če je hospicev premalo, tudi postelj zmanjkuje. Pravilo teh ustanov pravi, da ob sprejemu ne bo nihče privilegiran. Ne pomaga ne denar, ne poznanstvo, prav tako tudi ne dejstvo ali je bolnik veren ali ni.

Učinkovito pomaga le zadostno število postelj.

P.S. Vse tukaj navedene številke so bile pridobljene na spletu, kar pomeni tudi to, da so danes lahko nekoliko drugačne. Ustanavljanje hospicev se – ob dobrih izkušnjah in hvaležnost bolnikov ter njihovih svojcev – nadaljuje.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

Sorodni Prispevki:

  • Vdih življenja V zadnjih tednih smo končno izvedeli, da nekateri zdravniki v slovenskih zdravstvenih ustanovah domnevno jemljejo oziroma so jemali odločanje o usodi svojih pacientov v svoje...
  • Slovenska (ne)zdrava pamet Več včerajšnjih novic me je spravilo k razmišljanju o tem, da je naša zdrava pamet očitno že zdavnaj šla k vragu. Ni stika s stvarnostjo,...
  • Minister Grilc zavaja! Poslanka Iva Dimic je pred dnevi v Državnem zboru postavila poslansko vprašanje o prepovedi maše za nerojene otroke in njihove starše v ljubljanskem Kliničnem centru....
  • Vrnite nam Elizabeto! Mineva teden dni, kar je na rednem pregledu ultrazvok pokazal, da srce našega otroka ne utripa več. Moje je pa začelo pospešeno biti, čeprav se...

12 postelj in evtanazija v UKC - Časnik

Sorodni prispevki: Vdih življenja V zadnjih tednih smo končno izvedeli, da nekateri zdravniki v slovenskih zdravstvenih ustanovah domnevno jemljejo oziroma so jemali odločanje o usodi svojih pacientov v svoje... Slovenska (ne)zdrava pamet Več včerajšnjih novic me je spravilo k razmišljanju o tem, da je naša […]

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17709 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17662 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17715 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

17069 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

17025 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

16971 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

12 postelj in evtanazija v UKC