R. Novak, Finance: Oglata kolesa so boljša – in pika!
Spletni Časnik

Nedelja, 1. Februar 2015 ob 13:19

Dokončno uničen je mit, da je »ljudstvo« proti privatizaciji. Ljudstvo je prišlo v parlament – tisto »za« in tisto »proti«. In pokazalo, da kvečjemu v Sloveniji še vedno tekmujeta dva koncepta.

V deželi pod Alpami je včasih dosežek, če pride do burne razprave o tem, ali je bolje imeti okrogla ali oglata kolesa. Dosežek namreč zato, ker so nekateri sveto prepričani, da so boljša oglata in je pomembno, da jih imamo na vozilih vsi.

Ko pišem te vrstice, imam seveda v mislih razpravo o privatizaciji, ki jo lahko te dni spremljate v našem javnem prostoru. Pa ne razumite mojega uvoda napak – ne želim reči, da gre za nepomembno debato. Nasprotno, tisti, ki jo spremljate, ste morda opazili, da sem se vanjo tudi zelo aktivno vključil. Prav zato, ker je pomembna, celo odločilna, za odgovor na vprašanje, kako bomo živeli jutri. A danes vam bom prihranil še en elaborat o argumentih za privatizacijo, saj verjamem, da ste lahko o temi dovolj prebrali in poslušali, če ste to želeli (ne nazadnje sem tudi sam temu že namenil nekaj kolumn, na spletu pa lahko najdete tudi predstavitve vseh nas, ki smo z razlogi za privatizacijo pred kratkim nagovorili državni zbor). Sploh pa bralcev poslovnega časopisa verjetno ne bo presenetilo, če vam razlagam, da so državna podjetja v povprečju manj donosna, manj produktivna in manj izvozno usmerjena kot zasebna ter da jim bo v prihodnjih letih brez privatizacije manjkalo razvojnih sredstev. Tokratno kolumno bom tako raje namenil prizorom čiste trme, ki sem jim bil priča zadnje dni in kjer nekdo pač ve, da je njegovo oglato kolo boljše – in nikakor ga ne boste prepričali o nasprotnem. In odgovoru na to, zakaj iskanje soglasja s takšnimi ljudmi niti ni osrednji cilj.

A naj si privoščim najprej precejšen ovinek. Indeks svobode medijev sveta spremlja in meri svobodo izražanja v 180 državah sveta. Te so glede na stopnjo pluralizma, neodvisnosti medijev in transparentnosti ter samocenzure, pravnega okvira in informacijske infrastrukture ocenjene od najvišje možne ocene 0 do najnižje 100. Lani se je najvišje uvrstila Finska, najnižje pa Eritreja (Slovenija je pristala na 32. mestu) – povprečna ocena na indeksu je bila 32,81. Če zdaj ta navedek sklenem z izjavo: države Brazilija, Nigerija in Katar (z ocenami 34,04, 34,24 in 34,32) so »po svobodi medijev malce podpovprečne«, boste verjetno precej debelo pogledali (upam). Če ne, naj vam zaupam, da to isto poročilo govori o tem, kako v Braziliji na medije izvaja pritisk vojaška policija, ki se ne prav redko tudi fizično loti novinarjev. Vsaka interpretacija, ki bi bralcu namigovala, da je svoboda medijev v teh državah še v nekako normalnem stanju, je torej precej deplasirana.

Brazilija, Nigerija in Katar vas verjetno ne zanimajo preveč, zato se z ovinka hitro vrnimo v Slovenijo. Natanko tako poročanje ste namreč o nekem drugem indeksu lahko v začetku tedna zasledili na straneh RTV. Obvestili so nas namreč, da je »Slovenija pri ekonomski svobodi malce podpovprečna«. Nekako pa se je pri poročanju izgubila informacija, da je Slovenija poleg Grčije in Cipra tista država v Evropi, ki je najbolj nazadovala po ekonomski svobodi, in da poročilo svari tudi, da se je v letošnjem indeksu še komaj obdržala nad kategorijo »večinoma nesvobodnih« držav. Pa tudi, da je po petletnem upadanju ekonomske svobode, z izjemo Grčije, najmanj ekonomsko svobodna država v EU. »Malce podpovprečna« je torej nekje v družbi Azerbajdžana in Srbije. In ob tem smo lahko prav toliko mirni kot Brazilci ob tem, ko jim vojaška policija preganja novinarje.

S tem primerom sem začel, ker si predstavljam, da je takšen mehurček relativizacij potreben, da se lahko tako pogosto kot pri nas zgodi, da ljudje hvalijo oglata kolesa. Pa naj mi ta novinar ne zameri – morda je le v naglici spisal novico in nič slabega mislil. Morda. So pa takšna naključja ravno dovolj pogosta, da ustvarjajo neko okolje, kjer je diagnoza osrednjih težav pogosto otežena. Ljudi, ki trmasto ostanejo gluhi za argumente in slepi za dejstva, pa ne prav malo. Nekaj takšnih sem v prejšnjih dneh srečal in v resnici ne vem, ali jih je ustrezneje razumeti kot produkt ali kot inženirje omenjenega mehurčka. Verjetno oboje. Lahko bi rekli, da gre za nekakšen perpetuum mobile dezinformacij.

Tako se Slovenci na primer še vedno vztrajno pogovarjamo o finančni krizi. Čeprav svetovne borze dosegajo nove rekorde, območje EU in Slovenija sama pa doživljata rast.

Več lahko preberete na Financah.

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17290 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17243 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17303 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

16673 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

16632 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

16568 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

R. Novak, Finance: Oglata kolesa so boljša – in pika!